Střední školy se budou slučovat

Zlínský kraj - Střední školy v kraji, které už přešly pod správu kraje, čeká zřejmě zeštíhlovací kúra. Některé možná zaniknou, nebo se budou muset sloučit s jinými. Důvodem je demografický vývoj. Úbytek dětí, který byl dosud vidět hlavně v mateřských a základních školách, se pozvolna přelévá i na střední školy.

První větší případ slučování středních škol kvůli úsporám se připravuje v Kroměříži. Podle již dokončovaného projektu by se měla sloučit dvě velká učiliště: Střední odborná škola zemědělská a Centrum odborné přípravy technické.

První z nich má 400 žáků, druhá 600. Krajské orgány připouštějí, že je to cesta, která patrně čeká víc středních škol v kraji.

Podle Michala Hanačíka, který má v Radě Zlínského kraje na starosti školství, je však k těmto změnám třeba přistupovat uvážlivě a po důkladné analýze. Ředitel kroměřížského Centra odborné přípravy technické Miroslav Školoudík až donedávna působil jako ředitel zemědělského učiliště. Nyní prosazuje, aby se obě školy sloučily v jednu.

"Jsme v tomto směru jakousi první vlaštovkou. Projekt jsem již vypracoval a v nejbližších dnech jej odešlu do Zlína," uvedl ředitel.

Od sloučení si Školoudík slibuje hned několik výhod. Hlavně se podle něj ušetří peníze za situace, kdy financování školství je trvale napjaté. "Nebude třeba platit dva ekonomy a dvě účetní," uvedl příklad.

Ušetří se podle něj také na nájmech, protože sloučená škola některá svá pracoviště opustí. Také učitelé na tom podle něj budou líp. "Například chemik bude moci učit jen chemii a nebudeme jej muset zatěžovat jinými předměty," míní Školoudík.

Hlavně se však omezí zbytečná duplicita učebních oborů, které nyní nabízejí obě školy. "Sedmdesát až osmdesát oborů obou škol jsou buď shodné nebo příbuzné," konstatoval. Dodal, že pro svůj projekt už získal podporu orgánů okresu, města i úřadu práce.

Zlínský radní Michal Hanačík potvrdil, že některé střední školy v kraji se podobným změnám zřejmě nevyhnou. "Vývoj jde opravdu tímto směrem, kapacita středních škol začíná být větší než poptávka," připustil. "Postupná harmonizace bude nutná, musíme dosáhnout rovnoměrné nabídky a zajistit dostatečné financování," dodal.

Krajské orgány proto podle něj do roku 2003 vypracují koncept rozvoje, v němž by tato problematika měla být řešena. "Chtěl bych však upozornit, že řešení musí být
postupné a nikoliv překotné. Slučování středních škol je zřejmě nevyhnutelné, ale je třeba je důkladně připravit," upozornil Hanačík.

Nebudou to totiž podle něj jednoduché kroky. Otázkou například je, co se stane s majetkem, které školy už nebudou potřebovat. Kraj je přitom zatím na začátku cesty, protože střední školství převzal od zrušených školských úřadů teprve nedávno. "Napřed je třeba vypracovat důkladnou analýzu. Už jsme na mapování situace v kraji začali pracovat," dodal krajský radní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video