Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová | foto: Michal Doležal, ČTK

Strany znovu odstrčily ženy. Čeští politici nedávají kolegyním moc šancí

  • 116
Miroslava Němcová dočasně povýšila. Po rezignaci Miloslava Vlčka se formálně dostala mezi čtyři nejvyšší ústavní činitele, protože bude pár týdnů řídit Sněmovnu. Stalo se to ale spíš náhodou. Muži si své pozice v české politice pečlivě hlídají, ženy jsou na volebních kandidátkách ve výrazné menšině a spíš na zadních pozicích.

"Je faktem, že dostávám hodně dopisů, abychom na kandidátky dali více žen, že jejich větší zastoupení v politice by změnilo i chování mezi politiky," řekla iDNES.cz Němcová. V ODS jako jediná žena získala pozici v čele kandidátky do Sněmovny - na Vysočině. (Vlčka v čele Sněmovny nahradí Němcová)

Němcová přesto není nakloněna povinným kvótám, které by stranám nařizovaly, kolik žen má na kandidátkách být, aby obě pohlaví byla zastoupena rovnoměrněji. Z více než pěti tisíc kandidátů, kteří jdou letos do voleb, je žen jen 27 procent. "Kvóty nepomohou, podívejte se na strany, které je mají. A stejně nejsou schopny zvolit místopředsedkyni," řekla Němcová v narážce na konkurenční sociální demokracii.

Negativní názor na kvóty nemění, přestože ženy, které prošly vrcholnými pozicemi v politice, se dají spočítat na prstech - Libuše Benešová z ODS vedla svého času Senát, Dagmar Burešová vedla ještě dříve Českou národní radu.

I vlády jsou v Česku spíše pánskými kluby a ženy jsou v nich výjimkami - na rozdíl třeba od severských zemí či Španělska, kde je žen polovina. V Německu zase vládne kancléřka Angela Merkelová.

ČSSD má pro ženy kvótu, stejně to nefunguje

Sociální demokracie na tom není lépe než ODS. Jen v Královéhradeckém kraji vede kandidátku dosavadní poslankyně Hana Orgoníková. Ve vedení oranžových má být povinně zastoupena žena, ale poté, co funkci místopředsedkyně ztratila ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, nedokázal Jiří Paroubek, ale ani jeho odpůrci, protlačit do vedení žádnou ženu.

Lidovci, TOP 09 i možný nováček v parlamentu, Věci veřejné, mají v čele kandidátek ženy tři, komunisté a zelení čtyři ze 14 volebních krajů. Ženy z předních pozic kandidátky Věcí veřejných na sebe ale zatím více než politickými názory upozornily poměrně "odvázaným" kalendářem, který nafotily. (Ženy ze strany Věci veřejné nafotily sexy kalendář)

Asi nejvíc vážně berou téma genderové vyrovnanosti zelení, kteří také už počtvrté za sebou vyhráli soutěž Strana otevřená ženám. Tu pořádá nevládní organizace Fórum 50 %, která výsledky vyhlásila ve čtvrtek večer. "Doporučujeme ostatním stranám inspirovat se naším systémem kvót při sestavování kandidátek," řekla Zuzana Drhová, dvojka na pražské kandidátce a členka vedení Strany zelených.

Zelení ženy na kandidátce měli. Dvě pomohly shodit vládu

Jenže říci, že něco takového stačí, by bylo velké zjednodušení. Stačí si vzpomenout na to, že v šestičlenném klubu zelených ve Sněmovně byly sice tři ženy, ale dvě z nich - Olga Zubová a Věra Jakubková - se s názory strany rozešly a pak pomohly povalit vládu, na které se jejich strana podílela.

"Velký vliv na chování stran vůči ženám mohou sehrát sami voliči. Kroužkováním ženských kandidátek by jim dali signál, že stojí o to, aby ženy dostávaly větší šanci," řekla iDNES.cz Michaela Appeltová z organizace Fórum 50 % monitorující postavení žen v politice.

"My jsme přesvědčeni, že kvóty by alespoň dočasně jako nejeefektivnější a nejrychlejší opatření pomohly," zdůraznila Appelová.

Vláda Jana Fischera už možnost změny volebního zákona, tak aby ženy měly garantovanou pozici na kandidátkách, začala připravovat. Nakonec ji ale připravit nestihla. Záležet tak bude na vládě, která vznikne po volbách, zda bude chtít v přípravě změny volebního zákona pokračovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video