Lidí, kteří se nakazili chřipkou, je mnohem víc, než udávají čísla. Ilustrační foto

Lidí, kteří se nakazili chřipkou, je mnohem víc, než udávají čísla. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stovky lidí mají prasečí chřipku, aniž to vědí, shodují se lékaři

  • 208
Oficiálně prasečí chřipkou onemocnělo 351 lidí. Ve skutečnosti epidemiolog Jan Kynčl odhaduje, že nákazu už prodělaly stovky lidí, jen o tom nevědí. MF DNES přináší otázky a odpovědi okolo chřipky.

1. Poznám sám, že mám prasečí chřipku?
Ne. Nemoc se chová tak nevyzpytatelně, že u jednoho člověka může proběhnout jako banální nachlazení a u jiného jako úplně jiná choroba. "Měli jsme pacienta s angínou – zarudlý krk, bolesti na mandlích, teploty nízké. To není typický příznak chřipky. Jenže se ukázalo, že pacient měl právě prasečí chřipku," říká Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku. U většiny lidí platí, že příznaky se projevují spíš nízkými teplotami kolem sedmatřiceti stupňů, nachlazením, bolestí svalů a hlavy.

2. Mám jít hned na vyšetření k doktorovi?
Ne. A to ani v případě dětí. Obzvlášť jsou-li teploty nízké. Jednak přesunem oslabujete tělo, jednak můžete zbytečně nakazit jiné. "Nejlepší je zavolat lékaři a poradit se," říká primářka infekčního oddělení nemocnice na Bulovce Hana Roháčová. "Navíc už od léta netestujeme všechny lidi na virus. To bychom laboratoř zahltili. Testy provádíme jen u rizikových pacientů nebo těch, kde má chřipka těžší průběh."

3. Nemůžu něco zanedbat, když k lékaři nepůjdu?
Ne. Pokud vám však vyskočí teploty ke čtyřicítce, zejména dětem, pak je na místě jít k lékaři. Hlídat by se víc měli taky lidé s cukrovkou, s kardiostimulátory, po operaci srdce, astmatici, pacienti po transplantacích a lidé s chronickými chorobami plic – tedy ti, kteří spadají do rizikových skupin pacientů, které se stát chystá očkovat pandemickou vakcínou. Stejně tak těhotné ženy.

4. Zůstanou po chřipce v těle nějaké následky?
"U mladých zdravých lidí ne," říká Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Tedy – kromě imunity pro další vlnu pandemie. U nemocných je to však jinak. "Tam může vést chřipka až ke smrti," varuje epidemioložka. I proto by se podle ní lidé z rizikových skupin (viz bod tři) měli poradit s lékařem a raději brát antivirotika.

5. Je něco, jak si můžu pomoct sám a uzdravit se?
Jediná věc: důsledně nemoc vyležet. "Jen tak se člověk vyléčí bez následků," říká Marie Otavová.

6. Má smysl se ještě očkovat proti sezonní chřipce?
Ano. Vakcína začne sice účinkovat zhruba deset dnů po očkování a může se stát, že tou dobou už pandemie propukne naplno, i tak očkování zčásti usnadní průběh nemoci.

Čtěte v páteční MF DNES

Vše o prasečí chřipce čtěte ve speciální příloze Zdraví v páteční MF DNES.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video