Strážníci dostali trest za falešná vysvědčení

  • 7
Chomutov - Městští strážníci Rudolf Svatoš a Boris Felghenauer z Chomutova se prokázali falešným maturitním vysvědčením. Proto měli vyšší plat, než na jaký měli nárok. Soud je uznal vinnými z podvodu a padělání a pozměňování veřejné listiny. Jejich třetí kolega dostal podmínku.

Jelikož byli Svatoš a Felghenauer dosud bezúhonní, své pochybení uznali a svůj neoprávněný zisk už městu buď vrátili nebo vracejí, zastavil soud podmíněně jejich trestní stíhání. Dva roky ale budou ve zkušební době.

Třetí z obžalovaných, Josef Líbal, trval sice stále na své nevinně, přesto dostal osmiměsíční podmíněný trest. Jako jediný se tedy odvolal.

"U prvních dvou se nepochybně prokázala jejich vina. Sami se navíc doznali a podnikli kroky k nápravě. To jsem v rozsudku zohlednila," řekla soudkyně Hana Bílková.

"U Josefa Líbala je situace jiná. Přestože nesplnil povinnost, ke které se městu jako zaměstnavateli zavázal, tedy neinformoval ho o předčasném ukončení studia, a tím ho uvedl v omyl a spáchal podvod, je zatvrzelý. Jeho jednání bylo a je vůči zaměstnavateli nemorální," doplnila důvody svého rozsudku.

Právě Líbal  od počátku kauzy tvrdí, že šlo  o úmyslnou diskreditaci jeho osoby a že někdo využil situace s maturitními vysvědčeními kolegů a podstrčil personálnímu oddělení městského úřadu potvrzení o studiu ve škole, kterou už téměř před dvěma roky opustil.

"Má funkce mluvčího strážníků vzbuzovala závist. O kopii maturitního vysvědčení jsem se dozvěděl až u výslechu. Falešné potvrzení o studiu jsem uviděl poprvé na policii. Je z doby, kdy už jsem školu ani nenavštěvoval. Udal mě asi někdo, kdo mi záviděl funkci mluvčího. Myslel si nejspíš, že za to beru peníze navíc," trval na svém.

"Lituji, že byl můj zaměstnavatel poškozen, ale já to nebyl. Cítím se nevinen,“ prohlašoval. To byl i důvod proč se proti rozsudku okamžitě odvolal.

Falešná vysvědčení měli i hasiči a celníci
Soudní líčení nakonec odhalilo, že falešná maturitní vysvědčení, kterými se strážníci prokazovali, se objevila i na jiných místech - u celníků v Českém Krumlově a hasičů v bývalém okrese Praha - východ. Podle policejní zprávy byl padělatel stejný.

Jako zprostředkovatele dokumentů o vzdělání označili Felghenauer a Svatoš jistého Milana Peterku. Za vysvědčení mu dali třicet tisíc korun. Peterka k chomutovskému soudu sice dorazil, ale využil práva nevypovídat a prakticky okamžitě jednací síň zase opustil.

"Byl jsem hloupý a naivní, když jsem si myslel, že vysvědčení je pravé, když jsem maturitu nedělal. Lituji toho, co jsem způsobil, ztrátu jsem městu už zaplatil," přiznal se Svatoš.

Felghenauer sice požádal město o splátkový kalendář a zaplatil první splátku, zastupitelé ale jeho snahu zamítli a chtějí po něm téměř 70 tisíc korun v hotovosti.
 
Všichni tři strážníci dosud u chomutovské městské policie sloužili. Jejich setrvání u ní je ale nejasné.

"V týdnu začneme problematiku strážníků diskutovat. Budeme se držet zákona o obecní polici, který jasně říká, kdy může být strážník ze služby vyloučen. Vše necháme na právnickém rozboru," uvedl chomutovský místostarosta  Jan Řehák, který je zároveň velitelem městské policie.

"Toho, který se odvolal, se jednání týkat nebudou. U něj musíme čekat na výsledek odvolacího soudu," dodal.

Chomutovští strážníci v soudní síni. Od leva v černé košili Boris Selgenhauer, ve světlém tričku Rudolf Svatoš a v modrém Josef Líbal. (30. června 2003)


Video