Dominique Strauss-Kahn u soudu (1. července 2011)

Dominique Strauss-Kahn u soudu (1. července 2011) | foto: AP

Strauss-Kahn čelí další žalobě za sexuální útok, té první zřejmě unikne

  • 170
Bývalý předseda Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn čelí dalšímu obvinění ze sexuálního napadení. Francouzská novinářka Tristane Banonová ho viní z pokusu o znásilnění, kterého finančník údajně dopustil v roce 2003. První žalobě naopak Strauss-Kahn zřejmě unikne, píše NY Post.

Podání žaloby potvrdil agentuře AFP advokát Banonové David Koubbi. Úmysl podat na Strausse-Kahna žalobu ohlásila novinářka hned po květnovém vypuknutí sexuální aféry tohoto dvaašedesátiletého francouzského finančníka v USA.

V čele MMF žena

Do čela Mezinárodního měnového fondu na pět let oficiálně usedla francouzská ministryně financí Christine Lagardeová.

Právnička Lagardeová je první ženou v čele MMF. Od roku 2005 působila ve francouzské vládě. Nejprve jako ministryně zahraničního obchodu, poté krátce jako ministryně zemědělství a rybolovu a od června 2007 byla ministryní hospodářství, financí a průmyslu.

Prohlásila, že na ni v roce 2003 Strauss-Kahn, tehdy významný činitel Socialistické strany, sexuálně zaútočil a že se s ním musela poprat, aby se ubránila. Od okamžitého podání žaloby ji prý tehdy odradila její matka, která byla za socialisty poslankyní. Teď toho prý lituje.

Banonová, aby uspěla, musí podle agentury AFP dokázat, že šlo o pokus o znásilnění, na které platí promlčecí doba deseti let. Ostatní méně závažné sexuální delikty je totiž podle francouzských zákonů promlčeny po třech letech.

Strauss-Kahn již dříve v reakci na oznámení záměru Banonové označil prostřednictvím svých advokátů její tvrzení za výmysly. Rozhodl se dokonce ihned podat na Banonovou žalobu pro pomluvu.

Advokát Koubbi ujistil, že "rozhodně" nehodlá dělat z kauzy politickou záležitost. Reagoval tak na zdůrazňování některých přívrženců Strausse-Kahna, že Banonová spolupracuje na tvorbě internetových stránek blízkých vládní pravici. K podání žaloby byla podle nich nejspíš "silně nabádána".

Případem je zasažen i bývalý šéf socialistů a zájemce o prezidentskou kandidaturu François Hollande. Spisovatelčina matka ho měla v roce 2003 informovala o násilném chování Strausse-Kahna vůči její dceři.

Hollande připustil, že matka tehdy hovořila o "jistém incidentu", ale že nic bližšího neříkala. "Začíná to být naprosto hanebné," zlobil se Hollande.

Američané žalobu stáhnou

Prvnímu obvinění přitom finančník zřejmě zcela unikne. Podle amerického deníku New York Post stáhnou prokurátoři žalobu, kterou na Strass-Kahna podala pokojská luxusního hotelu. Stát se tak má nejpozději 18. července, kdy se bude celosvětově sledovaná kauza opět projednávat před soudem.

Důvodem jsou pochyby o věrohodnosti ženy, která Strauss-Kahna v polovině května obvinila ze znásilnění. "Všichni víme, že ten případ je neudržitelný," citoval americký deník nejmenovaného vyšetřovatele, podle něhož je stažení obvinění kvůli poškození věrohodnosti údajné oběti prakticky jistotou.

Dvaatřicetiletá žena původem z Guineje vyšetřovatelům opakovaně lhala. Například v rozporu s tím, co tvrdila, uklízela po incidentu jiný pokoj, pak se vrátila do apartmá Strauss-Kahna a teprve potom ohlásila údajný incident svému nadřízenému. Podle zpráv médií se lži dopustila i dříve vůči americkým imigračním a daňovým úřadům.

Soud na základě zpochybnění věrohodnosti ženy v pátek Strauss-Kahna propustil z domácího vězení a rozhodl o vrácení kauce, kterou bývalý šéf MMF musel složit v květnu. Ze Spojených států ale Francouz zatím odjet nesmí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video