Střadatelé už ztrácejí trpělivost

Ostrava - Přestože od krachů největších kampeliček v zemi uplynulo už více než půldruhého roku, jejich klienti stále marně čekají na náhrady vkladů ze Zajišťovacího fondu družstevních záložen. Největší domácí kampeličky, První družstevní záložna (1. DZ) a Českomoravská družstevní spořitelna (ČMDS) zavřely přepážky pro klienty už v listopadu 1999, ale teprve nyní lidem svitla naděje, že dostanou náhrady z garančního fondu.
Klienti ČMDS by se měli podle předpokladů Úřadu pro dohled nad záložnami dočkat výplat v červenci, klienti První družstevní v srpnu. Ve stejném termínu mají být vyplaceni také střadatelé z České národní záložny či z Třebovické kampeličky.

"Fond vyplácí, jak nejrychleji je to možné," ujišťuje mluvčí Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřich Zajíc, "před zahájením výplat je ale nutné zpracovat pro každou záložnu obrovské množství údajů. Musí se ověřit nároky každého klienta a to je velmi pracné. I tak si myslím, že Zajišťovací fond záložen funguje tak dobře, jako žádný jiný."

V České republice zkrachovala dosud víc než polovina ze stovky registrovaných záložen. Dalších deset je v nucené správě nebo má dočasný zákaz činnosti, takže ani jejich klienti ke svým penězům nemají přístup.

Zajišťovací fond, z něhož mají klinti zkrachovalých družstev dostat 80 procent svých vkladů do výše 100 tisíc korun, zatím připravuje náhrady zhruba pro 20 tisíc družstevníků čtrnácti záložen. Členům čtyř prvních kampeliček už dokonce přišly první šeky. "Do konce letošního roku by měli být uspokojeni klienti  všech největších záložen," slibuje Zajíc.

Ti jsou ale netrpěliví. Vlastimil Šimák, mluvčí občanského sdružení Směr, jež vzniklo při První družstevní záložně, si naposledy stěžoval na pomalou práci Zajišťovacího fondu minulý týden v Praze na demonstraci před Úřadem vlády. Kromě pomalého procesud vyplácení náhrad ho ale zlobí i jiná věc: fakt, že nejsou postihováni bývalí šéfové záložen, zodpovědní za jejich krachy.

Důvod k nespokojenosti ale mají i klienti, kteří měli to štěstí, že jim v záložně nezůstaly celoživotní úspory. Také oni se totiž mají podílet na ztrátách družstev, což považují za absurdní: "V První družstevní záložně mi zůstalo jen 2,5 tisíce korun. Ty už jsem oželela, o to víc mne rozzlobilo, když mi přišel ze záložny dopis, že jako družstevník mám povinnost hradit ztráty záložny a musím na to zaplatit další čtyři tisíce. Odmítla jsem to a ze záložny mi vzkázali, že po mně budou peníze vymáhat soudně. Považuji to za nestydatost," řekla Anna Valchařová z Ostravy Svinova, která měla smůlu nejen při volbě kampeličky: před časem přišla navíc o 20 tisíc korun ve zkrachovalém investičním fondu VIP.

VÝPLATY KLIENTŮM ZKRACHOVALÝCH KAMPELIČEK:

vyplácení zahájeno:

Živnostenské a spořitelní družstvo 30. března 2001
První pražská družstevní záložna 31. května 2001
Družstevní stavební záložna Praha 31. května 2001
Doudlebská družstevní záložna 11. června 2001

předpokládané zahájení vyplácení:

Českomoravská družstevní spořitelna Ostrava červenec 2001
První družstevní záložna Ostrava srpen 2001
První francouzská záložna Praha srpen 2001
Záložna Obnova srpen 2001
Třebovická kampelička srpen 2001
První spořitelní družstvo srpen 2001
Česká národní záložna Ostrava srpen 2001
Rodinná záložna Moravské Budějovice říjen 2001
Záložna PRIA Brno říjen 2001
MAVEL říjen 2001

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video