Poslanci po rozpuštění Sněmovny zůstali buď nezaměstnaní, nebo se vrátili do původních profesí, pokud nějakou měli. (ilustrační snímek)

Poslanci po rozpuštění Sněmovny zůstali buď nezaměstnaní, nebo se vrátili do původních profesí, pokud nějakou měli. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Povolání? Nezaměstnaný poslanec. Strany řeší, co napsat do kandidátek

  • 186
Strany při sestavování svých volebních kandidátek mají problém s kolonkou "zaměstnání". Řada jejich členů je totiž momentálně bez práce - poslanci přišli o místo při rozpuštění Sněmovny. Někteří uvádějí svou původní profesi, kterou vykonávali dávno před zvolením do Sněmovny.

Sociální demokracie jako první zveřejnila na internetu všech čtrnáct  krajských kandidátek. Působí ale trochu zmatečně. Půlka poslanců z čerstvě rozpuštěné Sněmovny si tam vyplnila "poslanec", další naopak dávnou původní profesi.

Antonín Seďa, který už 11 let sedí ve Sněmovně, vystupuje jako letecký konstruktér. Férově vzato jsou ale poslanci poprvé v historii nezaměstnaní. "Kandidátky ještě nejsou definitivní, povolání na nich upravíme," slibuje mluvčí ČSSD Martin Ayrer. Co ale žádný kandidát neopomněl, je titul. Málokdo není aspoň Mgr. nebo Ing. a mnohým se titul na řádek ani nevejde.

Na prvním místě ústecké kandidátky ČSSD figuruje "Jaroslav Foldyna - asistent SP". Znejistěli jste, co znamená zkratka SP? Dosavadní poslanec v pátek vyjasnil, že je "asistentem státního podniku PKU Palivový kombinát Ústí". Přitom jde opravdu o toho známého Foldynu, matadora ČSSD, dříve dlouholetého lodníka, který před pár dny přišel o poslanecké křeslo.

Ve skutečnosti jsou poslanci po rozpuštění Sněmovny buďto nezaměstnaní, nebo se vrátili do původních profesí, pokud nějakou měli.

Situace, kdy před volbami přišli poslanci o práci, ještě v historii Česka nenastala.
Kdo se ve volbách při kroužkování řídí i povoláním kandidáta, měl by si dát tudíž pozor. Člověk může napsat jako svou profesi leccos. Někteří politici dokonce přiznávají, že jim strana povolání napsala na kandidátku a vyvěsila na internet ČSSD bez jejich vědomí.

Sociální demokracie proto ujišťuje, že údaje na listině nemají zatím lidé brát vážně a budou se ještě měnit. "Už se nás ptaly krajské úřady, jak mají k povolání na kandidátkách při registraci přistupovat. Každý tam může napsat buď stávající povolání, nebo to, co vystudoval, nebo své poslední povolání. Neměly by se tam ale objevit zájmy. Nejde tam napsat, že je někdo zahrádkář," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Vyvěsili nedodělanou listinu

"Poslanci" jsou na kandidátce pořád třeba středočeský lídr Jan Hamáček nebo Václav Zemek. "Uváděli jsme povolání v době sestavování. Na podané kandidátce samozřejmě poslanec nebude," reagoval Hamáček.

I mluvčí strany Martin Ayrer potvrdil, že listiny ještě nejsou definitivní, byť pořadí na nich se už měnit nebude. "Chtěli jsme je ale vyvěsit co nejdříve," vysvětlil Ayrer.

Zemek poznamenal, že ani neví, co u jeho jména strana napsala. "V době neobliby politiků bych si tam ani nechtěl poslance nechat. Asi zvolím povolání zemědělský inženýr, které jsem vystudoval a rád bych také připojil publicistu, protože jsem napsal knihu o regionální historii hornictví. Navíc jsem teď úředník krajského úřadu, odkud jsem odcházel do Sněmovny. Ale na kampaň si vezmu neplacené volno" uvedl Zemek.

Podle pravidel, jak je Řepka formuloval, by mu však "publicista" jako koníček projít neměl. Bohuslav Sobotka napsal na listinu zase "předseda ČSSD", což také není práce v pravém slova smyslu, protože za ni nebere plat.

Práce? Člen KSČM

 Marie Benešová má na kandidátce opatrně napsáno "právník", přestože zřejmě i v době voleb bude ministryní spravedlnosti. Opačným případem jsou bývalí poslanci Roman Sklenák a Jaroslav Vandas, kteří mají u svých jmen "pedagog" respektive "ekonom". I u neposlanců se objevují na kandidátkách ČSSD nic neříkající pojmy jako "asistent", "vedoucí specializovaného pracoviště" nebo "manažer" (popřípadě v jiném kraji "manager" nebo "manažer mládeže").
Tyto případy ukazují, že vyplnit poctivě a výstižně příslušnou kolonku není snadné. Kandidátky se musí odevzdat do půlky září.

Komunisté rovněž zveřejnili kompletní kandidátky, ale profesi zatím obešli a v rubrice povolání vypsali buď "bez stranické příslušnosti" nebo "člen KSČM".

"Nejde o žádný záměr. Kandidátky budeme ještě upravovat po zásazích ústředního výboru a určitě tam dopíšeme i povolání," vzkázali v pátek z tiskového odboru komunistické strany


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video