Pietní místo za zastřeleného Roma Ladislava Tatára na místě střelby (7. ledna 2012)

Pietní místo za zastřeleného Roma Ladislava Tatára na místě střelby (7. ledna 2012) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Střelec z Tanvaldu se bránil útoku Romů, záminka sporu byla malicherná

  • 4049
Muž, který v Tanvaldu zastřelil dvaadvacetiletého Roma a postřelil jeho o dva roky staršího bratra, se podle krajského státního zastupitelství bránil silnému útoku. Státní zastupitelství zároveň vyloučilo, že by ho Romové chtěli okrást.

"Na základě doposud provedených důkazů je možno vyloučit, že v uvedeném případě došlo ke spáchání trestného činu vraždy či jiného úmyslného trestného činu směřujícího k usmrcení dalších osob. Rovněž byly vyloučeny jakékoli rasové či majetkové pohnutky," uvedla náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová.

Výstřelům podle ní předcházelo velmi intenzivní fyzické napadení. "Pohnutka sporu byla ale velmi malicherná, jednalo se o banální konflikt," uvedla pro iDNES.cz žalobkyně. Vyloučila však rasový nebo majetkový motiv.

Policejní vyšetřování pokračuje a definitivní závěr bude zřejmě až za několik měsíců. Kriminalisté totiž musí posoudit, zda se skutečně jednalo o nutnou obranu. "Předmětem dalšího dokazování bude zjištění, zda se obránce pohyboval v mezích nutné obrany. Tedy zda jeho obrana nebyla nepřiměřená způsobu útoku, který proti němu, s použitím nože, následně poškozené osoby vedly, či zda jeho jednání plně naplnilo znaky nutné obrany, a tedy není trestným činem," poznamenala Bradáčová.

Pokud by orgány činné v trestním řízení dospěly k závěru, že došlo k překročení mezí nutné obrany, zahájí proti střelci trestní stíhání.

Policie se ale bude nadále zabývat i činem mladíka, který přežil. "Při útoku nešlo o peníze nebo o majetek, ale nějaký motiv tam samozřejmě byl. Bude se vyhodnocovat vše, co zapadá do toho jednání, tedy i role postřeleného," konstatovala Bradáčová. Víc informací podle ní vzhledem k probíhajícímu vyšetřování sdělit nelze.

Státní zastupitelství nyní bude čekat na znalecké posudky, které by mělo obdržet během dvou až tří měsíců.

Objasnění případu pomohla rekonstrukce

Událost se stala hodinu a půl po silvestrovské půlnoci v okrajové části Tanvaldu u železniční trati na Desnou. Státní zastupitelství, které si vyhradilo právo na informace, od té doby až do pátku vyloučilo jen to, že se v Tanvaldu stal trestný čin s rasovým podtextem. Bradáčová celou dobu zdůrazňovala, že čin může být kvalifikovaný od vraždy po nutnou obranu, a obvinění tak může padnout i na Romy.

Třiašedesátiletého střelce však policie po výslechu propustila a ten po příbuzných vzkázal, že ho Romové přepadli a on se bránil (čtěte zde). Postřelený mladík to popíral, ale řekl, že si mnoho nepamatuje (více zde). Policie v úterý přivedla střelce na místo činu a nechala ho přehrát jeho verzi, aby ji porovnala se zajištěnými stopami (o rekonstrukci zde).

Policie s tanvaldskou radnicí zavedla po události ve městě společné hlídky policistů a strážníků. Ty zatím ve městě zůstanou. Situace v Tanvaldu totiž není dobrá už delší dobu.

"V posledních dvou třech letech se sem nastěhovala celá řada Romů z jiných koutů České republiky a ze Slovenska. Jejich chování vnáší do soužití Romů a majoritní společnosti ve městě neklid," řekl starosta Petr Polák (o situaci v Tanvaldu více zde).

Tanvald vyčkává, jak zareagují romští aktivisté

Starosta Polák nevylučuje, že by dosavadní výsledky vyšetřování mohly mít ve městě odezvu. "Zatím jsem ale nic nezaregistroval. Já si myslím, že to nehrozí ani tak od tanvaldských Romů, ale spíš od různých romských aktivistů mimo náš region," uvedl.

Romští aktivisté se totiž o případ od počátku živě zajímají. Například předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek kvůli němu podal trestní oznámení (více zde). Žalobkyně Bradáčová v pátek odpoledne v ČT uvedla, že projevy veřejnosti k vyšetřování respektuje, mnohdy jsou však jejich autory lidé, kteří nemají dostatek informací.

Vedení města a policisté zůstávají v kontaktu se sdružením Roma Tanvald, které v době po incidentu tvořilo spojnici mezi rodinou mladíků a policií a snažilo se situaci uklidnit.

Rodině sdružení pomáhá i nyní a podle jeho členky Evy Gáborové je ve městě klid. "Nemám zprávy o tom, že by někdo zbrojil nebo něco dělal," řekla. Platí to podle ní jak pro místní Romy, tak ostatní obyvatele města.

Místo střelby

Místo střelby

,

Video