Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Port, MAFRA

Rodí se většina pro změnu volebního systému. Má zamezit roztříštění vlád

  • 726
Politici se začínají přiklánět k výraznější změně volebního systému. A to nejen zástupci vznikající trojkoalice. Posílit většinové prvky při volbách do Sněmovny chtějí všechny strany s výjimkou komunistů. Hnutí ANO si dokonce přeje úplnou změnu systému na dvoukolový většinový.

Už za necelé čtyři roky možná poneseme k volbám do Poslanecké sněmovny volební lístky, na nichž bude za každou stranu namísto dlouhé kandidátky jen jedno nebo dvě jména.

Politické strany jsou čím dál více nakloněny výrazné změně volebního systému. Hnutí ANO chce zavést dvoukolový většinový systém, který by omezil roztříštěnost politické scény a zvýšil akceschopnost vlád. Většinový model se vyznačuje vyšším počtem volebních obvodů. V každém z nich uspěje pouze jeden nebo dva kandidáti s nejvíce hlasy. Zástupci ostatních stran se do parlamentu nedostanou. Mnohem větší roli tak hraje silná osobnost, menší naopak stranická příslušnost.

Poslanci ANO chtějí na začátku příštího roku ustavit sněmovní podvýbor pro změnu ústavy, který by se přechodem k většinovému modelu zabýval.

Velké téma o změně volebního systémuČtěte v sobotu, 28. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Výsledky poměrného systému nejsou dobré. Způsobuje značnou nestabilitu vlád, měli jsme tady různé bizarní koalice, různé přeběhlíky," argumentuje místopředsedkyně ANO Věra Jourová. Několikrát se v posledních týdnech pro většinový volební systém vyslovil i šéf hnutí Andrej Babiš. "Kdybychom měli většinový systém, tak by to určitě urychlilo vyjednávání a měli bychom stabilnější vládu," konstatoval Babiš v ČT.

Podobné záměry tu už v minulosti byly. Tentokrát však se zásadní změnou volebního systému, a tedy i ústavy, souhlasí dost stran na to, aby se posbírala ústavní většina v Poslanecké sněmovně i v Senátu. Posílení většinových prvků by nově nevadilo ani lidovcům.

"Bylo by vhodné vytvořit víc volebních okrsků. Jsme také připraveni bavit se o nějaké formě bonusu pro vítěze," řekl MF DNES předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Směr k většinovému systému je tedy jasný. Na detailech se však strany zatím zcela neshodnou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video