Toxické řasy se dostaly do Evropy z tropických moří s loděmi. Ilustrační foto.

Toxické řasy se dostaly do Evropy z tropických moří s loděmi. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Středomoří ohrožují toxické řasy a medúzy

  • 4
Místo pěkných zážitků si návštěvníci Středomoří mohou letos z dovolené přivézt nepříjemné choroby. V některých oblastech Itálie a Španělska se rapidně zvýšil výskyt toxických řas a medúz. Ekologové tvrdí, že za to může globální oteplování. Úřady na mnoha plážích vyhlásily zákaz koupání.

Toxické druhy řas se objevily v moři v italských regionech Ligurie, Lazio a na Sicílii. Nejhorší je situace ve vodách u severoitalského Janova, sicilského Palerma a v letovisku Fregene poblíž Říma, uvedl server italského listu La Repubblica.

Ve Fregene musely být na několik dní pláže zcela uzavřeny. Místní úřady proti tomu protestovaly, starosta dokonce vlezl do moře v tričku s nápisem "Miluji Fregene". Chtěl tím dokázat, že je koupání na plážích jeho města bezpečné. Za porušení zákazu vstupu do vody přitom riskoval pokutu 75 eur.

Problémy ale neustaly ani poté, co byly fregenské pláže od řas vyčištěny - další nebezpečí přišlo v podobě žahavých medúz. Ze stejného důvodu se letos v srpnu nemohou turisté koupat v moři ani na mnoha španělských plážích. Ve vodách kolem Pyrenejského poloostrova prý plave na šedesát milionů medúz.

Středomoří se mění v tropické moře, míní vědci
Vědci pokládají rozšíření řas a medúz ve Středomoří za důkaz změny, kterou nyní Středozemní moře prochází. Kvůli vysokým teplotám se prý přibližuje mořím tropickým a zažívá také invazi nových rostlinných i živočišných druhů.

"Víme už, že do Středozemního moře začaly pronikat tropické druhy a jeho biodiverzita se mění," uvedla bioložka Isabella Baroneová z univerzity v italském Palermu. "Většina z nich není nebezpečná, zrovna řasy letos nalezené však vypouštějí toxiny."

Toxický druh Ostreopsis ovata pochází původně z jižního Pacifiku, v moři mezi Afrikou a Evropou žije ale podle expertů už několik desetiletí. Problém však začal představovat až v posledních letech, zřejmě následkem zvyšujících se teplot.

Letos v srpnu dosáhla teplota moře 29 stupňů Celsia, což výrazně překračuje dlouhodobý průměr - ten je podle Britského meteorologického ústavu mezi 24 a 27 stupni.

Globální oteplování ale není jediným faktorem, který rozšíření řas a medúz podporuje. Řasám také vyhovují fosfáty a nitráty, které lidé vypouštějí do moře v odpadech. Látky se používají i v zemědělství, uvedl expert na rybolov Raul Garcia.

Medúzy zase těží z nedostatku přirozených nepřátel, zejména tuňáků a želv, kterých prudce ubývá kvůli nadměrnému rybolovu. Do moří také přitéká méně vody z řek, a medúzy tak v pobřežních vodách ztrácejí své přirozené sladkovodní konkurenty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video