Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Strany loni dostaly od státu přes miliardu, dvakrát víc než předloni

  • 263
Stát loni vyplatil politickým stranám přes jednu miliardu korun, dvakrát víc než předloni. Vliv na to měly hlavně příspěvky za květnové volby do Sněmovny. Nejvíce dostala ČSSD - 284,6 milionu. ODS získala 258,6 milionu. Letos si strany na příspěvcích rozdělí méně.

Na třetí příčce v příjmech od státu skončili komunisté, dostali 124,8 milionu korun. Téměř stejně stát vyplatil TOP 09 (120,5 milionu), Věcem veřejným přišlo na účet téměř 78 milionů korun.

Pod hranicí pěti procent, a tudíž bez nároku na příspěvek za mandáty, zůstaly KDU-ČSL (57,3 milionu korun), Strana práv občanů - Zemanovci (28,5 milionu korun), Suverenita (24,1 milionu) a Strana zelených (21,2 milionu).

Do těchto peněz patří příspěvek vyplacený za hlasy získané ve květnových sněmovních volbách (strany se ziskem 1,5 % a více získaly stokorunu za každý hlas), příspěvek na činnost (6-10 milionů ročně podle volebního zisku pro strany, které získaly aspoň tři procenta) a příspěvek za mandáty poslanců, senátorů a krajských zastupitelů včetně zastupitelů hlavního města Prahy. (na přehled na webu ministerstva financí se podívejte zde)

Rok 2011 znamená pro strany mírně zmenšené příjmy. Příspěvek za mandát se sníží o pět procent - začátkem listopadu to prosadila vládní koalice (celý článek čtěte zde).

Stát tak například na příspěvcích za mandáty poslanců v roce 2011 ušetří devět milionů korun. Celkově se na příspěvcích pro všechny zastupitele ročně ušetří 22 milionů korun.

Stranám vázne financování

Některé strany mají po květnových volbách velké problémy s financováním. Zejména ČSSD a KDU-ČSL věřily v mnohem lepší volební výsledek a s ním spojené peníze ze státní kasy. Z peněz vložených do kampaně se jim vrátilo méně, než čekaly.

Lidovci řeší například otázku nového úvěru nebo zvýšení stranických poplatků, "své jisté" nemá ani jejich sídlo, palác Charitas v Praze.

Sedmapadesát milionů pro lidovce sice nevypadá v porovnání se 78 miliony pro Věci veřejné nijak tragicky, rozdíl ale vynikne při výpočtu, na kolik si strany přijdou za celé volební období. Mandáty ve Sněmovně Věcem veřejným vynesou celkem asi 85 milionů, u lidovců si ve stejné kolonce mohou psát nulu.

Problém, jak zaplatit drahou kampaň, řeší i sociální demokracie. Ta přiznávala, že ji kampaň stála kolem 200 milionů korun, odborníci ale soudili, že to bylo značně více.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video