Když Franklin D. Roosevelt (uprostřed) slavil v roce 1934 své dvaapadesáté...

Když Franklin D. Roosevelt (uprostřed) slavil v roce 1934 své dvaapadesáté narozeniny, Američané mu připravili šest tisíc večírků. (30. ledna 1934) | foto: Roosevelt Library

Sto tisíc telegramů či 52 zpěvaček, tak slaví v Bílém domě narozeniny

  • 40
Americký prezident Barack Obama slaví ve čtvrtek padesátiny. Podle všeho bude hlavně pracovat. Bývalí šéfové Bílého domu ovšem v minulosti oslavovali i ve velkém. Třeba pro Franklina Delano Roosevelta vytvořilo v roce 1934 živý dort hned 52 slečen, které mu pak zazpívaly.

Nejslavnější bezesporu zůstává oslava 45. narozenin Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1962, kdy Marylin Monroe v Madison Square Garden smyslně zapěla "Happy birthday, Mr. President." Její projev nejenže vyvolal ovace, ale také přispěl ke zvěstem o údajné aféře mezi herečkou a šéfem Bílého domu.

Někdejší ikonu Hollywoodu, která zemřela jen několik měsíců po vystoupení, poslouchalo živě na patnáct tisíc diváků. JFK mezi nimi nebyl. Když později vystoupil na pódiu, v žertu reagoval: "Teď už můžu odejít z politiky, potom co mi bylo zazpíváno Happy Birthday tak sladkým způsobem."

Reaganovi přál i Sinatra

Pro Ronalda Reagana zase v roce 1981 uspořádali coby překvapení elegantní ples, na který dorazil i Frank Sinatra s manželkou. Fotografové pak prezidenta zachytili právě v okamžiku, kdy sleduje na parketu svou manželku Nancy, která se točí v kole se slavným zpěvákem.

Jak se v Bílém domě slavilo

Prezident George W. Bush sfoukává svíčky na svém narozeninovém dortu, který
Americký prezident Ronald Reagan (vlevo) sleduje zpěváka Franka Sinatru, jak
Prezident Richard Nixon zpívá na své narozeninové party, kterou mu ke
Zpěvačka Marilyn Monroe zpívá Johnu F. Kennedymu ke čtyřicátým pátým...

Jenže co by to bylo za narozeniny bez pořádného dortu. Tím největším se dosud může chlubit Franklin Delano Roosevelt. Jeho 52. narozeniny v roce 1934 připomnělo na šest tisíc večírků po celých USA.

Spousty dortů, dárků i telegramů

Jeden z nich se konal v newyorském hotelu Waldorf-Astoria, kde se 52 slečen obléklo do bílého šifonu, na hlavu si nasadilo klobouky ve tvaru narozeninových dortů a s elektrickou svící v pravé ruce vytvořily svými těly útvar podobný dortu. Pak spustily narozeninový popěvek Happy Birthday.

Roosevelt ale dostal i obrovské množství skutečných dortů společně se stovkami dárků, které k jeho narozeninám dorazily do Bílého domu. Podobně jako další prezidenti Spojených států.

Někdy však byly sladké symboly narozenin velmi jednoduché. Například Jimmy Carter v roce 1977 dostal malý dort, ovšem s jeho údajně oblíbenou pistáciovou příchutí. Reagana pak manželka v roce 1983 překvapila na živě vysílané tiskové konferenci malým dortíkem s jednou svíčkou, jeden kus donesla i reportérům.

Konec války k narozeninám

Nutno podotknout, že pošťáci roznášející dopisy na washingtonské Pennsylvania Avenue asi období kolem narozenin prezidentů příliš nemilují. Bílý dům totiž bývá v tomto období zasypán přáními z celého světa.

Jak chtěl slavit Obama

Ve čtvrtek prací, ve středu v Chicagu

Během už zmíněných Rooseveltových 52. narozenin přišlo do Bílého domu 100 tisíc přacích telegramů, připomněl už před lety magazín Time s tím, že jeden z nich byl dlouhý 390 metrů a podepsáno na něm bylo 40 tisíc lidí. Odkud telegram přišel, už magazín nezmiňuje.

Vzpomíná ale za to na ty nejlepší dárky, které prezidenti USA dostávali. V listopadu 1920 si určitě nestěžoval Warren Harding, který se byl na své narozeniny zvolen šéfem Bílého domu. Harry Truman své narozeniny 8. května 1945 oslavil ještě lépe - toho dne kapitulovalo nacistické Německo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video