Účel Stonehenge hledají vědci už mnoho let. Dvě nejnovější teorie říkají, že to byl oltář uzdravování či pohřebiště králů.

Účel Stonehenge hledají vědci už mnoho let. Dvě nejnovější teorie říkají, že to byl oltář uzdravování či pohřebiště králů. | foto: Profimedia.cz

Stonehenge mohlo sloužit jako pohřebiště králů, naznačil vědec

  • 2
Po staletí na to posvátné místo přicházeli lidé a pohřbívali své mrtvé. Vědci to zjistili z analýzy jejich ostatků, vůbec první, která kdy byla provedena. A nejspíš to nebyli lidé ledajací, nýbrž elita: králové či zkrátka nejmocnější z tehdejších mocných. Stonehenge tak opět trochu poodhalilo své tajemství.

"Nyní je jasné, že pohřby patřily ke Stonehenge ve všech hlavních periodách," citovala agentura AP Mikea Parkera Pearsona, archeologa zkoumajícího tuto slavnou památku. "Nová zjištění ukazují, že toto místo vždy patřilo mrtvým," dodal.

O tom, že se na tomto tajuplném místě pohřbívalo, věděli archeologové již dlouho, ale většinou se domnívali, že šlo spíše o izolované pohřby. Pozůstatky se však nyní podařilo zadatovat do dlouhého období mnoha staletí, a to až třetího tisíciletí před naším letopočtem.

A proč vlastně tyto majestátní kamenné konstrukce vznikly? Teorií je hodně, přesvědčivého vítězství však zatím nedosáhla ani jedna z nich. "Pokud do jedné místnosti zavřete deset archeologů, řeknou vám o významu Stonehenge přinejmenším 11 teorií," konstatoval před časem archeolog Andrew Fitzpatrick v rozhovoru pro Los Angeles Times. "Dohodli by se patrně jen na tom, že to byl nějaký chrám."

Slunce, Měsíc a počty
K čemu chrám sloužil? Na to již existuje mnoho odpovědí a každou chvíli k nim přibudou nějaké nové. Dle jedné z nejrozšířenějších mohlo jít o posvátnou stavbu nějak spojenou s astronomickými jevy, tedy přinejmenším s pohyby Slunce a Měsíce.

Před několika dny zveřejnil oxfordský vědec Anthony Johnson své poznatky, dle nichž byla stavba konstruována s použitím poměrně složitého matematického aparátu, který až po dvou tisíciletích znovu objevil slavný Řek Pythagoras, "otec matematiky".

Právě tyto znalosti dle jeho teorie dávaly vládnoucí elitě bezmála božský statut, ilustrovaný i složitým systémem Stonehenge. Jinými slovy: s výjimkou obřadů letního a zimního slunovratu dle tohoto vědce neměla svatyně astronomický význam.

A ještě jedna teorie z nedávné doby: nebyla to astronomická observatoř ani posvátné pohřebiště, nýbrž jakési prehistorické léčebné centrum.

Část kamenů sem totiž byla dopravena ze stovky kilometrů vzdálených končin Walesu, z míst, která tehdejší lidé podle archeologů považovali za místa s kouzelnou léčivou mocí. A proto se prý tehdejší vládci rozhodli přenést tyto "magické kameny" k sobě, do svého chrámu. - o teorii pokládající Stonehenge za oltář uzdravování čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video