Miloš Melčák byl tři roky rozhodujícím poslancem. Nyní odchází do politického důchodu.

Miloš Melčák byl tři roky rozhodujícím poslancem. Nyní odchází do politického důchodu. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Stranické primárky vyřadily některé poslance, končí Čurdová i Pleva

  • 100
Strany sestavují kandidátky pro předčasné volby a už nyní je jasné, kteří z poslanců v nové Sněmovně nezasednou. Kromě těch, kteří už dopředu oznámili, že chtějí politiku opustit, skončí nejspíše i ti, kteří získali prakticky nevolitelná místa. Na nich se ocitli například Petr Pleva z ODS či Anna Čurdová z ČSSD.

Už dříve oznámili přání skončit ve vysoké politice poslanci především z řad ODS - jihočeský Tom Zajíček, exministr Martin Říman či Topolánkova přítelkyně Lucie Talmanová. - čtěte Sněmovnu opustí řada známých tváří

Skončí i straničtí rebelové Vlastimil Tlustý, Jan Klas, Eva Dundáčková, Libor Ježek, Juraj Raninec a Jan Schwippel, byť poslední dva jmenované lákají ke spolupráci malé strany.

Pokračovat ve Sněmovně už nechtěla Věra Jakubková (za zelené), sociální demokrat Pavel Vanoušek, jeho dřívější kolega a posléze nezařazený poslanec Miloš Melčák či královéhradecký lidovec Jiří Hanuš. Komunista a bývalý bachař Josef Vondruška také nebude svůj post obhajovat - čelí obžalobě za zneužití pravomoci veřejného činitele. Po neúspěchu se z politiky stáhne i zelená dvojice Martin Bursík a Kateřina Jacques.

Kandidátky v krajích

Kdo, s kým a proti komu

Propad na nízké pozice

Tak trochu proti své vůli skončí i poslanci, kteří ve vnitrostranických primárkách neuspěli a dostali se na nevolitelná místa. Mají sice teoretickou šanci přeskočit kolegy nad sebou skrze preferenční hlasy, takový výsledek se ale podaří jen málokomu.

V sociální demokracii tak nejspíše skončí dva pražští poslanci - Stanislav Křeček a Karel Šplíchal. Oba skončili na 17., respektive 18. místě kandidátky, jsou tedy bez šance na zvolení. Na své umístění roztrpčeně reagovali s tím, že v současné ČSSD už nejde o ideje, ale spíš o boj o pozice.

"Nejsem s tím spokojený, domnívám se, že nebylo bráno v úvahu doporučení vedení strany, že současní poslanci mají na kandidátkách zůstat. Většina krajů to respektovala, Praha nikoli," řekl iDNES.cz poslanec Křeček. "Budu doufat, že voliči ocení mou práci," dodal poslanec, který je zároveň předsedou Sdružení nájemníků.

Ještě hůře dopadla poslankyně a stínová ministryně pro ženu a rodinu Anna Čurdová. V okresní organizaci ČSSD v okrese Praha-východ nezískala dostatečnou podporu pro umístění na prvním místě, čímž ztratila šanci zaujmout na krajské kandidátce volitelné místo. Na kandidátce proto vůbec nebude. Svůj neúspěch komentovala jako její pražští kolegové poukazem na změny v sociální demokracii.

Nízké pozice se obává i Vlastimil Aubrecht z Ústeckého kraje, který skončil na okresní teplické kandidátce jako pátý - jeho šance na krajské kandidátce tak nejsou příliš vysoké. Aubrechta vytlačili komunální politici z regionu i Paroubkem prosazovaný hokejista Jiří Šlégr.

Podobné zklamání zakoušejí i poslanci ODS. Na nevolitelné místo se dostal například jihomoravský Petr Pleva. Poslanec tak ve Sněmovně nejspíše po 13 letech skončí. Po létech v politice nyní zváží návrat k původní profesi režiséra. "Rozhodně se uživím," uvedl.

Bývalý primátor Plzně Zdeněk Prosek zase nedostal podporu své oblastní plzeňské organizace ODS. Volitelné místo na kandidátce nezískal ani další poslanec, místostarosta Kdyně a bývalý náměstek hejtmana Vladislav Vilímec.

Kdo odejde ze Sněmovny

Už nechce kandidovat
Tom Zajíček (ODS), Martin Říman (ODS), Jan Klas (ODS), Eva Dundáčková (ODS), Alena Páralová (ODS), Juraj Raninec (ODS), Jan Schwippel (dříve ODS), Libor Ježek (ODS), Vlastimil Tlustý (dříve ODS), Lucie Talmanová (ODS), Věra Jakubková (dříve SZ), Jiří Hanuš (KDU-ČSL), Pavel Vanoušek (ČSSD), Miloš Melčák (dříve ČSSD), Josef Vondruška (KSČM), Martin Bursík (SZ), Kateřina Jacques (SZ), Anna Čurdová (ČSSD)

Je na nevolitelném místě
Stanislav Křeček (ČSSD), Karel Šplíchal (ČSSD), Vlastimil Aubrecht (ČSSD), Zdeněk Prosek (ODS), Vladislav Vilímec (ODS), Petr Pleva (ODS).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video