Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Strany čeká dieta. Od státu dostanou méně peněz za poslance i za hlasy

  • 99
Razantní šetření, které chystá budoucí vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, se dotkne i politických stran. Méně peněz budou dostávat za zvolené poslance - postupně až o deset procent. Stát výrazně ušetří i na pravidelném ročním příspěvku, který dostávají i partaje, které se do Sněmovny neprobojovaly.

"Je to jedna z věcí, na kterých jsme se domluvili," potvrdil iDNES.cz ekonomický expert ODS a budoucí ministr průmyslu Martin Kocourek. "Snížíme příspěvek za mandáty nejprve o pět a později o deset procent, stejně tak od roku 2014 klesne příspěvek za hlas získaný ve volbách," řekl Kocourek.

Dohoda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných o osekání podpory státu politickým stranám se objeví i v koaliční smlouvě. Roční příspěvek stranám na činnost má klesnout dokonce o 20 procent.

"Dojednaný výsledek považuji za určitý kompromis. Šetřit mají všichni, i politické strany. My jsme navrhovali, aby státní příspěvky stranám klesly na polovinu, to se nám bohužel prosadit nepodařilo," řekl iDNES.cz první místopředseda TOP 09 a budoucí ministr financí Miroslav Kalousek.

Pětice partají zastoupených ve Sněmovně (ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM a Věci veřejné) nebude ročně od státu dostávat 10 milionů, ale jen osm. Změnu pocítí ale i lidovci, Strana práv občanů Zemanovci a Suverenita Jany Bobošíkové, i když žádné poslance nemají.

Nezlikviduje nás to, ale také nás to netěší, říkají lidovci

KDU-ČSL měla podle volebního výsledku dostávat ročně 8,6 milionu korun, Zemanovci také 8,6 milionu a Suverenita 7,3 milionu ročně. Všechny tyto strany, které ve volbách překročily tři procenta, tak nyní musí počítat s tím, že dostanou o pětinu méně. Zejména v případě lidovců, kteří vypadli ze Sněmovny a bojují se splácením dluhů, to může být fatální.

Úřadující předsedkyně lidovců Michaela Šojdrová na plán koalice reagovala slovy, že to bude problém nejen pro KDU-ČSL, ale i další strany, které nejsou ve Sněmovně, ale peníze od státu dostávají. "Bude-li to schváleno, budeme to muset respektovat. Ale nezlikviduje nás to," prohlásila Šojdrová. Strany to podle ní bude nutit hledat si sponzory. Financování politických stran státem považuje za průhlednější.

Jak si strany finančně pohorší

ČSSD - má 56 poslanců, za každého by ročně dostávala místo 900 tisíc korun ročně nejprve o 45 tisíc korun méně, od roku 2012 dokonce o 90 tisíc korun méně (jen za poslance by přišla ročně o 2 520 000 Kč, později o 5 040 000 Kč), roční příspěvek na činnost klesne z 10 milionů na 8 milionů korun ročně

ODS - má 53 poslanců (ročně by tak po změně zákona jen za poslance přišla o 2 385 000 Kč, od roku 2012 o 4 770 000 Kč ročně), roční příspěvek na činnost by se straně snížil z 10 na 8 milionů korun

TOP 09 - má 41 poslanců (po změně zákona by inkasovala od státu o 1 845 000 Kč méně, od roku 2012 o 3,69 milionu méně), roční příspěvek by straně klesl na 8 milionů stejně jako ČSSD a ODS

KSČM - má 26 poslanců (stát by tak na "výplatě" straně za každého poslance ušetřil ročně 1,17 milionu, později 2,34 milionu), jako ostatní strany ve Sněmovně by i ona přišla i o 2 miliony ročního příspěvku

Věci veřejné - mají 24 poslanců (ročně by tak stát na výplatě za mandát ušetřil 1 080 000 kč, později 2,16 milionu Kč), stejně jako další strany ve Sněmovně by ročně na činnost dostávaly 8 milionů korun místo nynějších 10 milionů

KDU-ČSL - poslance nemá, roční příspěvek od státu na činnost za výsledek ve volbách do Sněmovny se lidovcům sníží o pětinu z 8,6 milionu Kč na 6 880 000 Kč (pokles o 1,72 milionu korun ročně), pocítili by i snížení podpory za senátory a krajské zastupitele

SPO Zemanovci - chystaná změna státní podpory stranám by na ně dopadla podobně jako na lidovce - roční příspěvek od státu na činnost by se jim snížil z 8 600 000 Kč na 6 880 000 Kč (pokles o 1,72 milionu korun ročně)

Suverenita - ročně měla od státu na činnost dostávat 7 200 000 Kč, změnou by přišla o 1 440 000 Kč ročně

V části koaliční smlouvy, která se týká veřejných rozpočtů, mandatorních výdajů a důchodového systému, se ODS, TOP 09 a Věci veřejné dohodly, že místo 900 tisíc korun, které strany dostávají ročně za každého poslance a senátora, dostanou nejprve o 45 tisíc korun méně a od roku 2012 jim stát bude posílat 810 tisíc za každého zákonodárce. Sníží se i příspěvek za krajské zastupitele, který je nyní 250 tisíc ročně.

"Vzhledem k výši schodku, který potřebujeme zlikvidovat, tím určitě nezískáme nějaké závratné částky, ale určitě má smysl, abychom to udělali," řekl iDNES.cz Kocourek.

Strany vznikající koalice již dříve oznámily, že sníží platy poslanců a dalších ústavních činitelů o pět procent, zdaní jim náhrady, které dostávají k platu a výrazně omezí imunitu politiků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video