Demonstrace proti obnovení těžby uranu v Podještědí.

Demonstrace proti obnovení těžby uranu v Podještědí. | foto: Bořivoj Černý, MF DNES

Stovky lidí protestovaly v Podještědí proti těžbě uranu

  • 543
Co je špinavější než těžba uranu? Jen duše toho, který povolil těžbu. S podobnými hesly protestovaly dvě až tři stovky lidí u obce Kotel v Podještědí proti obnově těžby uranu. V mrazivém počasí vyjádřily nesouhlas se záměrem podniku Diamo vyhlásit v místě chráněné ložiskové území.

Podle místních by to znamenalo počáteční fázi k zahájení těžby. Jsou rozhodnuti jí zabránit.

"Budeme se snažit vyhlásit chráněnou krajinnou oblast Prameny Ploučnice. To by pak byla jedna z největších překážek těžby," sdělil protestujícím lidem organizátor akce Josef Jadrný ze Strany zelených v nedalekém Janově Dole. Před tisíciletou lípou v Kotli i u pramene Ploučnice upozornil na dramatické dopady těžby na krajinu.

Těžaři by podle obavy lidí přinesli při dobývání ložiska Osečná-Kotel ekologickou zkázu území a devastaci života v oblasti.

"Jsem zásadně proti těžbě uranu, je to naprostý nesmysl, něco takového by přece už  mělo patřit minulosti. Tím spíš, že se celá oblast začala orientovat například na turistický ruch. Byla by to pro celý kraj katastrofa," poznamenal René Jarolímek, jeden z účastníků protestní akce.

Obce by kvůli uranu nemohly stavět
Místní by ale na prohlášení lokality jako chráněné ložiskové území doplatili i jinak. Bez povolení Diama by totiž nesměli podle horního zákona z roku 1988 například stavět domy ani přistavovat, i když by šlo o jejich pozemky. Hodnota jejich majetků by také výrazně klesla.

"Znamenalo by to v podstatě stavební uzávěru. Ta by měla na rozvoj regionu zničující vliv. Dokládají to příklady sídel, kde stavební uzávěry platily," upozornil Martin Bobek, místostarosta českého Dubu.

Protest už na ministerstvo životního prostředí zaslaly čtyři obce a zároveň dva úřady, které připravují územní plány. Během protestního shromáždění se také podepisovali pod archy majitelé pozemků, kterých by se případná těžba přímo dotkla.

"Žiju tu už padesát let a vím, co se stalo třeba ve Stráži nebo v Hamru. Těžba je naprosto drastická, je to ekologická katastrofa. Zhoršila by se kvalita života, těžba by zamořila vodu, vzduch i zeminu," řekl Pavel Soudský, který vlastní nemovitost v nedalekém Janově Dole.

Obce také nesouhlasí s tím, že podle horního zákona nejsou účastníky správního řízení o prohlášení ložiska. Tím je pouze těžařská společnost, tedy státní podnik Diamo. "Považujeme to za protiústavní, protože to porušuje vlastnická práva obcí i samosprávu," vysvětlil místostarosta Bobek.

Na tuto skutečnost město Český Dub upozorňuje také ministerstvo životního prostředí v zaslaném oficiálním dokumentu. I kdyby ministerstvo chráněné ložisko bez ohledu na odmítavý postoj obcí a majitelů nemovitostí prohlásilo, jsou ochotni bránit se u Ústavního soudu ČR.

V ložisku je uran za 120 miliard
Zvažované chráněné ložisko se rozkládá na ploše 10,5 kilometrů čtverečních. Podle odhadu tam leží kolem dvaceti tisíc tun rudy. To podle Josefa Jadrného představuje zhruba 120 miliard korun.

Řízení o vyhlášení chráněného ložiska na tuto oblast již probíhalo dříve, podnik Diamo ale od úmyslu ustoupil kvůli tehdejší nízké ceně uranu. Cena uranu na světových trzích ale začala stoupat, kilogram se prodává i za pět tisíc korun.

"Podle našich odborníků je ložisko Osečná-Kotel za současných cen uranu využitelné, a proto máme povinnost žádat o jeho ochranu," uvedl před časem Jiří Jež, generální ředitel Diama.

O možném obnovení těžby uranu Diamo paradoxně uvažuje v době, kdy ve Stráži pod Ralskem i Hamru na Jezeře společnost za miliardy ze státního rozpočtu likviduje ekologické škody. Těžba v sousedství sanace by byla značně komplikovaná. Muselo by se počkat, až likvidace kyseliny sírové z půdy skončí. To ale neplatí pro Osečnou, která leží mimo toto pásmo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video