Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn před soudem v New Yorku (16. května 2011) | foto: AP

Strauss-Kahn prověří machistickou Francii, hříchy politiků dosud přehlížela

  • 11
Francie ctí právo veřejných činitelů na soukromí. Historky z ložnic politiků, po nichž slídí média jinde ve světě, ji dosud nechávaly chladnou. V sobotu však šéf MMF Dominque Strauss-Kahn skončil ve vazbě kvůli podezření ze sexuálního napadení. A Francie přemýšlí, zda to přístup jejích médií změní.

Francouzský zákon na ochranu soukromí patří k nejpřísnějším na světě a tamní obyvatelé se dlouhodobě holedbají, že nepátrají po tom, co a s kým dělají jejich politikové ve svém volném čase, tak jak tomu bývá zvykem v jiných zemích.

Nová naděje socialistů

Po vypadnutí bývalého šéfa MMF z boje o post prezidenta je favoritem bývalý první tajemník Socialistické strany François Hollande. V prvním kole voleb má šanci získat 29 procent hlasů.

Zdroj: ČTK

Až dosud by většina Francouzů považovala takřka za nechutné, kdyby novináři informovali o mimomanželské aféře některého z jejich veřejných činitelů. Každý má přece právo na soukromí. Tento přístup ale nalomila kauza odstoupivšího šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strauss-Kahna.

Horký kandidát socialistů na příštího prezidenta Francie v sobotu skončil v želízkách poté, co údajně sexuálně napadl pokojskou luxusního newyorského hotelu. Dvaašedesátiletý politik nyní čeká na soud v káznici Rikers nedaleko Queensu a hrozí mu až 74 let vězení (více zde).

Zatčení vysoce postaveného činitele, kterému se říká DSK, Francií otřáslo. Záhy po údajném incidentu začaly na povrch vyplouvat informace o Strauss-Kahnově chování k ženám. Připomněla se podivná aféra s maďarskou kolegyní z MFF, za niž se DSK veřejně omluvil, a ozvala se i francouzská novinářka, kterou "velký svůdce" údajně napadl v roce 2002. Tristane Banonová tehdy nic neřekla, protože nechtěla být považována "za tu, která měla problém" (více zde).

DSK odstoupil z vedení MMF

Obvinění ze znásilnění odmítá

Věřila, že od francouzské "machistické" společnosti se Strauss-Kahn spíše než postihu za neomluvitelné chování sebevědomého proutníka dočká šibalského mrknutí a poplácání po zádech.

Francouzští komentátoři teď podle britské stanice BBC přemítají, zda by chování DSK bylo jiné, kdyby se média nevyhýbala těmto choulostivým tématům. Někteří se domnívají, že ne, a připomínají aféru jiného francouzského politika, která před časem prosákla na veřejnost.

Bývalý prezident François Mitterrand musel přiznat, že má nemanželskou dceru s jednou ze svých milenek (tajemství, které mu podle BBC média pomáhala držet pod pokličkou). Když věc "praskla", skandál se netýkal faktu, že prezident měl milenku a nemanželské dítě, ale toho, že obě ženy žily z peněz daňových poplatníků a měly policejní ochranu.

"Když to vyšlo najevo, mnoho novinářů bylo přesvědčeno, že se věci změní," řekl zástupce šéfredaktora v deníku Libération Pascal Virot. "Tehdy ten případ nezměnil nic a nevím, jestli se něco změní s případem DSK," dodal.

Socialisté stojí při DSK

Ty, kteří případ DSK sledují, mohl zarazit i způsob, jakým francouzští socialisté zkritizovali mediální pokrytí sobotního zatčení. Svět totiž oblétly snímky Strauss-Kahna v želízkách. Šéfka strany socialistů PS Martine Aubryová pak nařkla francouzská média z porušení zákona, když převzaly a ukázaly "ponižující" obrázky zatčeného DSK. Strana se kvůli tomu zlobila i na USA.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg se svých lidí ale zastal, když prohlásil: "Ano, je to ponižující. Ale když nechcete být vidět v želízkách, nepáchejte zločin."

Jestli se něco změní, se teprve uvidí. Francouzi zatím Strauss-Kahnovi spíše straní a v údajném napadení spatřují politický komplot. O jeho vině podle průzkumů mínění pochybuje 57 obyvatel země galského kohouta, napsal britský list The Daily Telegraph.

Francie podle listu Libération každopádně čelí prvnímu "sexuálnímu skandálu anglosaského typu", který se v zemi dosud tradičně odehrával jen v rovině klepů v kroužku zasvěcených.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video