Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Mírněte napětí a více respektu, vyzval Turecko a Nizozemsko šéf NATO

  • 111
Víkendová diplomatická roztržka mezi dvěma spojenci Tureckem a Nizozemskem se přelila i do nejvyšších pater Severoatlantické aliance. „Zmírněte napětí a deeskalujte situaci," vyzval obě členské země NATO generální tajemník Jens Stoltenberg. Apeloval přitom na obě strany, aby si projevily více vzájemného respektu.

„Široká debata je jádrem našich demokracií, ale stejně tak je to vzájemný respekt,“ prohlásil Stoltenberg v Bruselu. Nizozemské i turecké představitele vyzval, aby zmírnili napětí a deeskalovali situaci.

„Nabádám všechny spojence, aby si prokazovali vzájemný respekt, byli klidní a postupovali smířlivě,“ dodal s tím, že důležité je „zaměřit se na vše, co nás spojuje“.

Vývoj situace podle svých sledoval celý víkend, kdy byl ve spojení s představiteli nizozemské i turecké vlády. Členské státy NATO by se Stoltenberga nyní měly více soustředit na otázky, které je spojují, než na otázky, které je rozdělují. Členství Turecka v NATO pak označil za dobré nejen pro Ankaru, ale také pro Evropu a celou Alianci.

Napětí stoupá, rozzlobení Turci si předvolali nizozemského velvyslance

Celý spor propukl poté, co Nizozemsko o víkendu označilo tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayanovou Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovalo ji do Německa, odkud přijela.

Sayanová Kayaová se chystala v Rotterdamu promluvit k členům místní turecké komunity a přesvědčit je, aby v dubnovém referendu o změnách turecké ústavy hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu. Ještě předtím nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie Mevlütu Çavuşogluovi.

Turečtí představitelé v posledních dnech zintenzivnili kampaň před dubnovým referendem, které má zavést v zemi prezidentský systém. Hlasy se snaží získat i v tureckých menšinách za hranicemi.

Turecko „na oplátku“ uzavřelo nizozemské velvyslanectví v Ankaře, kde předtím demonstranti strhli nizozemskou vlajku a nahradili ji tureckou. Prezident Recep Tayyip Erdogan navíc vyzval mezinárodní organizace, aby uvalily na Nizozemsko sankce (více čtěte zde). V reakci pak postup nizozemských úřadů přirovnal k „nacismu a fašismu“. Nizozemsko se podle něj chová jako „banánová republika“.

, natoaktual.cz

Video