Severokorejská hora Pektusan na hranicích s Čínou

Severokorejská hora Pektusan na hranicích s Čínou | foto: BdpmaxCreative Commons

Strach z erupce sopky přivedl Jižní Koreu a KLDR k jednacímu stolu

  • 12
Nejvyšší hora Korejského poloostrova přiměla dva znepřátelené státy usednout k jednacímu stolu. Takřka tři tisíce metrů vysoká sopka Pektusan má stále aktivní jádro a její případná erupce by ohrozila jak Jižní Koreu, tak KLDR.

Kvůli slavné hoře Pektusan, na jejímž úpatí se podle jedné z legend narodil současný vůdce KLDR Kim Čong-il, se v uplynulých dnech už podruhé setkali jihokorejští odborníci se severokorejskými kolegy.

Napětí v Korejích

Napětí mezi oběma Korejemi je nejhorší za dlouhá léta. Vyostřenou situaci vyvolaly ozbrojené akce KLDR, hlavně listopadové ostřelování jihokorejského ostrova, při němž přišli o život čtyři Jihokorejci.

Loni v březnu poblíž námořní hranice torpédo potopilo jihokorejskou fregatu, na níž zahynulo 46 námořníků. I tento útok vyšetřování připsalo Severní Koreji, ta to však popírá. (více zde)

Vědce z obou znepřátelených zemí, jejichž vztahy se v loňském roce ještě více zhoršily, trápí společný problém: možná erupce vulkánu Pektusan, který se nachází na severokorejské straně u hranic s Čínou.

Podle nejnovějších výzkumů je jádro 2 744 metrů vysoké sopky, která naposledy chrlila lávu začátkem minulého století, stále aktivní.

Hrozí, že se Pektusan probudí. Kdyby nastala erupce, teplota v celé severovýchodní Asii by mohla klesnout až o dva stupně. Erupce totiž vyvrhne do horních vrstev atmosféry tisíce kilometrů krychlových kamenů, prachu, popela a oxidu siřičitého, které odrazí sluneční paprsky. Pokles teploty by poškodil hlavně zemědělce.

Experti na sopečnou činnost zasedli k jednacímu stolu v severokorejském příhraničním městečku Kaesong. "Rozhovory začaly ve čtvrt na dvanáct dopoledne v Kaesongu," upřesnily jihokorejské úřady. První schůzka se uskutečnila na jihokorejské straně ve městě Munsan koncem března.

Obavy zvýšilo dění v Japonsku

Společný výzkum - Severokorejci už svým jižním sousedům povolili výstup na vrchol hory - se vnímá jako snaha odvrátit potencionální nebezpečí. Kdyby se sopka probudila, ohrozila by oba státy korejského poloostrova.

Obavy z přírodních katastrof nyní také zvyšují zprávy z Japonska, které se už měsíc potýká s následky zemětřesení a tsunami. Při neštěstí zahynulo nebo se pohřešuje na 28 tisíc lidí a živly poničily i jadernou elektrárnu Fukušima. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video