Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Strakonický soud osvobodil vojáka s esesáckým tetováním

  • 74
Soud osvobodil pětatřicetiletého bývalého vojáka Vlastimila Kostěnce, který měl na zádech tetování s nacistickými symboly. Odhalila ho loni kontrola extremistů v ozbrojených složkách. Přišel o hodnost a musel z armády odejít. Podle svědků ale nemá sklony k rasismu, velitelé ho označili jako bezproblémového.

Kostěnec si tetování nechal udělat v roce 2007. Heslo "Mou ctí je věrnost" psané švabachem, které používaly nacistické jednotky SS, si údajně vybral na internetu, aniž věděl, k jakému hnutí odkazuje, prostě se mu líbilo. Nepovažuje se za nacistu nebo extremistu. Nikdy se prý ani neúčastnil žádných demonstrací nebo koncertů s tímto zaměřením.

Kvůli nápisu na zádech ho zadržela vojenská policie, když se účastnil povinného přezkoušení v plavání. Našla u něj i prsten s nacistickými symboly. Ten prý dostal od otce. O závadnosti nápisu na zádech se podle svých slov dozvěděl až od policie. Tetování si kvůli vzniklým problémům nechal změnit.

Svědci u soudu řekli, že u Kostěnce nezaznamenali žádné kázeňské problémy, ani sklony k extremismu nebo rasismu. Jeho nadřízení ho hodnotili jako bezproblémového vojáka. Má i řadu vyznamenání z několika mírových misí.

Povinné přezkoušení z plavání armáda zorganizovala nikoli kvůli fyzickým prověrkám, ale kvůli snaze odhalit jedince se sklony k extremismu, uvedl vojákův nadřízený. Kostěnec byl jediný, koho vojenská policie odvedla.

Sérii prověrek odstartoval případ dvou vojáků, které armáda propustila, protože nosili symboly dvou divizí SS na helmách při misi v Afghánistánu.

Armáda hledala ve svých řadách extremisty

Krátce poté, co se přišlo na tetování, armáda "rakeťáka" ze Strakonic propustila a jeho případ zamířil před soud kvůli podezření z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Předcházely tomu další skandály týkající se extremismu v armádě. Ministr obrany Martin Barták už začátkem loňského listopadu nechal propustit vojáka Lukáše Sedláčka, který se přiznal, že spoluzakládal a pomáhal cvičit extremistickou organizaci White Justice. Ta údajně připravovala teroristické útoky na elektrárny a trafostanice a plánovala únosy policistů a vysoce postavených Židů.

Známý je i případ Martina Hracha z dělostřeleckého oddílu v Pardubicích, který byl kvůli své podpoře pravicovým hnutím vyšetřován už od roku 2007. Údajně se i účastnil nepokojů v litvínovském Janově v roce 2008.

Na nebezpečné pronikání neonacistů do armády upozornilo už dříve vojenské zpravodajství, podle kterého někteří vojáci z povolání nebo zájemci o tuto službu v posledních letech inklinují k pravicovému extremismu.

,

Video