Výhled na Strakovu akademii ze zahrady, která není veřejnosti běžně přístupná.

Výhled na Strakovu akademii ze zahrady, která není veřejnosti běžně přístupná. | foto:  František Vlček, MAFRA

Strakovu akademii na 2,5 roku zakryje lešení. Opravy spolknou 295 milionů

  • 6
Budovu Strakovy akademie, v níž sídlí Úřad vlády ČR, na dva a půl roku zakryje lešení. Objekt projde rozsáhlou rekonstrukcí vnějšího pláště. Opravy vyjdou na téměř 295 milionů korun, jedná se o první takto rozsáhlou opravu Strakovy akademie v její novodobé historii.

Při rekonstrukci, která spolkne 294,5 milionu korun projdou opravami fasády včetně oken, klempířských prvků, kamenných, štukových a kovových prvků; součástí budou celkové opravy střech s břidlicovou i plechovou krytinou, bude doplněna stávající hromosvodná soustava a vytvořena celistvá ochrana proti ptactvu.

„O nutnosti rekonstrukce historického sídla českých vlád se v minulosti diskutovalo, projekt se však nepodařilo zrealizovat,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí Úřadu vlády ČR Pavel Dvořák.

O současné opravě rozhodl premiér Bohuslav Sobotka před dvěma lety.

Smlouvu o rekonstrukci Strakovy akademie uzavřel úřad na základě otevřeného výběrového řízení s konsorciem firem Hochtief a Geosan na konci srpna.

Rekonstrukce se uskuteční za plného provozu Úřadu vlády ČR.

Konsorcium má na dokončení prací 30 měsíců, náklady na rekonstrukci budou rozloženy do čtyř let.

Strakova akademie byla vybudována v letech 1891 – 1896 podle návrhu architekta Václava Roštlapila jako studentská kolej pro nemajetné syny české šlechty. Vzniklo zde i česko-německé gymnázium.

Úřad vlády se otevře veřejnosti

V den státního svátku - ve čtvrtek 28. září se mezi 10:00 - 16:00 hod. otevřou návštěvníkům prostory Strakovy akademie.

K vidění budou vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa.

Návštěvníci budou mít také jedinečnou příležitost shlédnout výstavu Čeští vědci a jejich vynálezy.

Za první světové války sloužila budova jako nemocnice Červeného kříže, za první republiky zde sídlilo několik státních úřadů a od dubna 1939 tu sídlila protektorátní vláda, než ji zabraly německé úřady. Od 15. května 1945 slouží objekt vládním účelům. Sídlem české vlády je od 1. ledna 1993.

Během historie prošel objekt několika zásadními úpravami a přestavbami, k dnešním účelům byl přestavěn v letech 1939 – 1941 a v prvních poválečných letech proběhly další úpravy interiérů tak, aby byly přizpůsobeny reprezentačním účelům.

V letech 1950 a 1951 došlo k přestavbě bývalé kaple na zasedací sál vlády. Po roce 1989 došlo k několika dílčím stavebním úpravám, které měly za cíl odstranit některé necitlivé zásahy do historického objektu za komunistické éry. V roce 2002 došlo k zásadní modernizaci jednacího sálu vlády.

Zatím poslední velkou stavební úpravou bylo překrytí vnitřního atria skleněnou střechou a přeměna prostoru v nový, moderní tiskový sál. Přestavba byla realizována ve druhé polovině roku 2008 v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Radě EU v roce 2009.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video