Středočeská ČSSD podpořila Grosse

  • 183
V divadle se tomu říká generálka: Vladimír Špidla a Stanislav Gross se večer "nanečisto" střetli před sobotním zasedáním širšího vedení ČSSD. Středočeští sociální demokraté, na jejichž jednání Špidla zavítal, drtivě podpořili Grosse, Špidlu odmítlo 90 procent delegátů.

Členové krajského výboru spolu s několika zákonodárci hlasovali o důvěře současnému vedení strany v tajné anketě.

Špidla přišel na nepřátelské území
Premiér přišel doslova na horkou půdu: na schůzi středočeské sociální demokracie, která ho jako první po volbách vyzvala k odchodu z postu premiéra i předsedy strany.

"Jdu do toho se vší vehemencí," říkal Vladimír Špidla před jednáním s těmi, kteří ho chtějí odstřelit.

Nespokojeným Středočechům představil svou dobře známou vizi.

"Chci pokračování koaliční vlády, která není založena na žádném typu opoziční smlouvy a žádném typu menšinového kabinetu," řekl Špidla v narážce na Grossovy varianty.

Mluvil také o politice založené na kompromisech, nikoliv zákulisních čachrech. "Když svou vizi neobhájím, tak těžko mohu vést vládu," dodal předseda ČSSD.

Přesvědčit Středočechy však mohl jen těžko: už minulý týden vyslovili jednoznačnou důvěru Grossovi. Naopak rozhodli, že Špidlu na zítřejším jednání ČSSD nepodpoří.

Jejich favorit - Stanislav Gross - se stále zdráhá jednoznačně říci, zda v sobotu půjde do přímého střetu se Špidlou o stranické předsednické křeslo. Gross včera jen znovu zopakoval, že se do žádné funkce rozhodně netlačí.

"Nejsem jako Miloš Zeman, abych si stanovil jako podmínku krizi, za které přijmu funkci předsedy. A pak se sám snažil tuto krizi vyvolat," prohlásil Gross.

Středočeši koaliční vládu neodmítli
K Vladimíru Špidlovi se tak obrátil zády další kraj. Středočeši se však neshodli na osudu jeho vlády.

Hlasování o tom, zda má koalice zůstat zachována, nebo má ČSSD z vlády odejít, dopadlo podle šéfa středočeských sociálních demokratů Richarda Dolejše nerozhodně. Krajský výbor nepřijal k patovému výsledku žádné usnesení.

Richard Dolejš označil tento výsledek za šanci pro Špidlu. Středočeši se podle něj rozhodnou až na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru, který bude řešit krizi ve straně po debaklu v eurovolbách.

Středočeši mají v ÚVV dvacet zástupců z celkových 182. Dolejš, jeden z hlavních spojenců Stanislava Grosse, věří, že místopředseda strany bude mít dostatečně silnou pozici a vystřídá Špidlu v ČSSD i ve vládě.

Gross opustil večerní jednání ještě před sečtením hlasů. Na odchodu řekl, že se bude rozhodovat podle výsledků. Unavený Špidla odešel ještě dříve, aniž svou téměř stominutovou návštěvu u středočeské ČSSD komentoval.

Špidla: Po nás přijdou horší
Premiér už dříve sdělil, že bude především obhajovat současnou vládu. "Pokud vláda svůj mandát neobhájí, otevírá se cesta konzervativcům. A v případě jejich vítězství nemůžu říci nic jiného než nazdar sociálnímu státu," řekl MF DNES.

Vladimír Špidla skončí ve vedení strany, pokud mu vysloví nedůvěru tři pětiny účastníků sobotního jednání. Gross by pak zřejmě jako první muž ve straně získal i pověření prezidenta republiky k sestavení nové vlády.

Mnoho sociálních demokratů má obavy z předčasných voleb. Z aktuálního průzkumu agentury Median vyplynulo, že by ČSSD utrpěla drtivou porážku od ODS a s necelými 14 procenty hlasů by zůstala až za druhými komunisty. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video