Petr Benda chtěl podle svých slov prostě a jednoduše pomoci straně.

Petr Benda chtěl podle svých slov prostě a jednoduše pomoci straně. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Strany zveřejňují své sponzory, nejčastěji pomáhají vlastní členové

  • 41
Ani mnohem štědřejší sponzoři, než měla ČSSD, nezabránili drtivé porážce ODS v loňských krajských a senátních volbách. Z výročních zpráv za loňský rok, které v těchto dnech politické strany postupně zveřejňují, vyplývá, že občanští demokraté dostali od dárců dvakrát víc peněz než sociální demokraté.

Řečí čísel: ODS vloni v přízni sponzorů porazila svého opozičního rivala 75 milionů ku 38 milionům. ČSSD jí to naopak vrátila ve volbách, když v krajích dominovala poměrem 13:0.

Ukazuje se však, že "klasických" sponzorů české politické strany stále příliš nemají. Většinou jim finančně pomáhají vlastní členové.

Lídrem mezi dárci z řad straníků je v tomto směru šéf ústecké ČSSD Petr Benda, který je pravou rukou předsedy Jiřího Paroubka. Někdejší podnikatel Benda věnoval loni sociální demokracii 1,1 milionu korun.

"Prostě a jednoduše jsem chtěl straně pomoci," vysvětloval svou štědrost Benda.

Paroubkův poslanecký asistent si ostatně na nedostatek peněz nemůže stěžovat. Jen v uplynulých dvou letech si pořídil nemovitosti za několik milionů korun.

Benda tvrdí, že vydělává velké peníze na pronájmu budov, které si v minulosti pořídil. Vlastní jich desítky. "Z těchto peněz přispívám i sociální demokracii," říká.

Kdo platil ČSSD

– Předseda ústecké ČSSD Petr Benda – 1 121 000 Kč
– Hokejista Jiří Šlégr – 500 000 Kč
– Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek – 250 000 Kč
– Český eurokomisař Vladimír Špidla – 80 000 Kč
– Hejtman David Rath – 75 000 Kč
– Předseda ČSSD Jiří Paroubek – 30 000 Kč
– Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach – 6000 Kč

-– ČSSD získala v roce 2008 od sponzorů celkem 38 000 000 Kč

Právě o způsobu, jakým šéf ústecké ČSSD Benda zbohatl, se toho v minulosti napsalo hodně. Po revoluci provozoval restauraci v malé obci na Teplicku a poté i diskotéku v lázeňském městě. Byl také spojován s rozsáhlým areálem, který dříve fungoval také jako nevěstinec. Areál vlastnil jeho společník, Benda tvrdil, že o nevěstinci uvnitř nevěděl.

Byl rovněž vyšetřován pro napadení, vše řešila jako přestupek radnice v Dubí, ale její úředníci nic nezjistili. "Jsou to fámy, které mě mají poškodit," říká k tomu Benda.

Šéfové dávají méně

Ze severních Čech, kde Benda vede sociální demokracii, pochází i druhý milionový sponzor strany: reklamní agentura Roxy II, která vloni věnovala na účet hlavní opoziční strany 1,5 milionu korun.

Dalším významným sponzorem sociální demokracie byl slavný hokejista Jiří Šlégr, který vytáhl z peněženky půl milionu. Možná i jeho štědrost přispěla k tomu, že dostal od Paroubka nabídku kandidovat za ČSSD ve volbách do Sněmovny. Čtvrt milionu věnoval i místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

Naopak předseda strany Jiří Paroubek velkorysý nebyl. Z rodinného rozpočtu uvolnil jen 30 tisíc.

I lidovcům nejvíce přispěl vlastní člen. Jihomoravský zastupitel a neúspěšný kandidát do Sněmovny Václav Horák poslal na účet strany téměř půl milionu korun. Prý to byl příspěvek na jeho vlastní kampaň do Senátu. Šéf lidovců Jiří Čunek oproti tomu daroval straně jen 15 tisíc korun a místopředseda David Macek 11 tisíc.

Pouhé dva miliony získali od sponzorů vládní zelení. A také oni mohou být rádi, že jim pomáhali vlastní členové. Nejvíce dala brněnská zastupitelka Kateřina Dubská, konkrétně 283 tisíc korun.

Komunisté a ODS jména svých sponzorů zatím tají. Strany zveřejnily jen celkovou sumu, kterou takto získaly.

Kdo platil ostatní

KDU-ČSL
– Člen Václav Horák – 450 000 Kč
– Poslanec KDU-ČSL Libor Ambrozek – 100 000 Kč
– Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal – 29 000 Kč
– Předseda Jiří Čunek – 15 000 Kč
– Místopředseda KDU-ČSL David Macek – 11 200 Kč

Zelení
– Brněnská zastupitelka Kateřina Dubská – 283 000 Kč
Celkem2 003 930 Kč

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video