Strany píší pojistku proti zradě

  • 16
Rozpočet, daňové zákony, majetková přiznání či třeba zákon o deregulaci nájemného nebude moci sociální demokracie v parlamentu prohlasovat společně s komunisty, jinak tím poruší novou koaliční smlouvu s lidovci a unionisty. Vyplývá to z návrhu části této smlouvy.

V pátek ho společně sestavili místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach, lidovců Jan Kasal a unionistů Karel Kühnl.

Udělali tak výrazný krok vpřed v sestavování staronové "stojedničkové" vládní koalice.

"Nedopustíme, aby vláda, která vznikla na základě stojedničkové podpory, fungovala tak, že sociální demokracie bude reálně prohlasovávat věci s komunisty," řekl po koaliční schůzce lidovec Kasal.

Škromach zdůraznil, že nejde o pojistku proti komunistům. "Nevidím důvod, proč rozlišovat mezi komunisty a ODS, týká se to celé opozice," zdůraznil.

V návrhu části nové koaliční smlouvy, který má MF DNES k dispozici a který ještě musí schválit vedení stran, se doslova píše: "Za koaličně dohodnutý se má takový vládní návrh, který podpoří alespoň polovina ministrů každé vládní strany."

Koalice sepisuje, v čem se musí shodnout
Ve výčtu zákonů, na nichž se ČSSD nesmí domluvit s komunisty, je třeba i deregulace nájemného, na které se koalice zatím neshodla.

Je to "noční můra" menších koaličních stran - lidovců a unionistů. Děsí se představy, že vstoupí do nové vlády Stanislava Grosse,  získají v ní křesla, ale pak budou v parlamentu při důležitých hlasováních jen přihlížet, jak je ČSSD válcuje s komunisty.

Právě proto v pátek místopředseda lidovců Jan Kasal přinesl na jednání s vládními partnery návrh části nové koaliční smlouvy, která má něčemu podobnému zabránit.

Škromach: Partneři chtějí mít určitou relativní jistotu
Na schůzce, která trvala jen něco přes hodinu, udělali společně s místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem a unie Karlem Kühnlem do textu některé dílčí úpravy.

Nyní ho ještě musí schválit vedení všech tří koaličních stran. "Samozřejmě chápeme, že naši partneři mohou mít pocit, že některé věci může sociální demokracie prohlasovat s komunisty nebo s ODS, a chtějí mít určitou relativní jistotu, že v případě zásadních věcí se to nestane," řekl po jednání místopředseda ČSSD Škromach.

V návrhu, který dali v pátek Kasal se Škromachem a Kühnlem dohromady a který má MF DNES k dispozici, je "pojistka" formulována tak, že u vyjmenovaných návrhů zákonů nepřipustí, aby byly přijaty "proti vůli některé koaliční strany za pomoci poslanců opozičních".

Škromach však upozornil, že ani podepsaná dohoda nedává nikomu úplnou jistotu. "Nejlepší pojistkou je možnost smlouvu vypovědět," řekl místopředseda ČSSD.

Lidovci nebudou vetovat návrhy na nové ministry
O programu budou koaliční politici vyjednávat příští týden. Až poté se budou řešit křesla ve vládě.

Zatímco unionisté chtějí uhájit křeslo ministra pro místní rozvoj Pavla Němce, lidovci brání svá tři křesla a ČSSD jde o to, aby získala větší vliv na ministerstva, přes která do Česka směřují peníze z fondů Evropské unie - tedy dopravu, životní prostředí a místní rozvoj.

"Nebudeme vetovat návrhy koaličních partnerů, kdo má být ve vládě. Složení vlády je v pravomoci premiéra a je to odpovědnost jednotlivých politických stran, koho navrhnou," zdůraznil v pátek Kasal.

Co má být v nové koaliční smlouvě

Za koaličně dohodnutý se má takový vládní návrh zákona, který podpoří alespoň polovina ministrů z každé koaliční strany. Smluvní strany se zavazují, že: 

• státní rozpočet na roky 2005 a 2006

• zákon o rozpočtovém určení daní

• zákony týkající se daní a poplatků

• zákony týkající se vládních výdajů

• zákony týkající se ochrany soukromého majetku

• zákony proti šedé ekonomice

• zákon o deregulaci nájemného

podpoří společně a nedopustí, aby jakýkoli zákon týkající se výše uvedeného byl přijat proti vůli některé koaliční strany za pomoci poslanců stran opozičních.

Za předpokladu, že hlasování stran vládní koalice bude jednotné, není porušením této dohody skutečnost, že se k podpoře připojí i strany opoziční. Nebude-li dosaženo koaliční dohody ve vládě, nastoupí mechanismy dohadovacího a smírčího řízení. 

Lídři koaličních stran zleva Karel Kühnl z US-DEU, Jan Kasal z KDU-ČSL a Zdeněk Škromach za ČSSD zahájili konkrétní rozhovory o tom, jak by měly strany spolupracovat v rekonstruované vládě. (16. července 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video