Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stovky lékařů chystají hromadnou výpověď, vadí jim nízké platy

  • 903
Lékaři se rozhodli pro radikální krok ze své zoufalé situace. Kvůli nízkým platům či špatnému systému postgraduálního vzdělávání chtějí v nemocnicích podat na konci roku 2010 hromadnou výpověď. Všechny české doktory k tomu vyzval Lékařský odborový klub. Podle jeho předsedy Martina Engela se k akci zatím připojily stovky lékařů.

Na radikální postoj lékařů upozornil deník Právo. Lékaři žádají tři změny. Chtějí zavést jednotnou mzdovou normu pro zdravotníky tak, aby základní plat bez přesčasů odpovídal 1,5násobku průměrné mzdy v České republice pro nastupujícího lékaře, a až třínásobku pro plně graduovaného lékaře (To je asi 35 400 korun, pro graduované lékaře 70 800 korun - pozn. red.).

PENÍZE VE ZDRAVOTNICTVÍ

"Situace tak krizová není, ty peníze tam jsou. Podívejte se, kolik peněz ve zdravotnictví se rozkrade. Není možné, aby v tomto systému na tom byli špatně jen jediní zaměstnanci, zatímco lidé v odběratelském systému si mastí kapsy. Nepřijímám to, že v rámci krize peníze na platy zaměstnanců nejsou."

Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu

"Jsou to nejnižší parametry, jaké jsou v Evropě. Nechceme žádná absolutní čísla, jaká mají lékaři v cizině, ale žádáme, aby se naše platy upravily v poměru k českému průměru," informoval Engel s tím, že v dnešní době kvalifikovaní lékaři pobírají asi 45 až 50 tisíc korun měsíčně i se všemi příplatky a službami.

Kromě slabého platového ohodnocení českým lékařům vadí také stávající systém postgraduálního vzdělávání mladých lékařů, který by podle nich měla řídit Česká lékařská komora, a současná úhradová vyhláška pro rok 2010, kvůli které plyne do nemocnic méně peněz než loni.

"Přitom jsme byli ujišťováni, že objem peněz zůstane stejný, a není to pravda. Od 30. června chceme toto změnit a stávající vyhlášku zaměnit minimálně za tu z roku 2009," dodal předseda Lékařského odborového klubu (LOK).

Problém na bedrech nového ministra zdravotnictví

Výzvu k připojení vydal LOK 28. dubna. Za tu dobu se k radikálnímu řešení rozhodly připojit stovky lékařů. "Jsme teprve v počátcích, projekt jsme odstartovali, takže uvidíme, kolik nás bude a odkud. Pokud se však připojí většina lékařů, máme šanci naši špatnou situaci změnit," míní Engel.

MINISTERSTVO DÁVÁ STEJNĚ

"O jednotné právní normě pro odměňování lékařů jsme se zástupci LOK jednali. Sdělili nám, že mají vypracovaný návrh tohoto předpisu pouze pro lékaře, nicméně ministerstvo dosud žádný návrh neobdrželo. Jednotný způsob odměňování není uplatněn v žádném standardním systému zdravotnictví. Zdravotnická zařízení mohou lékaře odměňovat podle jejich schopností, podle náročnosti a kvality práce, stejně jako je tomu ve všech ostatních povoláních a oborech lidské činnosti."

Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví

Kolik lidí z oboru se nakonec k projektu připojí, by měl vědět 18. května, kdy se koná mimořádný sjezd Lékařského odborového klubu.

Problémy lékařů by mělo vyřešit nové ministerstvo zdravotnictví do konce prosince. Odbory prý svou výzvou do současné volební kampaně nevstupují a podle Engela je jedno, kdo volby vyhraje.

"Pevně věřím, že je to krajní řešení a že nové ministerstvo pochopí vážnost této situace. Na Slovensku za doby pokusů exministra zdravotnictví Zajace odešlo z nemocnic asi 1500 lékařů, zpět se vrátila asi jen třetina. Pořád mají deficit a nenašli řešení. Nechceme, aby došlo k personální devastaci, protože ta změna je opravdu nevratná a podepsala by se na pacientech. Chceme to vyřešit rozumně," míní Engel.

S lékařskými odbory už jednalo i ministerstvo zdravotnictví. To s námitkami lékařů proti postgraduálnímu vzdělávání a úhradové vyhlášce nesouhlasí.

"Převést vzdělávání na Českou lékařskou komoru považujeme za naprosto nelogické a nesystémové. Faktické rozhodování o atestacích nemůže být monopolem jednoho subjektu, tím bychom se vymkli i z praxe ostatních zemí EU. Je nutné zde zachovat státní garanci. Chceme do systému více zapojit lékařské fakulty, které mají potřebnou infrastrukturu a reagují na nejnovější vědecké poznatky," míní mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Dodal, že do zdravotnictví jde naprosto stejné množství peněz jako loni. "Přes současnou ekonomickou krizi a přes několikaprocentní výpadek příjmu do systému zdravotního pojištění byly finanční prostředky oproti roku 2009 dokonce navýšeny o další jedno procento," uvedl Sršeň.

Pirk: Kvalifikovaní lékaři si peníze zaslouží

Podle uznávaného lékaře, přednosty Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM a zároveň přednosty Kardiocentra IKEM Jana Pirka, který byl pacienty zvolen Lékařem roku, si čeští doktoři na postgraduální studium i platy stěžují oprávněně.

Kardiochirurg Jan Pirk"Naprosto souhlasím, že vzdělávání mladých lékařů je špatné a že jsme bez náhrady ztratili systém, který nám záviděl celý svět. I požadavky graduovaných lékařů na vyšší platy jsou oprávněné. V celém západním světě je ten platový poměr lepší. Lékař se na své povolání připravuje asi 11 let a má navíc obrovskou odpovědnost za své pacienty. U kvalifikovaných lékařů s tím souhlasím," vzkázal svou podporu Pirk.

Podle něj radikální forma protestu zdravotnictví na jaře příštího roku, kdy by protestujícím lékařům vypršely dvouměsíční výpovědní lhůty, neohrozí. "Věřím, že dojde k nějakému konsenzu, což je v demokracii zvykem, a že se najde nějaká vhodná střední cesta," dodal kardiochirurg.

Podle Engela však už není kam ustoupit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video