Sto tisíc měsíčně? Moje doživotní renta je adekvátní, ujišťuje Špidla - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sto tisíc měsíčně? Moje doživotní renta je adekvátní, ujišťuje Špidla

  10:12
Český eurokomisař Vladimír Špidla po pěti letech končí v Bruselu. V rozhovoru mimo jiné hodnotí, zda byl dobrým komisařem, a vysvětluje, proč si zaslouží důchod 100 tisíc korun měsíčně.
Fotogalerie1

„Ty peníze dostáváte za to, že nemůžete prakticky nic dělat. Komisaři získají znalost, která je mimořádně významná, a komise se snaží vytvořit podmínky, aby je nic nenutilo k tomu tuto znalost zneužít.“ | foto: Martin Stolař, MAFRA

Už tušíte, co budete dělat?
Aktuálně se tím nezabývám. Dotahuji mandát a dva měsíce se nebudu zabývat ničím jiným. Co se budoucnosti týče, vycházím z toho, že Evropská unie je nejvýznamnější projekt v dějinách. A protože jsem spojen se svou zemí, chci, aby Česká republika našla místo v rámci tohoto projektu. Hledám tedy pro sebe místo, které mi umožní propojit českou a evropskou politiku, nejlépe v sociální oblasti.

To nevypadá, že míříte do Senátu za jižní Čechy, kam vás posílají kolegové z ČSSD...
To se uvidí. Jiná věc je, že mi už asi před rokem a půl psali kolegové z jižních Čech, jestli, až budu volný, bych byl ochotný za ně kandidovat. Toho si vážím, protože to není spojeno s žádným kalkulem.

Evropa je dobrý projekt

On-line rozhovor čtenářů s Vladimírem Špidlou

A vrátit se do vysoké politiky za ČSSD?
O tom jsem s nikým nemluvil.

Co je to tedy za místo, které bude propojovat Česko a Unii v sociální oblasti?
Existuje spousta různých nadací, Evropská sociální strana... Těch míst je hodně. Všechna naše zaměstnání ale musí schvalovat komise, která kontroluje, jestli se komisař nedostane do střetu zájmů. Nemůžu se například stát náměstkem Microsoftu, i kdybych chtěl.

Kolik stál Špidla

– Mzda eurokomisaře je půl milionu korun. Vladimír Špidla tedy stál evropské daňové poplatníky jen na platu 30 milionů korun.

– K tomu komisaři dostávají měsíčně 15 procent svého platu jako příspěvek na bydlení (tedy asi 75 tisíc korun) a 15 tisíc korun na reprezentaci.

– Ani to však není všechno. Jako každý eurokomisař dostane Špidla na rozloučenou jeden plat navíc a po dobu následujících tří let pak bude moci čerpat odchodné v řádu stovek tisíc měsíčně. Až dovrší 65 let věku, začne mu Evropská komise posílat doživotní penzi ve výši kolem 106 tisíc korun měsíčně.

Komise vám za to také doživotně platí. Je podle vás adekvátní, že budete dostávat jako důchodce asi 100 tisíc korun měsíčně?
Ty peníze dostáváte za to, že nemůžete prakticky nic dělat. Komisaři získají znalost, která je mimořádně významná, a komise se snaží vytvořit podmínky, aby je nic nenutilo k tomu tuto znalost zneužít. Chtějí zajistit, aby svou odbornost používali ve prospěch veřejného blaha.

Máte pocit, že jste byl úspěšný komisař?
Dám vám příklad: když jsem začínal, vypadalo to, že je sociální politika na ústupu, a nyní šéf komise José Barroso ve svém projevu uznal, že je sociální politika klíčová. Druhá věc: když jsem nastupoval, tři země umožňovaly volný pohyb pracovních sil, teď jsou jen dvě země, které ho nemají. A to se taky nestalo samo, to taky nespadlo z nebe. To byly desítky jednání všude možně.

Kde přímo vaše přesvědčování zapůsobilo?
No všude! Kromě Irska, Británie a Švédska jsme přesvědčili Belgičany, Lucemburčany, Francouze, Dány... Vystoupili jsme s argumenty, které nedokázali rozbít.

S Českem jste musel kvůli sociální politice taky válčit.
To bylo jiné. Vedli jsme spor ohledně antidiskriminačního zákona a pak další, provozní spory.

Vás vysílala země, jejíž vláda byla v minulých letech spíš liberální.
Ale to je naopak, je velmi neliberální. Neexistuje liberalismus bez regulace. Liberalismus je koncipován na principu vlády práva a rovnosti příležitostí.

Rovnost a volnost jdou přece často proti sobě.
To není pravda. Francouzská revoluce hlásala: rovnost, volnost, bratrství. Když někdo vyčítal české vládě, že chce zavést liberalismus 19. století, tak jí ještě fandil. Ona se chtěla vrátit před francouzskou revoluci, kdy peníze z člověka dělaly aristokrata.

Z vás se stal v Bruselu revolucionář?
Ne, chci jen, aby se debata vedla přesně. Liberalismus, ať chceme nebo ne, patří do levého proudu myšlení.

Jako komisař nesmíte v Bruselu zastupovat zájmy své země.
Ano, v Lucemburku přísaháte: "Budu zastávat evropský zájem a nic než evropský zájem, nebudu přijímat instrukce od národní vlády."

A to všichni dodržují?
Neznám žádného komisaře, který by to porušil. Nikdy jsem se nesetkal v komisi s tím, že by někdo hájil něco jako národní zájem.

Zdá se, že jsou všichni féroví chlapíci.
V podstatě jsou hodně féroví, protože férovost je součást toho, jak se prosadíte nahoru. Když vás podezírají, že jste křivák, nikdo vás nepustí nahoru.

Když jsme viděli, jak se vybíral nový komisař, tak se nezdálo, že to je nějaký souboj o to, kdo je čestnější.
Ale toho nevygenerovala evropská struktura.

Co si myslíte o nominaci Štefana Füleho?
Na to vám můžu říct jedině to, že každé rozhodování je komplexní. Jako když jste na pustém ostrově, máte tam palmy a trosky a snažíte se z toho postavit loď.

A ta loď je Füle?
Ne. Pro mě je rozhodující, že vláda rozhodla a udělala odpovídající politické konzultace.

Jako komisař jste hodně cestoval mimo Unii, například do Číny. Bylo to k něčemu?
Ano, pomáhali jsme v Číně zavádět sociální pojištění. Evropa je v tom nejlepší, takže jsme jim poskytovali expertní znalosti.

Jak se vám jednalo s čínskými komunistickými pohlaváry?
Velmi dobře. Člověk má strašné množství předsudků, pak zjistí, že čtyři pětiny jsou neoprávněné. Jednal jsem s Číňany a Japonci a zjistil, že čínské chování je bližší evropskému, než jsem si myslel. Podařilo se mi tam, myslím, vytvořit atmosféru opravdové spolupráce.

Nepřišlo vám problematické pomáhat totalitnímu režimu?
To je, jako byste zakládala onkologickou jednotku v Šanghaji, to taky pomáháte přímo lidem, s režimem to nesouvisí. Zavedení důchodového pojištění neoslabí lidská práva.

Ale pomůže etablovat systém...
Onkologická jednotka také pomáhá etablovat systém. Tak ho kvůli tomu nezavedu?

Načítají se informace o videu…

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Ukradené Vánoce Donalda Trumpa. Čínské továrny na ozdoby nemají zakázky z USA

V továrnách na východě Číny v tomto období tradičně vrcholí výroba umělých vánočních stromků a ozdob pro americký trh. Letos je ale provoz spíše poklidný. Objednávky z USA totiž proti minulým rokům...

12. dubna 2025

Hlavně ušetřit. Češi nakupují v nových diskontech, i zboží krátce po trvanlivosti

Premium

Stále větší pozornost si mezi českými zákazníky získávají diskontní obchody, které nabízejí potraviny s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo krátce po ní. I když se v nich nedá pořídit...

12. dubna 2025

Americké sólo Meloniové dráždí Macrona. S USA má italská premiérka lepší vztahy

Premium

Současná americká administrativa nemá v Evropě významnějšího partnera, než je italská pravicová premiérka Giorgia Meloniová. V době obchodních sporů představuje pomyslný most mezi Evropou a Amerikou.

12. dubna 2025

Boj o život. V Česku přibývá nemocí od klíšťat, útočí už brzy na jaře i v zimě

Premium

S teplým počasím roste riziko nákazy od klíšťat. Lékaři varují, že parazit se může přisát téměř kdykoli, pokud nemrzne. Dokazují to případy 140 lidí, kteří se léčili s klíšťovým zánětem mozkových...

12. dubna 2025

„Přidat Vám určitě dokážeme…práci…“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Bolsonara opět odvezli do nemocnice, trpí následky bodnutí nožem před sedmi lety

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v pátek kvůli silným bolestem břicha převezen vrtulníkem do nemocnice v severovýchodní Brazílii. Bolesti souvisejí s dlouhodobými následky pobodání...

11. dubna 2025  21:50

Úcta, láska, oddanost? Trumpův emisar se vřele vítal s Putinem s rukou na srdci

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff se v pátek setkal s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Witkoff s ním měl schůzku v prezidentské knihovně v Petrohradě, kde si před...

11. dubna 2025  18:30,  aktualizováno  21:34

Rusko zapsalo svého exdiplomata na seznam cizích agentů. Je mi ctí, reagoval

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů Andreje Kozyreva, prvního ruského ministra zahraničí v postsovětské éře. Čtyřiasedmdesátiletý Kozyrev žije ve...

11. dubna 2025  21:01

Dvě srážky vlaků s auty po pouhé čtvrt hodině, jeden řidič zemřel

Dvě vážné nehody na železničních přejezdech se odehrály v pátek večer – u Oldříše na Svitavsku a v Poděbradech na Nymbursku. V jednom případě řidič přežil se zraněním, v druhém zemřel na místě....

11. dubna 2025  20:55

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

11. dubna 2025  20:22

Na Floridě se zřítilo letadlo na silnici. Vytlačilo jedoucí auto na železniční trať

Aktualizujeme

Malé letadlo se v pátek večer středoevropského času zřítilo ve městě Boca Raton na Floridě, uvádí televizní stanice ABC News s odkazem na místní policii a úřady. Na palubě letadla byli tři lidé, z...

11. dubna 2025  18:15,  aktualizováno  20:06

Čech počítá zabité ruské důstojníky. Už má pět tisíc jmen, sledují ho i západní experti

Premium

Je to trochu zvláštní hobby. Pročítá nekrology, prochází fotky hřbitovů a sestavuje databázi ruských důstojníků. Už je v ní přes pět tisíc jmen. „Ruská ochota nést útrapy války je pro nás Evropany...

11. dubna 2025

Trump a Musk navlékají tkaničky, u šicích strojů jsou tlustí Američané. Čína trolí USA

Na čínských sociálních sítích kolují videa vytvořená umělou inteligencí, která zesměšňují Američany, kteří se jako tlustí dělníci dřou u pásu po zavedení cel vůči Číně a přesunu výroby do USA. Na...

11. dubna 2025  19:23