Strany jdou do boje s umělci po boku

  • 16
Čekají letos voliče před volbami "monstrózní" stranické mítinky na náměstích s řadami populárních umělců zpívajících "Dej mi pac" stejně jako v roce 1998? Vše zatím nasvědčuje tomu, že určitě. Strany si přesto rezervují u agentur jednotlivé herce a zpěváky, s kterými počítají pro své předvolební mítinky.

ČSSD má například objednanou Petru Černockou, příznivci Občanské demokratické strany se mohou těšit zase na Lunetiky nebo na vystoupení baviče Petra Novotného.

Podle herce a moderátora Ivana Vyskočila - který sám kandiduje do Poslanecké sněmovny za Koalici a má na starosti nábor těchto "známých tváří" pro Koalici je princip získávání umělců jednoduchý.

Někoho si strana musí zamluvit, někdo se přihlásí sám. Jako například Ivan Hlas, Marta Kubišová Koalici, Lucie Bílá ODS nebo Jiřina Švorcová komunistům. Někteří umělci však říkají, že by na stranické pódium nevylezli ani za nic. Například moderátor Vladimír Čech by se prý musel pak každé ráno před lidmi stydět, kdyby strana nesplnila to, co za jeho pomoci slibovala.

Neodsuzujte nás, brání se zpěvačka

Objevit se ve volební kampani nebo raději ne? Může to pomoci nebo uškodit? Tuto otázku si kladou mnozí z těch,kteří stranám v kampani pomáhají. "Někdy je těžké někoho přemluvit, ale jindy se umělci nabízejí i sami," říká o svých souputnících herec Ivan Vyskočil, který sám kandiduje za Koalici a který díky svým kontaktům dostal ve straně úkol lákat umělce do kampaní.

"Já osobně s tím mám špatné zkušenosti. Když jsem se objevil s Demokratickou unií, tak jsem byl nucen odejít z pořadu Riskuj," popisuje Vyskočil své vlastní potíže.

"Do žádné kampaně bych nikdy nešel," říká například úspěšný moderátor pořadu Chcete být milionářem Vladimír Čech. Myslí si to mimo jiné i proto, že sám strávil dva roky v České národní radě. "Kdybych se objevil v nějaké kampani, musel bych se pak každé ráno hanbou fackovat, že se ta strana chová jinak, než voličům slibovala," doplňuje rizika Čech.

"Je to práce jako každá jiná. Umělci by se neměli odsuzovat podle toho, že účinkují v kampaních," namítá herečka Iveta Blanarovičová. Dodává ale, že i pro ni existují strany, pro které by "neudělala nic".

Situace, kdy umělci pracují "námezdně" pro strany během kampaní, není českou specialitou. "Taková praxe je tady v Maďarsku naprosto běžná," říká o své zemi József Máté, novinář z maďarského deníku Nepszabadság. "Dokonce to i trochu rozdělilo uměleckou komunitu, protože když byl někdo vybírán pro jednotlivé strany často a stal se oblíbeným, neměl třeba problém sehnat dotace na svůj nový film dodává Máté.

Naopak například v Německu se nic podobného zpravidla neděje. "Většina umělců má natolik dobré přijmy, že to nemají zapotřebí," říká lektor lektor evropské akademie v Belíně Jaroslav Šonka. "Někdy se ale stává to, že některý umělec je stoupencem určité strany a dělá pro ni něco z přesvědčení," dodádvá Šonka.

Ve volbách budou opět pomáhat umělci
Na pódiu na Staroměském náměstí stojí Miloš Zeman a do hloučku přibližně padesátky lidí vykřikuje své bonmoty. Nikdo se nesměje, nikdo nereaguje. Vzduchem se vznáší pouze pocit trapnosti. V hloučku přihlížejících to začne šumět až ve chvíli, kdy politika Zemana vystřídá na pódiu dívčí country kapela Schovanky. Povětšinou starší Pražané se začínají vlnit a podupávat nohou. Nálada se viditelně posouvá k lepšímu.

Přesně takhle to vypadalo na Staroměstském během senátní kampaně v roce 2000. Plánují strany podobná vystoupení na svých mítincích i letos? Zatím vše nasvědčuje tomu, že určitě. "Máme už objednávky na spoustu umělců," popisuje přípravy manažer společnosti 6P, která politikům "prodává" zdejší umělce, Oskar Hahn. "Funguje to většinou tak, že kdo dřív přijde, ten si první vybírá, protože politické strany většinou nechtějí umělce, kteří učinkují u konkureční strany," dodává.

A co můžeme letos čekat? Například sociální demoktraté si letos u agentury 6P již zamluvili Petru Černockou a vycházející popovou hvězdu Davide Mattioliho. ODS pak podle agentury 6P lidem na náměstí přivede Ivetu Blanarovičovou, tanečníka, moderátora, modela a vicemistra České republiky v aerobiku Yemiho, Aleše Hámu a Jakuba Wehrenberga - moderátory pořadů Knedlo, Zelo, Vepř. Překvapit voliče by měla i slavná chlapecká skupina Lunetic.

"Několik umělců už se do našich kampaní zapojilo, například Žlutý pes nebo Ivan Mládek," popisuje dosavadní fázi příprav volební manažer ODS Petr Beneš. Koalice potom chystá mezi desítkou svých umělců nejen Martu Kubišovou, Ivana Hlase, ale i svého vlastního člena a kandidáta za Unii Svobody-DEU do sněmovny v Praze, herce Ivana Vyskočila.

"Jde o to lidi nalákat, aby na to náměstí vůbec přišli. Lidé mnohdy jdou na mítiky jenom kvůli kapele nebo bavičovi," osvětluje důvod, proč si strany na náměstí umělce vůbec zvou Filip Kukla z reklamní agentury Euro RSCG New Europe.

"Ty mítinky jsou pak trochu jako komerční televize. Jdu na náměstí, kde mi zadarmo zahraje nějaká kapela a já za to jako reklamu musím chvlíli poslouchat něco o politice, dodává Kukla. "Doprovodný program na akcích vždycky přiláká víc lidí," přiznává barvu i volební manager Koalice Patrik Nacher.

Spolupráce s umělci není ale výhodná pouze pro politické strany, které tak na své mítinky přivedou potencionální voliče. Minimálně finančně je mnohdy výhodná i pro samotné umělce: "Ježíšmarjá, to ne, my jsme tu jenom za peníze," odvětila například jedna z členek kapely Schovanky na již zmiňovaném mítinku v roce 2000 na otázku, jestli hrají pro ČSSD z přesvědčení.

"Princip je jednoduchý buď si někoho objednáte za peníze jako na jakoukoli jinou akci. A nebo jsou to příznici dané strany, kteří mají stejnou myšlenku a stejný názor na věc, jako politici, které podporují. Potom svou práci pro ně dělají zadarmo." Mezi umělce, kteří vystoupí "pro dobrou věc" patří jž tradičně Lucie Bílá (ODS), Marta Kubišová (Koalice) nebo Jiřina Švorcová (KSČM).

Tato slavná jména by podle jednotlivých stran měla pomoci i letos. "Každá taková akce je vždy o pocitu - když se mi ten program líbí, tak mám z toho dobrý pocit a ten si spojím i s danou politickou stranou. Když pak myslím na tu stranu, vybaví se mi buď příjemný či nepříjemný pocit. Podle toho podle mne spousta lidí nakonec volí," dodává Filip Kukla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video