Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Strážník dostal podmínku za poplašnou zprávu, město za ním ale stojí

  • 11
Velitel městské policie v Turnově si podle soudu vymyslel bombový útok na zdejší banku. Za šíření poplašné zprávy mu soudkyně uložila podmínku a sesadila ho z velitelské funkce. Strážník se ale cítí nevinen, vyšetřování i soudní jednání bylo podle něj předpojaté.

"Celá kauza je zinscenovaná za účelem mě zničit. Je to nechutné. A je podivné, že dvacet let po revoluci se odsuzuje na základě domněnek," komentuje rozhodnutí semilského soudu obviněný Luboš Trucka.

Začátek celé kauzy, za kterou velitel strážníků dostal 1,5 roční podmínku a stejně dlouhý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích u městské policie, se datuje na 3. říjen loňského roku.

Anonym tehdy několikrát ohlásil umístění bomby v Komerční bance. Policie prověřovala na 70 bankovních poboček. Výbušninu však nenašla. Jedno z anonymních volání podle svého tvrzení přijal i Trucka. O telefonátu však neexistuje žádný důkaz.

Linka turnovské městské policie doposud nemá záznamové zařízení a ústředny městského úřadu, přes které linka vedla, zapisovaly pouze odchozí hovory. "Státní zástupce strážníka obvinil ze šíření poplašné zprávy za to, že policii sdělil vědomě nepravdivou informaci, že v půl čtvrté v turnovské Komerční bance dojde k výbuchu. Banka kvůli tomu byla na dvě hodiny uzavřena a bylo evakuováno třináct lidí," uvedla soudkyně Stanislava Behenská, která se přiklonila k názoru obžaloby.

Podnět ke stíhání strážníka vzešel od státní policie. A podle turnovského místostarosty Aleše Hozdeckého byla ještě v době vyšetřování vedena ze strany policie proti strážníkům kampaň, která zhoršila vzájemné vztahy. "To mě velmi mrzí, protože v devadesáti procentech máme s policií dobré vztahy a stojíme o spolupráci," uvedl Hozdecký.

Strážník se proti rozsudku odvolal

Velitel městské policie tvrdí, že si počínal jak měl. "Vyslechnutou zprávu jsem předal dál, což je moje zákonná povinnost," uvedl Trucka s tím, že anonymní zpráva byla stejná jako předchozí. První výhružku měl přijmout náměstek banky už kolem poledne. Telefonát v Turnově ale měl proběhnout až v 15:22.

Podle Českého rozhlasu, který s informací přišel jako první, se obžaloba opírala nejen o to, že neexistuje důkaz o anonymním hovoru, ale také,  že strážník nemohl za 107 sekund stihnout zkontrolovat na kamerovém systému situaci a informaci předat dál.

Rozsudek semilského okresního soudu není pravomocný, protože se obžalovaný odvolal. "Doufám, že u krajského soudu již budou nestranní lidé. Mám důkazy, že jsem si to nevymyslel. Zatím nebudu odkrývat karty, ale proč se ta věc, tak jako u nás, nevyšetřuje také Praze, Teplicích, Lovosicích a na dalších místech, kde také přijali anonymní výhrůžky?" ptá se Trucka, za kterým stojí vedení města.

"Plně podporuji odvolání, protože pan Trucka tu za tři roky odvedl velmi dobrou práci. Závěry soudu jsou podle mě spekulativní a rozsudek překvapivý," říká místostarosta Hozdecký. Velitel díky nepravomocnosti rozsudku nadále zůstává ve své funkci.


Nejlepší videa na Revue