Letos v srpnu se v rozmezí tří dnů stala dvě přepadení podobná loupeži století z pražské Evropské třídy.

Letos v srpnu se v rozmezí tří dnů stala dvě přepadení podobná loupeži století z pražské Evropské třídy. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Stopa české „loupeže století“ vede do Irska

  • 28
Česká policie už se nemůže dočkat, až vyslechne Tomáše Půtu a Maroše Šuleje, dvojici, která byla nedávno zatčena v Irsku. Patřili podle obžaloby do takzvaného Berdychova gangu. Berdych se u soudu zpovídá z únosů podnikatelů.

Kriminalisté dostali tip, že oba hodně vědí o pozadí neobjasněné "loupeže století" - největší v dějinách země.

Při přepadení na Evropské třídě v Praze zmizelo 16. září 2002 z obrněného vozu po odjezdu ze CitiBank 153 milionů korun. - více zde

Půta a Šulej čekají v irské cele na vydání. Česká policie je doposud nemohla v souvislosti s loupeží na Evropské vyslechnout. Na začátku září zamítl irský soud jejich žádost o propuštění z vazby. Další jednání o jejich vydání plánují Irové na půlku října.

Už dříve se přitom objevila hypotéza, že by za loupeží mohl stát gang Davida Berdycha, se kterým nyní běží v Česku soudní proces kvůli vraždě a loupežím. Půta a Šulej byli podle obžaloby jeho členy.

Advokáta Tomáše Půty Jaroslava Ortmana tento poznatek hodně překvapil. "Půta a loupež století? Tohle jsem nikdy neslyšel," reagoval. "S Půtou jsem naposledy mluvil před jeho útěkem při seznamování se spisem," dodal Ortman.

Máme okruh podezřelých
Poprvé za čtyři roky od loupeže zavládl v policii podle informací MF DNES optimismus. Kriminalisté věří, že fantomy z Evropské zatknou, nebo alespoň část z nich. Policisté už vytipovali možný okruh pachatelů a nyní je sledují.

"Případ bude brzy objasněn a podezřelí zatčeni," řekl zdroj blízký vyšetřování. Policisté však zatím se zatýkáním vyčkávají, protože tento tip mají jen na část "týmu", který patrně tvořilo asi osmi pachatelů: ti loupež připravovali.

Člověk, o kterém si policie myslí, že je hlavním organizátorem, žije už déle v zahraničí. "Naštěstí však v zemi, která by nám ho vydat mohla, ne na Seychelách," dodal zdroj.

Pachatelé se dosud chovali obezřetně a peníze ve velkém neutráceli. Policie vůbec netuší, kde je lup. Při loupeži přišla o peníze bezpečnostní agentura Group 4 Securitas. S penězi zrovna opouštěla budovu CitiBank. Na místě číhali nejméně tři zločinci. Jeden z nich mluvil s ruským přízvukem nebo to předstíral. Strážcům hrozili výbušninou.

Dodávku s penězi i posádku gang unesl na okraj Prahy, kde lup přeložil do jiného auta. To policie objevila spálené. Když policisté zajišťovali stopy na místě činu, mimo jiné prověřili podle záznamů operátorů i všechny mobily, ze kterých se v té době na Evropské třídě volalo. Tak důkladné bylo vyšetřování, které dlouho k ničemu nevedlo.

Informátor promluvil
Zvrat ve vyšetřování tentokrát nezpůsobilo sledování stop od místa činu, ale tip z podsvětí letos v květnu. Policisté pak zjistili, že jejich informátor zná skutečnosti, které mohla vědět buď jen policie, nebo pachatelé.

Podle zdroje to nevypadá, že by do loupeže byli zapleteni pracovníci agentury Group 4 Securitas. "Prošli testem na detektoru lži," připomněl člověk obeznámený s případem.

V červnu státní zástupkyně Marcela Kratochvílová přiznala, že policie prověřuje novou stopu v loupeži století, ale nechtěla být konkrétnější. "Nové poznatky máme několik týdnů, ale nebudu prozrazovat jaké. Všechno nyní ověřujeme," řekla tehdy Kratochvílová. Zřejmě šlo právě o zmíněný tip od informátora.

Toto úterý nebyla Kratochvílová o mnoho konkrétnější. "K důkazům se v průběhu vyšetřování nebudeme vyjadřovat," uvedla Kratochvílová. Když se reportér MF DNES zmínil, že si policie skutečně hodně slibuje od výpovědi Půty a Šuleje, a chtěl potvrdit, zda je to pravda, Kratochvílová poznamenala: "To je ale zajímavé. Až ti pachatelé budou, tak to s velkou slávou oznámíme."

Slavkov a Kladno
Letos v srpnu se v rozmezí tří dnů stala dvě přepadení podobná loupeži z Evropské. Pachatelé si při obou vybrali vůz bezpečnostní agentury Brinks. Poprvé byli dokonce oblečeni do policejních uniforem.

Nejprve ukradli 77 milionů poblíž Slavkova u Brna a pak šest milionů korun v Kladně. Tam unesli řidiče dodávky s penězi při plnění bankomatu.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by obě loupeže spolu souvisely," sdělil vyšetřovatel kladenské loupeže Václav Riegger. A nezdá se ani, že by souvisely s Evropskou.

Policisté zatím nezatkli ani slavkovské, ani kladenské zločince. Na Moravě aspoň minulý týden houbaři přivedli policisty k zásobníkům na peníze z loupeže u Slavkova.

Jak předejít dalším loupežím
Vypadá to, že není nic snazšího než někde zastavit obrněný vůz s penězi a přinutit jeho posádku otevřít trezor.

Po loupeži na Evropské proto policie spolu s CitiBank podle jiného zdroje vymýšlela i preventivní opatření, jak dalším loupežím předejít, zvláště těm spáchaným v policejních uniformách, kdy si lupiči hrají na silniční kontrolu.

Jednou z možností bylo, že by obrněný vůz policii vůbec nemusel zastavit, ale nechal by se navádět k nejbližší policejní stanici. Záměr se však nepodařilo prosadit.

Nakonec platí jiná "pojistka", že posádka vozu s penězi je povinna si přes svůj dispečink ověřit, že kontrola je pravá, a pak teprve smí vylézt z neprůstřelného auta. Jenomže, když poslední lupiči u Slavkova nutili posádku opustit vůz, využili důrazný argument: drželi v ruce protitankovou střelu.


Video