František Dohnal

František Dohnal | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Stovky lidí se loučily s prvním hejtmanem Vysočiny Františkem Dohnalem

Stovky lidí se ve středu přišly naposledy rozloučit s prvním hejtmanem Vysočiny a později šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu Františkem Dohnalem. Kostel v Nové Říši na Jihlavsku byl ještě před zahájením smutečního obřadu ve 14 hodin zcela zaplněn.

Někdejší starosta Jihlavy, hejtman Kraje Vysočina a bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal zemřel po dlouhé nemoci v 53 letech.

"Stovky lidí stojí, mši celebruje opat novoříšského kláštera," hlásil ve 14 hodin z chrámu v Nové Říše reportér MF DNES. František Dohnal bude pohřbený na tamním hřbitově.

Na smuteční mši dorazil třeba i exministr kultury Václav Jehlička. Na mši byl také krajský šéf lidovců Jaromír Kalina. Dohnal byl po určitou dobu politické kariéry právě členem KDU-ČSL.

Naposledy se s ním přišel rozloučit i bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil, současný hejtman Jiří Běhounek či jihlavští zastupitelé, kteří Dohnala pamatují i z devadesátých let jako starostu Jihlavy.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal u Obvodního soudu pro Prahu 7. (1. listopadu 2010)

Starostou byl Dohnal zvolen v roce 1991 a na tomto postu se udržel sedm let. Hejtmanem Vysočiny byl v letech 2000 až 2004, pak pracoval ve vedení kraje jako náměstek hejtmana, a to až do svého zvolení šéfem NKÚ.

Opat při mši zmínil, že Dohnal byl v Nové Říši pokřtěn a měl tu i první přijímání. Připomněl i Dohnalovu matku. "Ta ve Františkovi zasela semínko víry," řekl. A také zmínil, že Dohnal "měl v životě mnoho těžkých chvil".

Nejvyšší soud rozhodl a Dohnal se to už nedozví

Nejvyšší soud rozhodl 26. června, tedy více než měsíc před smrtí Františka Dohnala, o jeho dovolání. Bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu se však verdikt už nedozvěděl. "Je to smutné. Rozhodnutí nám nebylo do dnešního dne doručeno. A teď už je to k ničemu. Celé to skončilo," uvedl v úterý advokát Václav Vlk, který Dohnala u soudů zastupoval. 

Dovolání se týkalo klíčového rozsudku, kvůli kterému musel Dohnal opustit prezidentské místo. Dostal podmíněný trest za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu Sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Dohnal namítal, že by prověrka narušila nezávislost úřadu, který by tak nebyl dostatečně chráněn před politickými vlivy. Rozhodnutí o dovolání bylo neveřejné, a proto musel advokát čekat na jeho doručení poštou.

Justice se za Dohnalova života nestačila vypořádat ani s kauzou luxusního bytu, která trvala přes čtyři roky. Obvodní soud exhejtmana Vysočiny třikrát nepravomocně osvobodil. I potřetí se žalobce odvolal. Definitivní verdikt, jestli bydlení prezidenta NKÚ za peníze státu bylo přiměřené, či ne, už nebude vyřčen.

Něco však soudy přece jen stihly. Zrušily padesátitisícovou pokutu, kterou exprezident zaplatil Poslanecké sněmovně za to, že jí odmítl vydat dokumenty potřebné k auditu. Tohoto rozsudku se exprezident dožil.

Podle advokáta Vlka František Dohnal v poslední době tušil, že mu nezbývá mnoho času. Přesto nechtěl, aby do rychlosti projednávání kauz zasahovalo apelování na jeho zdravotní stav. "Zažil jsem spoustu lidí nacházejících se ve špatné situaci. On by mohl být v tomto ohledu vzorem," uvedl advokát Václav Vlk, jehož rod pochází z Brtnice. Dohnala poznal už v dobách jeho starostování v Jihlavě.

A s jeho zastupováním zažil i jednu příhodu. Advokát překročil v autě za volantem povolenou rychlost a zastavili ho policisté. V té době často v televizi hovořil na Dohnalovu obranu. Hlídka v uniformách patřila k Dohnalovým příznivcům, což dala najevo. Advokáta pustila s doporučením, aby příště jezdil pomaleji.

Dohnal zastával funkci šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu od listopadu roku 2005. Loni musel odejít kvůli sporu kolem auditu úřadu. V roce 2011 mu pražský obvodní soud udělil osmiměsíční podmínku za to, že kontrolnímu orgánu Sněmovny odmítl vydat podklady umožňující audit tohoto úřadu. Rozsudek v souvislosti se zneužitím pravomoci úřední osoby pak potvrdil i odvolací soud.

Vyrůstal v Dolní Vilímči

František Dohnal se narodil 28. dubna 1960 v dačické nemocnici, vyrůstal ale v Dolní Vilímči nedaleko Nové Říše, kde měli Dohnalovi dům a kde František vyrůstal.

"Znal jsem jeho tátu i maminku. Otec byl rolník, zemřel když se mu na statku splašili koně, on se rozčílil a trefil ho šlak, jak se říká," zavzpomínal rodinný přítel Jaroslav Kumbár.

S Františkem Dohnalem začali zjišťovat rodokmen jejich rodiny. "Rod je úžasně rozvětvený. Přišli jsme minimálně na čtyři generace. Byli to víceméně všechno sedláci. A tady odtud nebo z nejbližšího okolí," uvedl Kumbár.

S Dohnalem vyrůstal. Byl to člověk, který se na vesnici ani snad nehodil, pokud jde o řemeslné práce. Ale už na devítiletce měl přečtenou celou kroniku Vilímče a hodně z knihovny v Nové Říši.

Dohnala vychovával děda truhlář. "František se sám vypracoval," dodal Kumbár.

Někteří lidé ve vsi osudy Dohnala v Praze na NKÚ sledovali. Byl mezi nimi i Bohuslav Kříž, důchodce zhruba o dvacet let starší než Dohnal. "Zostouzejí ho jako kdyby dělal problémy. Přitom prezident NKÚ má právo na pěkný byt. Byla to hrozná štvanice, nespravedlivý hon na čarodějnice," pravil Kříž, Dohnalův soused ve Vilímči.

"Jako kluci jsme tu měli partu. Já byl nejmladší a hodně se od Franty učil. Nejraději hrál šachy," připomněl další ze sousedů, Vladimír Stejskal.

"Nemoc do poslední chvíle tajil," dodal Stejskal. Také on stál na Dohnalově straně ve sporu ohledně NKÚ.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video