Strany se přetahují, kdo získá křesla v čele výborů v Poslanecké sněmovně. V pátek je také čeká volba nového ombudsmana.

Strany se přetahují, kdo získá křesla v čele výborů v Poslanecké sněmovně. V pátek je také čeká volba nového ombudsmana. | foto: Dan Materna, MAFRA

Strany se přou o křesla ve Sněmovně. ČSSD urazila nabídka od koalice

  • 1280
Křesla ve vládě jsou rozdána a licituje se o pozice ve Sněmovně. Ve hře jsou pozice v čele výborů, což dotyčným zajišťuje o něco lepší plat. Schůze Sněmovny se ale hned na úvod zasekla. ČSSD se totiž nelíbilo, že jí koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ve Sněmovně nabízí malý počet míst.

"Nepřipadá nám jako přijatelné, že bychom jako strana, která získala ve volbách nejvíce procent, měli mít méně míst v čele výborů a komisí než ODS. Dostali jsme nabídku na šest míst, zatímco ODS by jich měla osm," řekl šéf poslanců sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Jeho straně se navíc vůbec nelíbí, že jí koalice zatím nechce pustit pozici šéfa sociálního výboru, kterou by chtěla získat pro svého místopředsedu Zdeňka Škromacha. Nabídka od vznikající koalice "118" zatím je, že by ČSSD mohla vést hospodářský výbor (ale nesměl by to být bývalý předseda Jiří Paroubek), mandátový a imunitní výbor či výbor pro obranu a bezpečnost.

ZASEDACÍ POŘÁDEK

Poslanci už nesedí podle abecedy, ale podle stran

- Místa zcela vlevo z pohledu předsedajícího obsadí komunisté, na opačné straně zasedne TOP 09.

- Prostřední část obsadí poslanci ODS, Věcí veřejných a část ČSSD (zbytek obsadí křesla v levé části sálu vedle komunistů).

Na komunisty má zbýt jediný výbor - petiční a kontrolní - a do jeho čela si nejspíš sedne předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Nebudu se vůbec vyjadřovat k průběžným výsledkům jednání," řekl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř a zmizel v kuloárech Sněmovny. Dohodou pak neskončilo ani další jednání šéfů poslaneckých frakcí, kteří se sešli v pauze, o niž požádali sociální demokraté.

Jisté je, že by ODS měla vést rozpočtový výbor (ve hře je, že by v něm předsedal poslanec Michal Doktor), Věci veřejné výbor pro životní prostředí a úplný nováček ve Sněmovně Anna Putnová ze strany TOP 09 by usedla v čele školského výboru. Ve středu se poslanci jen rozřadili do výborů, jejich předsedové se budou volit až ve čtvrtek.

Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna se o rozdělení pozic ve Sněmovně budou ještě večer bavit lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných na koaliční schůzce, kde chtějí také dokončit práci nad programem nové vlády. Diskutovat budou hlavně o zdravotnictví.

Kdo by mohl vést výbory ve Sněmovně

organizační výbor - Miroslava Němcová (ODS), rozpočtový výbor - Michal Doktor (ODS), ústavně-právní výbor - Karolína Peake (Věci veřejné), zahraniční výbor - David Šeich nebo David Vodrážka (ODS), výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu - Anna Putnová (TOP 09), výbor pro evropské záležitosti - Jan Bauer (ODS), výbor pro životní prostředí - Milan Šťovíček (Věci veřejné), hospodářský výbor - Milan Urban (ČSSD), výbor pro obranu a bezpečnost - Petr Hulinský nebo Martin Pecina (ČSSD), mandátový a imunitní výbor - Jeroným Tejc (ČSSD), kontrolní a petiční výbor - Vojtěch Filip (KSČM)

zdroj: informace iDNES.cz od poslanců "koalice" i opozice

Poslance Věcí veřejných povede pětadvacetiletá Kočí

Politička Věcí veřejných Kristýna KočíJedna personálie ze Sněmovny už je ale jasná. Nejmladší poslankyně ve Sněmovně, pětadvacetiletá Kristýna Kočí, vystřídá v čele poslaneckého klubu strany Věci veřejné Josefa Dobeše, který se má stát novým ministrem školství. Kočí na sebe zatím upozornila především tím, že se za "véčka" účastnila všech jednání o nové vládě.

Pozici v čele poslaneckého klubu ČSSD obhájil úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka, který neměl protikandidáta. Poslanci oranžových si zvolili také pětici místopředsedů klubu. A pozoruhodné je, že mezi nimi není ani jedna žena. Uspěli poslanci Jeroným Tejc, Jan Hamáček, Cyril Zapletal, Jaroslav Krákora, Václav Klučka a Josef Smýkal.

"Jsme připraveni být razantní opozicí, rozhodně nebudeme vysílat žádné své zástupce na pozice náměstků na ministerstvech," řekl Sobotka.

ČSSD podpořila do funkce ombudsmana Šabatovou

Anna Šabatová odpovídala čtenářům iDNES.czVe Sněmovně se ve středu také objevila kandidátka na ombudsmanku Anna Šabatová, kterou chce při volbě podpořit poslanecký klub ČSSD. Stejně se už minulý týden na její stranu postavil klub TOP 09. "My si chceme vyslechnout všechny kandidáty, až pak se rozhodneme," řekl iDNES.cz předseda Věcí veřejných Radek John.

Poslanci ODS se podle šéfa poslanců Petra Tluchoře musí o této věci před páteční volbou ještě poradit, stejně tak se zatím nerozhodli komunisté, kteří se už také setkali se Šabatovou. Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika by se mu jako ombudsmanka líbila buď právě Šabatová, nebo předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, které nominoval Senát.

Dalšími dvěma kandidáty jsou bývalá poslankyně ODS Eva Dundáčková a občanský aktivista John Bok. Oba navrhl prezident Václav Klaus. Nový veřejný ochránce práv nastoupí do funkce po úmrtí Otakara Motejla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video