Strach z voleb může pomoct vzniku vlády

  • 253
Může to být vrchol jeho kariéry, anebo taky "náhlá smrt". Stanislav Gross se v těchto dnech pokouší obstát jako případný premiér země a šéf ČSSD. Před dvěma lety se názorově rozešel se svým šéfem Milošem Zemanem a v sobotu mu "vyklidil" pole jeho druhý šéf Vladimír Špidla.

Teď by měl předvést, zda má šanci řídit stát a ještě přitom vytáhnout ze dna sociální demokracii.

Může to zvládnout? To první vcelku ano, s tím druhým může mít problém. Ale postupně. K tomu, aby mohla vzniknout nová funkční vláda, potřebuje Gross získat alespoň 101 hlasů ve sněmovně. A ty může získat několika způsoby.

Dá dohromady vládu složenou opět ze sociální demokracie, lidovců a Unie svobody. Byla by to tedy původní "Špidlova trojkoalice", ale v obměněném personálním složení a s premiérem, který na rozdíl od toho předchozího nemá problém vystupovat na veřejnosti a mluvit srozumitelně.

Šlo by vlastně o koalici tří stran, z nichž ani jedna nemá v tuto chvíli zájem vrhnout se vstříc předčasným volbám, kam přitom všechny ostatní varianty míří. ČSSD je ve volebních preferencích hluboko pod KSČM, Unie svobody by nové volby nepřežila (má zhruba pětkrát menší podporu, než je pro vstup do parlamentu nutné, a pro všechny poslance US - včetně odpadlíků Bielesze a Vrbíka - by to znamenalo okamžitý odchod z politiky).

A lidovci? Ani ti nemají důvod vrhat se do voleb, v nichž by, jak ukázaly nedávné eurovolby, mohli na jejich úkor bodovat třeba Zieleniecovi či Železného nezávislí. Zkrátka: není vyloučeno, že Gross dá dohromady "koalici vystrašených" (myšleno: novými volbami).

Pokud z nějakého důvodu první varianta nevyjde, může se začít uvažovat o jednobarevné vládě ČSSD. Takovou by chtěl mít třeba Miroslav Grebeníček, který už za KSČM slíbil, že by ji toleroval.

To by jí sice k životu stačilo, nicméně Stanislav Gross říká: "Nechci, aby se vláda opírala o hlasy komunistů." V tom případě by nezbylo nic jiného než se opřít o hlasy ODS. A ty by přišly jen tehdy - jak říká předseda ODS Mirek Topolánek - pokud by se nová vláda zavázala k předčasným volbám.

3. Existuje ještě jedna varianta. Široká koalice sociálních demokratů, ODS, lidovců a Unie svobody. Ale co do efektu je stejná jako varianta předchozí. Vedla by k předčasným volbám, neboť ODS prostě žádnou vládu na dva roky sestavovat nechce.

Smíření se Zemanem?
Dokáže-li dát Gross dohromady nový kabinet a nezamíří-li rovnou k novým volbám, má první úkol splněn. V dalších měsících jej však čeká další zatěžkávací zkouška. Na podzim si otestuje, jak funguje na voliče ČSSD jeho zatím ještě populární tvář.

A kdyby strana pohořela tak jako před dvěma týdny ve volbách do Evropského parlamentu, může počítat s tím, že dostane na stranickém zasedání podobnou lekci jako teď v sobotu Vladimír Špidla. Pro ČSSD to bude důkaz toho, že vládnutí s koaličními partnery jí nesluší, a volání po Miloši Zemanovi  může ještě zesílit.

Gross je však poučenější než Špidla. Ví, že je lepší mít Zemana ochočeného na své straně než "zdivočelého", bojujícího navenek proti všem. "Jsem přesvědčen, že se mi podaří se s Milošem Zemanem dohodnout," oznámil v neděli Gross.

Už v sobotu podal Zemanovi ruku na usmířenou, a jak říká, bude ji podávat tak dlouho, dokud na to Zeman nepřistoupí. Kdyby to nevyšlo a kdyby navíc totálně pohořel v podzimních volbách, může to pro Grosse znamenat náhlý konec slibné kariéry.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video