Nová značka upozorňuje řidiče na Borských polích v Plzni, že zdejší křižovatka u nákupního centra je vybavena radarem

Nová značka upozorňuje řidiče na Borských polích v Plzni, že zdejší křižovatka u nákupního centra je vybavena radarem | foto: Daniel Beran, MAFRA

Strážníci vítají konec cedulí o měření, radary ale přesouvat nehodlají

  • 212
Cedule upozorňující na měření rychlosti městkou policií z ulic zmizí, radary ale zůstanou na stejných místech jako doposud. Úterní rozhodnutí Sněmovny, že strážníci už nemusí řidiče varovat před měřením, městské policie vítají. Současný stav jim totiž připadal nelogický.

"Krok samozřejmě vítáme, protože cedule neměly logiku. Řidiči prostě jezdili slušně jen ve vymezeném úseku a za ním zase šlápli na plyn," řekla iDNES.cz  Jana Přikrylová z pražské městské policie.

I když ale cedule z ulic zmizí, řidiči by si měli dávat pozor právě na místech, kde až doposud stály. Strážníci totiž radary přemísťovat nebudou. Místa, kde značky instalovali, vybírala republiková policie.

"Měříme na vybraných rizikových úsecích například blízko škol a přechodů," upřesnila Přikrylová. "Nebo na místech, kde se stává nejvíce nehod a chodcům hrozí největší nebezpečí," doplnil mluvčí brněnské městské policie Zdeněk Novák.

Také státní policie považuje za klíčové, že zůstane zachováno pravidlo, podle kterého o umístění radarů rozhodují policisté a ne pouze strážníci. "To je pro nás podstatné. V samotných značkách jsme neviděli příliš velký efekt," prohlásila Veronika Hodačová z policejního prezidia.

Kam s nimi?

Kromě toho, že městští policisté museli řidiče informovat o tom, že jejich rychlost právě kontrolují, pořízení značek znamenalo pro města také desetitisícové náklady. V některých menších obcích kvůli tomu na měření rychlosti úplně rezignovali. Ty bohatší nyní hledají další využití značek.

S originálním nápadem přišli v Hradci Králové. "Značky musely být solidní, pevné a vydržet například nárazy větru. Proto také nebyly levné a jedna nás stála asi 3 tisíce korun. Přijde mi škoda se jich zbavovat," tvrdí ředitel strážníků Miroslav Hloušek. Značky proto přelepí, aby měli univerzální využití, a darují je novému dětskému hřišti, kde se budou děti učit také bezpečnosti na silnicích.

Značek se zatím nebudou zbavovat ani pražští strážníci. "Zatím se uloží do skladu, pokud by se situace vyvinula k návratu zpět ke značkám," řekl už dříve ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš. V Praze zatím stojí 22 značek, které stály 126 tisíc korun. "V současné době je dopravní značení plně využíváno a další využití se zvažuje," doplnila Petra Janotová ze Správy služeb, která na značky dohlíží.

Změna zákona začne platit po podpisu prezidenta a poté, co vyjde ve Sbírce zákonů.

Ačkoli městská policie nyní poukazuje na nesmyslnost nařízení o upozorňujících značkách, v roce 2008 byli strážníci rádi, že jim vůbec pravomoc měřit rychlost zůstala. Podle poslanců totiž kontroly sloužily jen jako zdroj peněz pro obecní pokladny a na stole byl návrh nechat pravomoc měřit pouze státní policii. Parlament  nakonec strážníkům toto právo ponechal, avšak jen ve vymezených úsecích obce, které určí republiková policie. Na měřené úseky navíc musely upozorňovat dopravní značky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video