Specifický případ německých sourozenců štrasburský soud neobměkčil. Ilustrační foto

Specifický případ německých sourozenců štrasburský soud neobměkčil. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Štrasburský soud potvrdil, že zákaz incestu mezi sourozenci je oprávněný

  • 218
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že zákaz incestu v Německu je oprávněný a neporušuje evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. K rozhodnutí musel dojít na základě případu německých sourozenců, z jejichž mileneckého vztahu vzešly čtyři děti.

Patrick S. z východosaského Lipska řadu let neúspěšně usiluje o zrušení trestnosti incestu, za který v Německu hrozí až tři roky vězení. Argumentuje tím, že zákonné vyloučení pohlavního styku mezi bratrem a sestrou "nepřípustně porušuje" základní lidská práva dospělých osob na svobodný výběr sexuálního partnera.

Pár byl za incest již odsouzen. Trest vězení si odpykal jen Patrick, ženu soud s ohledem na výchovu dětí od káznice osvobodil. V současné době spolu již nežijí, Patrick tvrdí, že jejich vztah zničily soudní tahanice a vězení.

Oba jsou pokrevními sourozenci, nemají ale stejné příjmení a ani spolu nevyrůstali, protože chlapec byl v pěstounské péči. Se sestrou se opětovně setkal v roce 2000 a o rok později se jim narodilo první dítě. Portál radiohamburg.de uvádí, že dvě ze čtyř dětí jsou postižené.

Incest trestá řada zemí. Podle trestního zákoníku České republiky může být osoba, která se dopustila incestu, odsouzena až na dva roky vězení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video