Stoiber: Klaus Evropu nepochopil

  • 139
Benešovy dekrety jsou zátěží pro Čechy, česko-německé vztahy i Evropskou unii. Zatěžují současnost, ale především budoucnost, řekl v rozhovoru pro MF DNES bavorský premiér Edmund Stoiber, kandidát opozice na post německého kancléře a dlouholetý patron sudetských Němců.

Je pro vás zrušení Benešových dekretů zásadní požadavek?

Nikoli. Ovšem tato otázka bude významně doprovázet rozšiřovací proces Evropské unie. To, co Václav Klaus formuloval, že dekrety mají být jaksi součástí nového evropského pořádku, to může požadovat pouze někdo, kdo Evropu vůbec nepochopil.

Požadavek sudetských Němců zrušit dekrety jste však prosadil do volebního programu CDU/CSU. Proč?

Protože jsou v rozporu s mezinárodním právem.

Chcete Česko nějak omezovat?

My nechceme zanést diskriminační zákony do nového evropského řádu a domu. To proto, abychom měli vztahy podobné s těmi německo-polskými. Podívejte se, Poláci na rozdíl od Čechů zacházejí s minulostí sebevědoměji, suverénněji, proto je také oficiální vztah mezi vyhnanci z Polska a Poláky samými uvolněnější, není v takové křeči jako česko-německý.

Jakého partnera mohou Češi očekávat, když 22. září vaše formace zvítězí v parlamentních celoněmeckých volbách a vy se stanete novým kancléřem?

(Smích) Férového partnera pro dialog. Partnera, který je přesvědčeným Evropanem, který bojuje za rozšíření Evropské unie východním směrem, který chce samozřejmě vidět v unii také Českou republiku. Také ovšem partnera, který Čechům v důvěrném rozhovoru řekne, co je možné, a co nikoli z německého hlediska.

Jak je možné, že za ta léta jsme vlastně vůbec nepokročili? Navzdory společné deklaraci i řadě společných projektů?

Je to pro mě nepochopitelné. Nerozumím tomu o to více, že Češi mají za sebou těžké časy, diktaturu. Nyní mají novou demokracii, úžasnou zemi, hospodářsky i společensky se příkladně rozvíjejí, zítra budou uznávaným členem Evropské unie.

Na straně druhé nejsou ochotni poprat se s temnou kapitolou svých dějin. Ani Francouzi tomu neunikli, podívejte na jejich režim ve Vichy, ani Švýcaři nebyli ušetřeni diskuse o minulosti, ani my Němci. Čím později tak Češi učiní, tím těžší to bude. Němci to pocítili na vlastní kůži, to, že jsme historii po roce 1945 dostatečně nezpracovali. Vedlo to pak v 60. letech k bouřlivé diskusi s mládeží.

Domnívám se, že Češi musí být připraveni vidět věci objektivně. Nikdo nechce napadat základy českého státu nebo jim škodit. To ani nemůže být v německém zájmu, v našem zájmu je pouze stabilní Česká republika jako člen EU. Pokud však budou čeští politikové trvat na svých dosavadních pozicích, mohou mít později problémy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video