Organizační výbor Sněmovny ve čtvrtek schválil návrh programu na zářijovou schůzi dolní komory parlamentu.

Organizační výbor Sněmovny ve čtvrtek schválil návrh programu na zářijovou schůzi dolní komory parlamentu. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Strany se dohadují, o čem jednat na poslední schůzi před volbami

  • 33
Politické strany začaly vyjednávat podporu zákonům, které by chtěly projednat na zářijové schůzi Sněmovny. Organizační výbor Sněmovny totiž ze 140 předloh zařadil na program jen třináct. Politici ale chtějí poslední schůzi před volbami využít k prosazení některých svých návrhů.

Například lidovci chtějí lidem umožnit, aby si sami volili hlavu státu, KSČM by zase ráda prosadila novelu takzvaného náhubkového zákona.

Organizační výbor Sněmovny ve čtvrtek schválil návrh programu na zářijovou schůzi dolní komory parlamentu. Poslancům navrhl, aby během čtyřdenní schůze, která začne 8. září, projednali pouze zákony vrácené prezidentem nebo Senátem. - čtěte Nové zákony už nepřijímat, navrhlo vedení Sněmovny

Pokud se toho budou poslanci držet, nedojde řada například na celoroční víkendový zákaz jízd kamionů, snížení DPH na některé služby, nový občanský zákoník, uzákonění Velkého pátku jako státního svátku či změnu volebního systému.

Poslanci ale mají šanci program na začátku schůze změnit - některé body vyřadit a jiné zařadit. „Budeme na poslaneckém klubu jednat o tom, zda je šance některý návrh předložit a schválit. Jednání by se ale nemělo zvrhnout v předvolební agitky. Jsou tam pro nás důležité body, například přímá volba prezidenta, omezení poslanecké imunity nebo prorodinný balíček,“ uvedla místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Omezení imunity by patrně podpořili i zelení. Jejich místopředsedkyně Kateřina Jacques si po včerejším jednání organizačního výboru stěžovala na to, že výbor nově dodané zákony na program nezařadil. Mezi nimi je například i novela takzvaného náhubkového zákona.

Pro jeho zmírnění by zvedli ruku i komunisté. Kromě toho chtějí na program dostat zákon o změně rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení. Ten má umožnit uvolnění 420 milionů korun na odstraňování škod, které napáchaly letošní záplavy na domech a bytech.

Jaké priority má ODS a ČSSD není zřejmé. Šéfové poslaneckých klubů těchto stran o nich nechtějí hovořit. „Poradíme se na schůzi klubu,“ sdělil předseda klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.

Obě nejsilnější frakce nicméně chtějí projednat návrh na odklad státních maturit, třebaže vláda tento návrh odmítla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue