Stovky tun trhaviny pašovala firma z Prahy

  • 11
Rekordní množství vojenské plastické trhaviny propašovala do Česka firma z Prahy. Policie tvrdí, že dva muži dovezli 328 tun a obvinila je. Jsou z pražské firmy, která se zabývá demolicemi, výrobou trhavin a znehodnocováním zbraní. Na nelegální dovoz upozornili celníci.

Obvinění muži přitom materiál dopravili ze Švédska do České republiky postupně.

"Nepřivezli to najednou, byli sledováni delší dobu," řekl ČTK mluvčí celníků Jiří Barták.

Zda trhavinu dováželi v autech či vlakem, odmítl s odvoláním na informační embargo sdělit.

O případu informovala mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová ve středu. Dvojice čelí obvinění z nelegálního obchodu s vojenským materiálem. Hrozí jim až deset let vězení. - více zde

Muži přitom dovezli rekordní množství trhaviny - 328 tun. Takové množství by se vešlo téměř na dvacet náklaďáků Tatra a podle expertů by stačilo způsobit nedozírné škody. "Nuselský most v Praze by při výbuchu určitě kleknul," řekl odborník Vojenského muzea Jan Haas.

Podle Kosinové pochází trhavina z výzbroje armády cizí země a není označena značkovací látkou, k čemuž zavazuje Montrealská úmluva z roku 1991. Značkovací látka umožňuje výbušninu při jejím nelegálním vývozu odhalit.

Problémy má i švédská firma
Zdroj z policie MF DNES řekl, že byli obviněni padesátiletý Pavel Z. a dvaašedesátiletý Pavel B. ze známé pražské firmy, která se zabývá demolicemi, výrobou trhavin a znehodnocováním zbraní.

Trhavinu dovezla firma ze Švédska od největší skandinávské zbrojařské firmy Nammo. "Daleko větší skandál bude na švédské straně, protože se zjistilo, že Nammo trhavinu koupilo od švédské armády a zavázalo se ji zlikvidovat. Místo toho ji prodalo," řekl policejní zdroj.

Česká firma vykázala v dokumentech, že ze Švédska dováží pentrit, což je jen výbušnina, která se používá k výrobě plastické trhaviny a vztahují se na ni jiná povolení.

Policie hlídá sklad s trhavinou
Na případ upozornili policii celníci. Detektivové pak poslední zásilku trhaviny zadrželi před dvěma týdny. Trhavina je stále uskladněna ve firemním skladu ve středních Čechách. "Je to velké množství a neměli jsme to kam uložit. Ale důkladně to hlídáme," ujistil policejní zdroj.

O jaký druh trhaviny přesně jde, zatím nemají tušení ani sami kriminalisté. "Je to směs nějakých sloučenin, která nemá výrobní název," řekl už jednou citovaný nejmenovaný policejní zdroj.

Obchodníci chtěli dovezenou trhavinu zpracovat, označit jako autorizovanou trhavinu a pak ji prodávat do celého světa. Oficiální prodej téměř 400 tun trhaviny by firmě vynesl asi pět milionů korun. Plastická trhavina se používá například při demolicích a v dolech.

,

Video