Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Střední školu by studenti měli vybírat pečlivě

  9:20aktualizováno  9:20
Deváťáci mají nejvyšší čas vybrat si střední školu. Přečtěte si, podle jakých kritérií byste si měli střední školu zvolit a na co byste se měli zeptat, pokud půjdete na den otevřených dveří. Důležité je také vědět, jak vyplnit přihlášku. Především by si ale studenti měli přečíst rady, jak zdolat přijímací zkoušky.
První kolo zkoušek na střední školy se koná v pondělí 21. dubna 2008. Pokud chcete uspět, začněte se připravovat

První kolo zkoušek na střední školy se koná v pondělí 21. dubna 2008. Pokud chcete uspět, začněte se připravovat | foto: Dan MaternaMF DNES

Tipy, jak vybírat střední školu:

1. Podle zájmu i rodinné tradice
Pocházíte-li například z rodiny stavbařů a máte o tento obor zájem, vyberte si stavební průmyslovou školu nebo podobné zaměření - elektrotechnické, strojnické, dopravní či chemické. Budete mít velkou výhodu, vaše rodina vás ve studiu všemožně podpoří a budete mít i blíž k praxi.

Víte, že chcete ještě řadu let studovat, ale nevíte, zda budete lékařem, či právníkem? Běžte na gymnázium. Otevře vám dveře ke všem oborům na vysokých školách. Naučíte se minimálně dva světové jazyky a práci s počítačem.

2. Podle místa a dopravy
Časová dostupnost školy bývá často jedním z nejdůležitějších kritérií. Studenti často zvažují, zda dojíždět daleko, pokud je srovnatelná škola za rohem. Chodí-li student do školy přibližně dvě stě dní ve školním roce po dobu čtyř let, časová úspora jedné hodiny denně představuje za dobu studia osm set hodin, to znamená asi třiatřicet celých dní.

3. Podle uplatnění na trhu práce
Pokud máte čas, zajděte do poradenského střediska na pracovním úřadě ve vašem městě. Řeknou vám, které "pracovní síly" jsou nedostatkové zboží. Pokud budete mít štěstí a právě tyto obory vás baví a na zvolenou školu vás pak vezmou, máte i dobrou jistotu, že jste byli na úřadě práce poprvé a naposledy.

4. Podle kvality
Kvalitu školy neposuzujte jen podle vybavení, jde především o přístup profesorů. Novější školy mají lepší tělocvičny, mohou mít venkovní sportoviště a modernější učebny. Starší školy mají zase obsáhlejší sbírky a knihovny.

Jací jsou učitelé, zjistíte, když se dáte do řeči se studenty vyšších ročníků, ale i z osobního rozhovoru na Dni otevřených dveří. Nezapomeňte se také podívat, kolik studentů se bez potíží v minulých letech dostalo z vaší školy na školu vysokou, jak jsou úspěšní studenti na různých soutěžích, a také na to, jaká je nabídka takzvaných nepovinných předmětů.

5. Podle internetových stránek
Nezáleží příliš na tom, jak internetové stránky vypadají vizuálně, ale jaké obsahují informace, jako je seznam otevíraných oborů v daném roce, počty přijímaných žáků, s jakým průměrem škola přijímá bez zkoušek, ale i třeba možnosti mimoškolních aktivit. Je důležité vědět, že u mnohých škol existují také paralelní internetové stránky, které si vedou samotní studenti. Tam se často dozvíte více než na oficiálních stránkách školy.

6. Podle důrazu na kázeň
Některé školy jsou známé tvrdším přístupem, přesně danými pravidly a přísným řešením kázeňských prohřešků. Jiné dávají důraz na individuální přístup a předem referují o své ochotě pracovat s problémovými žáky. Nevybírejte školu, která by vám tímto přístupem nevyhovovala.

Zdroj: www.kampomaturite.cz

Zajděte si do školy a zeptejte se:

Co by vás mělo zajímat

* Kolik tříd otevíráte a kolik studentů budete brát?
* Jaký měli loni přijatí studenti průměrný prospěch na základní škole?
* Pořádá škola přípravné kurzy?
* Pořádá škola zkoušky nanečisto? Zohledňujete výsledek v přijímacím řízení?
* Budete pořádat druhé kolo přijímacího řízení?
* Přijímáte studenty bez přijímacích zkoušek?
* Kolik studentů odchází kvůli špatnému prospěchu ze školy?
* Jak studenti zvládají maturitu?
* Sledujete úspěšnost absolventů při přijímání na vysoké školy?
* Které cizí jazyky se na škole vyučují a kolik hodin?
* Navazuje výuka cizího jazyka na základní školu? Jsou studenti rozděleni do skupin podle jazykové úrovně?
* Jak se stavíte ke kouření žáků ve škole?
* Vyskytl se v posledních pěti letech ve škole problém s drogami?
* Kolik na škole učí žen a kolik mužů? Jaká je věková struktura učitelů?
* Jak je škola připojena na internet a jaká je jeho dostupnost pro studenty?
* Má škola jídelnu pro studenty?

Plán: Jak zdolat přijímačky

1. Důležitý je plán

Vytvoř si s pomocí rodičů nebo učitele plán přípravy na zkoušky. Budeš vědět, kolik času hodláš věnovat přípravě, kolik škol chceš navštívit, než si vybereš, a kolik ti zbývá na koníčky.

2. Neřeš vše sám, běž si pro radu

Nevíš-li si rady, navštiv výchovného poradce na tvé škole, pedagogickopsychologickou poradnu (PPP), Informační centrum mládeže (ICM), Informační poradenské středisko (IPS) na úřadech práce.

3. Pořiď si dobré učebnice

Kup si nebo půjč specializované cvičebnice k přijímacím zkouškám na střední školy – z matematiky, českého jazyka a všeobecného přehledu. Kvalitní cvičebnice nabízejí specializovaná knihkupectví.

4. Důležitá je i kontrola

Průběžně svou přípravu konzultuj se svým učitelem či výchovným poradcem na základní škole. Pokud ti to rodiče umožní, využij i soukromého doučování.

5. Neuč se jen sám, běž do kurzu

Zahrň do svého plánu i kurz přípravy na přijímací zkoušky. V kurzu nebudeš sám a poznáš, jak jsi na tom v porovnání s ostatními uchazeči.

6. Vyzkoušej si přijímačky nanečisto

Pokud navštěvuješ přípravný kurz, může být zkouška nanečisto jeho součástí. Některé agentury navíc vypisují termíny celonárodních zkoušek nanečisto – za ty se ovšem platí.
Zdroj: AMOS - Centrum vzdělávání 

Přihláška na školu: krok za krokem

Opatřete si přihlášku

Pro první kola přijímacích řízení je k dispozici na základní škole nebo v prodejnách SEVT. Stáhnout se dá též z webových stránek ministerstva školství v dokumentu Seznam povinné dokumentace škol a školských zařízení.

Ověřte si své šance

Informace o počtu žáků, které střední škola přijímá, musí jejich ředitelé zveřejnit nejpozději do konce ledna 2008. Údaje jsou vyvěšeny na veřejně přístupném místě přímo ve škole, a také na internetových stránkách školy.

Vyberte si jednu školu

V letošním školním roce si v prvním kole přijímacího řízení na střední školy smí každý žák podat jen jedinou přihlášku na střední školu. Teprve když napoprvé neuspěje, smí se v kole druhém hlásit na více škol.

Vyplňte pečlivě přihlášku

Z přihlášky musí být jednoznačně zřejmé, kdo ji podává: jméno, příjmení, datum narození a státní příslušnost uchazeče. Dále na jakou školu se hlásí: uchazeč uvede konkrétní název a adresu střední školy; obor, formu studia a případně ročník, který chce studovat. Důležitý je též kontakt pro jednání mezi školou a uchazečem. Součástí přihlášky mohou být i některé doklady, například posudek zdravotní způsobilosti, rozhodnutí o zdravotním znevýhodnění, posudek školského poradenského zařízení a podobně.

Podejte přihlášku včas

Přihlášky na veřejné střední školy musí být odevzdány do 29. února 2008 zpravidla třídnímu učiteli nebo výchovnému poradci. Ten je poté předá řediteli, jenž je povinen rozeslat je na jednotlivé střední školy do 15. března. Pokud se chcete přihlásit na soukromou, církevní či vojenskou střední školu, musíte si termín odevzdání přihlášky zjistit sami. Přihlášky na střední školy s talentovými zkouškami je nutné odevzdat již do konce listopadu!

Kdy se konají přijímací zkoušky

První kolo přijímacích zkoušek na veřejné střední školy se koná v pondělí 21. dubna 2008. Termíny dalších kol určují ředitele středních škol. Informace o termínech musí zveřejnit krajské úřady. V těchto kolech není počet přihlášek omezen. Termín prvního a dalších kol přijímacích zkoušek na jiných než veřejných středních školách je plně v kompetenci ředitele.

Kdy se konají talentové zkoušky

Talentové zkoušky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou se konají v pondělí 14. ledna 2008. Talentové zkoušky na konzervatoře se konají od 15. do 31. ledna. Výsledky musí být oznámeny do 10. února.

Kdy dostanete výsledky

Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí zašle ředitel školy do sedmi dnů po termínu konání přijímací zkoušky. V případě, že se zkoušky nekonají, také do sedmi dnů po rozhodnutí o přijetí či nepřijetí. V obou případech však nejdříve 20. dubna 2008.

Zdroje: ministerstvo školství; www. kampomaturite.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Reklamní leták na podporu Miloše Zemana v prezidentských volbách v lednu 2018
Zeman sliboval nedělat kampaň, přesto jsou ve schránkách jeho letáky

Schránky v celé republice zaplavily letáky za znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana, který ale jak sám uvedl, žádnou kampaň nepovede. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček...  celý článek

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Baráčky jak lepidlem k sobě přilepené. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1.
Nečasová doplatila statisíce, které dlužila na daních za luxusní dárky

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová, dříve Nagyová, už doplatila daně z luxusních darů, kvůli kterým čelí žalobě z krácení daně. Cenu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.