Strážníci v Ladronce nepochybili, řekl Kaslovi jejich ředitel

Praha - Ředitel městské policie Radim Chyba dnes vysvětloval primátoru Janu Kaslovi počínání strážníků při vyklízení squatu Ladronka, které se odehrálo 9. listopadu. "Vysvětloval jsem primátorovi okolnosti vniknutí strážníků do objektu a provádění takzvané osobní prohlídky," řekl Chyba. Podle jeho mínění, strážníci v Ladronce nepochybili. Přitom videozáznam městské policie, jejž se podařilo MF DNES získat, usvědčuje strážníky z řady přehmatů.
Podívejte se na fotografie z policejního videozáznamu.

Podle některých právníků dokonce překročili své pravomoci. Těžkooděnci například vyrazili vrata statku, aniž k tomu měli zákonný důvod.

Zabarikádovaná vrata do statku pomohli podle ředitele Chyby strážníci otevřít na žádost zástupce vlastníka, kterým je město Praha. Podle něj zástupce vlastníka požádal strážníky i o zajištění tamních obyvatel a o jejich předání policii.

"Při tom má strážník právo přesvědčit se, zda tato osoba nemá zbraň. V zákoně není řečeno, že to musí dělat osoba stejného pohlaví," uvedl ředitel.

Také pražský radní Filip Dvořák (ODS), který byl jako zástupce vlastníka vyklizení Ladronky přítomen, míní, že strážníci postupovali správně. "Podle mých představ o tom, co by měl dělat strážník, tam nebylo nic, co by nebylo v souladu se zákonem," řekl Dvořák. "Strážníci vnikali za přítomnosti vlastníka na jeho žádost do jeho objektu a nikoli do cizího objektu bez přítomnosti vlastníka," dodal.

Chování strážníků městské policie a jejich ředitele Radima Chyby při zásahu na statku Ladronka je plně v rukou republikové policie.

Inspekce strážníků, která podléhá primátorovi a paradoxně také Chybovi, se zatím zásahem zabývat nebude.

"V této věci bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele a prošetřuje to policie České republiky. Do průběhu šetření zasahovat nemůžeme," tvrdíl ředitel Inspekce městské policie Josef Tomíček.

Celým případem - proč nechal magistrát squattery vystěhovat a samotným postupem strážníků - se zabývá úřad vyšetřování pro Prahu 6.

"Až policie zjistí, že došlo k trestnému činu, tak by nám to měli podstoupit, abychom přezkoumali, jestli strážníci překročili i interní předpisy," dodal Tomíček s tím, že se jedná běžný postup.

Muži v uniformě městské policie totiž prováděli prohlídky i mladých dívek, které ve statku bydleli. Tomíček přitom potvrdil, že kontrolovat ženy by měly pouze strážnice.

Kontrola městské či obecní policie je zcela v kompetenci jejího zřizovatele, tedy města či obce. Ovlivňovat její chod nemůže ani ministerstvo vnitra, pod nějž spadá například státní policie.

Strážník, který překročí při službě své kompetenci,však může být potrestán jako policista. Kupříkladu za zneužití pravomoci veřejného činitele. "Soud jej za to může poslat za mříže i na tři roky a zakázat mu výkon této činnosti," sdělil Samuel Truschka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Jenom letos si na jednání strážníků v metropoli stěžovaly více než čtyři stovky lidí, z toho sto stížností vyhodnotilo ředitelství městské policie jako oprávněné a 70 jich předalo státním policistům či obvodnímu úřadu k vyřešení.

Kvůli podezření z trestného činu byli letos podle statistik městské policie se sboru okamžitě propuštěni čtyři členové, další tři skončili stejně, protože porušili pracovní kázeň.

Záběr z policejní kamery potvrzuje, že se městští policisté do squatu Ladronka dobývají násilím. Podle zákona by však k oprávněnosti takového postupu musel být ohrožen například život člověka, což však nebyl. (9. listopadu 2000)

Policista se snaží vykopnout dveře do objektu Ladronka. (9. listopadu 2000)

Páční vstupních dveří squatu Ladronka. (9. listopadu 2000)

Policista se snaží vypáčit dveře Ladronky. (9. listopadu 2000)

Policista konečně vypáčil dveře do objektu ladronky. (9. listopadu 2000)

Strážníci vnikají do objektu Ladronky vypáčenými vstupními dveřmi. (9. listopadu 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel