Stovky lidí raději tiskopisy odevzdaly osobně

Stovky lidí na Olomoucku nedůvěřují sčítacím komisařům a dotazníky ke sčítání lidu nosí přímo na obecní úřady a do poboček statistického úřadu. Jen na olomouckou radnici přišlo za jeden den s tiskopisy 300 lidí. Statistici přitom v regionu vyškolili 2400 komisařů, jejichž práci má kontrolovat na čtyři sta revizorů.

Desítky lidí přišly v první den akce na radnice
Podle pracovnice olomoucké radnice Dagmar Exlerové přišlo ve čtvrtek, kdy celá akce začala, s vyplněnými formuláři na tři sta lidí. "Někteří k nám chodí s tiskopisy proto, že odjíždějí nebo nechtějí čekat na komisaře. Mnozí však nemají ke komisaři důvěru a nechtějí jim tiskopisy svěřit," tvrdí úřednice.

Úředníkům přerovské radnice už formuláře odevzdalo pět desítek lidí. "Neptáme se jich na důvod. Někteří jedou třeba pryč, ale myslím, že ta nedůvěra v komisaře tam převažuje," řekl pracovník úřadu Jaroslav Sláma. Kolem dvaceti lidí přineslo vyplněné formuláře také na šumperskou a prostějovskou radnici. A další prý rychle přibývají.

Statistici si stěžují: máme práci navíc a komisaři si nevydělají
Lidé listy nosí i na pobočky statistického úřadu. "K nám do Olomouce přišlo s tiskopisy kolem 120 lidí. Sedm desítek je odevzdalo také na statistice v Přerově, Šumperku a Prostějově," řekl zástupce ředitele krajské pobočky Českého statistického úřadu v Olomouci Miroslav Pospíšil.

Ten není postupem lidí příliš nadšen, protože statistikům přidělává práci a komisaři přicházejí o peníze. "Vyškolili jsme komisaře a věřili, že jim budou lidé důvěřovat a že pro ně bude pohodlnější, když je komisaři navštíví doma. Bohužel ta nedůvěra tady panuje," dodává zástupce ČSÚ.


15. března - Musí být vybrány vyplněné tiskopisy

15. až 20. března - Komisaři předají materiály a souhrny revizorům

31. března - Data předána okresnímu pracovišti ČSÚ

červen/červenec - ČSÚ vydá předběžné výsledky sčítání

rok 2002 - První konečné výsledky sčítání

rok 2003 - Konečné výsledky sčítání lidu, domů a bytů z roku 2001


Video