Jana Drápalová

Jana Drápalová | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Stranu zelených nově vede Drápalová, bude mít dva místopředsedy

  • 92
Strana zelených si v sobotu zvolila novou předsedkyni. Stala se jí Jana Drápalová, která získala 115 ze 198 možných hlasů. Zelené chce dovést k úspěchu v krajských volbách, které se konají v příštím roce. V neděli si strana po vzoru Německa schválila také zavedení institutu spolupředsednictví.

„Moje první pocity jsou, že na mě padla velká odpovědnost, že do toho budu muset dát veškerou energii. Na druhou stranu je to pro mne velká výzva,“ řekla v sobotu iDNES.cz krátce po svém zvolení Drápalová. Starostce brněnské městské části Nový Lískovec dali delegáti ve volbách přednost před starostou Prahy 4 Petrem Štěpánkem a studentem Tomášem Schejbalem.

Jana Drápalová

Jana Drápalová vede kandidátku Strany zelených a nezávislých starostů.

Narodila se 25. listopadu 1962 v Chrudimi. Je vdaná, má dvě děti a dvě vnoučata. Vystudovala zootechnický obor na Vysoké škole zemědělské v Brně. Od roku 2002 je starostkou Brna - Nový Lískovec. V politice působí již od první poloviny 90. let. V roce 2003 vstoupila do Strany zelených. V roce 2014 byla zvolena první místopředsedkyní strany, po rezignaci Ondřeje Lišky ji vede. 

Drápalová chce sjednotit stranu, což by mělo pomoci k úspěchu v krajských volbách. Právě rozpolcenost dříve obírala stranu o voliče. Zároveň chce lidi přesvědčovat o tom, že zelená řešení jsou přínosná.

Zelení si posléze zvolili ještě prvního místopředsedu, kterým se stal Petr Štěpánek. Nakonec neměl soupeře, protože vsetínský zastupitel Michal Berg a člen pražské buňky Jan Šlechta se kandidatury vzdali.

V neděli si pak strana schválila zavedení institutu spolupředsednictví. Znamená to, že v čele strany budou stát dva spolupředsedové - muž a žena. Nejprve musí zelení v průběhu roku změnit stanovy a nový tandem si poprvé zvolí příští rok v lednu. Vzorem jsou zelení například z Německa, řekla na nedělní tiskové konferenci nová předsedkyně strany.

„Chceme být moderní stranou a ukázat, že rovné příležitosti mužů a žen nejsou v našem programu jen prázdné gesto. Tento princip uplatňujeme i v orgánech strany a na kandidátkách. Ženy do politiky patří a ukazuje se, že naše starostky jsou úspěšné. Spolupředsednictví funguje u zelených nejen v Německu, ale i ve Švýcarsku či ve Švédsku,“ řekla Drápalová.

Drápalová při svém volebním projevu zmínila, že je už řadu let úspěšnou starostkou brněnské městské části Nový Lískovec, kde uplatňuje „zelené“ řešení problémů.

„Lidé vidí, že mají smysl. Proto nás volí. Obecně přitom lidé začínají vnímat naše řešení negativně a mají pocit, že jdou proti jejich zájmům a proti kvalitě života. Musíme je přesvědčit o opaku, že se nám daří hájit jejich zájmy, jejich svobodu. A že jen ve svobodné společnosti můžeme uplatňovat svoji iniciativu a kreativitu. Musíme dosáhnout toho, že stát nebude takovým lidem házet klacky pod nohy a že stát nebude podporovat ty, kteří ty klacky hází,“ řekla Drápalová.

„Musíme diskutovat s lidmi a být jednotní“

Mezi programové priority budou i nadále patřit ekologická témata, konkrétně prolomení těžebních limitů v severních Čechách či moderní energetická koncepce země, která jde proti současným snahám vlády. „Ta se snaží pouze o rozšíření zdrojů, což je zastaralé myšlení. Je naopak potřeba energii šetřit a efektivně ji využívat,“ řekl nový první místopředseda Štěpánek. Prolomení těžebních limitů podle něj slouží ne ekonomice státu, ale pouze korporátním zájmům.

K přesvědčování lidí a také k volebnímu úspěchu je podle ní potřeba, aby zelení stáli jako při komunálních volbách v ulicích a diskutovali s lidmi. Aby však strana měla šanci dostat se do zastupitelstev a později i do Sněmovny, musí být jednotná. „Lidé měli dříve pocit, že když jsme rozpolcení, že už nemáme sílu prosazovat jejich zájmy,“ uvedla Drápalová. „Věřím, že moje zvolení přinese očekávané výsledky,“ dodala po vyhlášení výsledků.

Bývalý předseda strany Ondřej Liška rezignoval po neúspěchu zelených v květnových volbách do Evropského parlamentu, ve kterých strana získala 3,77 procenta hlasů (více zde).

Zelení propadli i v posledních sněmovních volbách v roce 2013. Loni na podzim ale uspěli v senátních volbách, když získali jedno křeslo v doplňovací volbě v Praze 10. Za podpory zelených s lidovci či piráty nově v horní komoře Parlamentu usedli i další tři senátoři. Zelení na podzim posílili i na komunální úrovni.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video