První z variant, které měl Topolánek prezidentu Klausovi předložit, počítá s dohodou mezi ODS, lidovci a ČSSD.

První z variant, které měl Topolánek prezidentu Klausovi předložit, počítá s dohodou mezi ODS, lidovci a ČSSD. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Strany už si dělají zálusk na vládní posty

  • 336
Se třemi scénáři možné budoucí vlády přišel podle informací MF DNES tento týden na Hrad premiér Mirek Topolánek. Každá počítá s jinou kombinací stran, které by se podílely na vládě. Program budoucího kabinetu ještě není dohodnut, přesto už si někteří politici pomýšlí na ministerská křesla.

První z variant, které měl Topolánek prezidentu Klausovi předložit, počítá s dohodou mezi ODS, lidovci a ČSSD. Podle druhé by se mohla vzkřísit stovková trojkoalice ODS s lidovci a zelenými. Třetí plán pak počítá opět s menšinovou vládou ODS.

ČSSD bude žádat rovnost sil
Sociální demokracie bude při diskusi o rozdělování křesel ve vládě podle místopředsedy Bohuslava Sobotky trvat na tom, aby měla ve vládě zhruba stejně silné pozice jako ODS.

"Platí, že ve vládě bych neměl být já, předseda Paroubek ani místopředseda Škromach. A také to, že našimi hlavními kandidáty jsou členové stínové vlády," uvedl ve čtvrtek Sobotka. Zdůraznil však, že důležitější bude dohoda o programu.

Podle informací MF DNES mají sociální demokraté zájem dostat do vlády například Lubomíra Zaorálka na post ministra zahraničí, k čemuž má zatím výhrady prezident Klaus.

Úřadující předseda lidovců Jan Kasal může zatím s Topolánkem o personálním obsazení vlády mluvit jen nezávazně. Klíčový totiž bude výsledek sobotního sjezdu KDU.

Do vlády chce i Čunek
Žhavý kandidát na předsedu strany Jiří Čunek naznačil, že i on by měl zájem o křeslo v Topolánkově kabinetu. "Pravda je, že z komunální politiky dost rozumím resortu ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva práce a sociálních věcí," řekl Čunek.

Mezi dalšími lidoveckými kandidáty do vlády jsou bývalý předseda Miroslav Kalousek či šéfka poslanců Vlasta Parkanová.

Během čtvrtka jednali straničtí experti několik hodin o programu vlády, který předložila ODS pod názvem "7 statečných reforem". - více zde

To je narážka na film Sedm statečných, ve kterém najatí pistolníci zachraňují vesnici před bandity. "U všech stran vidím ochotu a vůli přistoupit k reformám," řekl po jednání první místopředseda ODS Pavel Bém.

Problémem zůstává rovná daň a také rychlost, jak snižovat schodky státního rozpočtu. Naopak strany se shodly na snížení povinných výdajů ze státního rozpočtu, které spolykají nejvíce miliard.

Vyjednavači se dohodli na změně pravidel valorizace mezd a dávek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video