Strážník přišel kvůli pletkám s neonacisty o uniformu

  • 258
Městská policie v Praze dala výpověď strážníkovi, který byl na nedělní demonstraci extremistů před izraelskou ambasádou. Podle Ondřeje Cakla, který dlouhodobě monitoruje aktivity extremistů v České republice, se jedná o strážníka Milana Tobiáše.

"Z mého pohledu je to zcela nepochopitelné, se strážníkem bude ukončen pracovní poměr, předpokládám, že nejpozději k 31. srpnu," řekl iDNES.cz ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš. Jméno strážníka ale nechtěl potvrdit.

"Nemám všechny informace, nechci to dále komentovat," řekl po chvilce váhání i strážníkův přímý nadřízený Josef Farkaš, šéf městské policie v Praze 10.

Podle Ondřeje Cakla byl na nedělní demonstraci strážník Milan Tobiáš. Odpoledne to potvrdili MF DNES i Tobiášovi kolegové ze služebny v Litevské ulici.

Tobiáš slouží u městské policie devátým rokem, jeho nadřízený ho na přímý dotaz iDNES.cz označil v porovnání s ostatními strážníky za nadprůměrného. Strážníci ze služebny byli kritičtější. Podle jednoho z nich se vědělo o Tobiášově radikálním smýšlení, další z kolegů ho dokonce označil za grázla.

Milan Tobiáš si vede internetové stránky, kde publikuje články na téma vlastenectví a zachování ras, zároveň na nich zveřejňuje fotografie z různých demonstrací. "Neřekl bych, že je neonacista, ale udržuje s nimi kontakt. Pravidelně chodí na jejich akce a zaznamenává je," uvedl Cakl.

Ještě před časem byl Tobiáš aktivním členem KDU-ČSL v Praze 10. Poté, co byl vyškrtnutý z kandidátky v posledních komunálních volbách, ze strany odešel. "Rozešli jsme se názorově," vysvětlil iDNES.cz předseda místní organizace lidovců Karel Dufek.

O strážníkovi s vyhraněnými názory psal loni v listopadu časopis Týden.

Neonacisté protestovali před izraelskou ambasádou proti válce v Libanonu. Policie 26 z nich zadržela a předvedla. Našla u nich několik zbraní, mezi nimi tři plynové pistole. Po vyslechnutí všechny propustila, čin vyhodnotila jako přestupek. - více zde

"Žádné konkrétní obvinění zatím ještě nepadlo," řekla mluvčí policie Brožová ČTK.

Národní odpor, který protest svolal, vznikl v létě 1998. Nikde neregistrovanou organizaci tvoří různě aktivní buňky rozeseté po celé republice. Nejaktivnější jsou pražská a brněnská. Ministerstvo vnitra je eviduje jako extremistickou organizaci.

Národní odpor je v těsném kontaktu s dalšími neonacistickými skupinami, například Vlasteneckou frontou a Národní aliancí. Naposledy na sebe výrazně upozornil průvodem na 1. máje, do kterého se zapojilo přes tři sta lidí.


Video