Romové byli výsledkem soudu zklamáni. Ilustrační foto.

Romové byli výsledkem soudu zklamáni. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Štrasburk: České školy Romy nediskriminovaly

  • 386
Česká republika vyhrála u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku spor se skupinou mladých Romů. Stěžovali si na diskriminaci při vzdělávání. Soud šesti hlasy proti jednomu rozhodl ve prospěch České republiky.

Soud rozhodl, že v případě skupiny Romů nebyla porušena evropská úmluva o lidských právech ani protokol k ní v článcích, které se týkají diskriminace a práva na vzdělání.
 
Případ se týkal osmnácti mladých Romů z Ostravska. V letech 1996 až 1999 byli umístěni do zvláštních škol. Jejich právní zástupci žádali přezkoumání tohoto rozhodnutí, poukazovaly na nevěrohodnost příslušných testů. Tvrdili také, že rodiče dětí nebyli dostatečně informováni o důsledcích svého souhlasu s tímto krokem.

Školský úřad v Ostravě žádost odmítl. Stížnost neakceptoval ani Ústavní soud, neprokázal faktickou diskriminaci mladých Romů.

Autoři stížnosti uváděli, že s romskými dětmi se v českých školách zachází jinak než s ostatními, že "z rasově neutrálního hlediska" nelze vysvětlit vysoký podíl romských dětí ve zvláštních školách a že diskriminaci Romů v České republice potvrzují i některé mezinárodní organizace.

Zástupce české vlády u soudu poukázal na to, že stěžovatelé nepodali žádný důkaz, že by k nim úřady přistupovaly s ohledem na jejich rasovou příslušnost.

Uvedl také, že zvláštní školy nikdy nebyly pojímány jako školy výlučně pro romské děti, a odmítl tvrzení, že by vláda nepodnikala kroky proti rasové nenávisti.

Romové jsou zklamaní
Berta Červeňáková z Ostravy, jejíž dcera přešla ze základní školy na zvláštní školu, v úterý pro ČTK řekla, že je rozsudkem zklamaná.

"Počítala jsem, že to dopadne úplně jinak. Žalobu jsem podávala proto, aby moje dcera mohla jednou v životě dostat nějaké lepší vzdělání," uvedla Červeňáková.

Dodala, že když podepsala přestup dcery na zvláštní školu, vůbec netušila, co to znamená, a že její dcera tak například nebude moci studovat maturitní obor.

Základní škola je prý o následcích přestupu neinformovala. "Připadá mi, že jsme byli zneužiti," podotkla Červeňáková.

Její sedmnáctiletá dcera teď opět navštěvuje klasickou základní školu, ale kvůli opakování ročníku a přestupům je teprve v osmé třídě.

"Známky sice nemá skvělé, ale vyhlídka je dobrá," uvedla Červeňáková s tím, že by dcera mohla nastoupit na střední školu.

Rozsudkem je zklamán také Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje práci s Romy a za své aktivity dostal i několik ocenění.

"Soud nechápe, že ty zvláštní školy nebyly zařízeny proto, aby podpořily a probudily schopnosti těchto dětí," uvedl Vishwanathan.

Štrasburský tribunál ve zdůvodnění rozsudku uvádí, že stížnost je založena na některých vážných argumentech a že bere v úvahu i znepokojení některých organizací nad přístupem k romským dětem v České republice. Prohlašuje ale, že není kompetentní posuzovat celkový sociální kontext, jen individuální stížnosti.

Soud se domnívá, že pravidla pro přijímání do zvláštních škol nemají rasový podklad a že vláda prokázala, že tyto školy nepřijímají jen romské děti. Uvádí, že rodiče dětí zůstali většinou pasivní, ale že pokud požádali o přeřazení dítěte do běžné základní školy, bylo jim vyhověno.

Celkově tedy tribunál nemá za to, že by české úřady postupovaly diskriminačně.

Stěžovatelé uváděli, že v Ostravě chodí do zvláštních škol 50,3 procenta všech romských dětí, zatímco z ostatních dětí jen 1,8 procenta. Ve zvláštních školách, které navštěvovali oni sami, prý romské děti představovaly 58 až 95 procent žáků.

Romům, o které v tomto případě šlo, je nyní mezi patnácti a jednadvaceti lety.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue