Valtířov nedaleko Ústí nad Labem dnes a kolem roku 1905.

Valtířov nedaleko Ústí nad Labem dnes a kolem roku 1905. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Modlitba nedaleko kostelíka ve Valtířově

  • 72
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i Slezsku.

Nápovědy pomohly a několik čtenářů poměrně neznámé místo odhalilo. „Valtířov u Ústí nad Labem a nebo u Velkého Března, aby se domácí nevztekali. Koukám na kostelík celý život. Pro řidiče - u kostela je nepříjemná zatáčka. Člověku udělá radost, když vidí známé místo z historického pohledu,“ napsal jeden ze čtenářů v diskusi pod článkem.

Historický snímek vznikl kolem roku 1905 a zachycuje dívku modlící se u křížku nedaleko obce. Autorem fotografie je šlechtic Karel Chotek, majitel místního panství ve Velkém Březně. Ten patří k polozapomenutým amatérským fotografům, přestože jeho snímky byly velmi zdařilé. Větší množství jeho fotografií, mezi nimi i ta s dívkou u křížku, bylo znovuobjeveno relativně nedávno, v roce 2002 na zámku Líčkov na Lounsku.

Sem se několik kufrů fotografií dostalo v roce 1951 po zabavení majetku rodu. Karel Chotek, fotografův syn a poslední majitel zámku, totiž kolaboroval s nacisty, přihlásil se do Hitlerovy NSDAP (více zde). Snímek modlící se dívky byl ve své době otisknut i ve fotografických časopisech, byl reprodukován i jako pohlednice.

V nápovědě k tomuto snímku bylo uvedeno, že ve Valtířově je hrobka významného šlechtického rodu. Tím byla myšlena hrobka právě rodu Chotků, kterou v roce 1869 nechala postavit hraběnka Marie Chotková, rozená Berchtoldová.

Na druhé straně řeky Labe, která pod Valtířovem protéká, vznikla pár let po pořízení snímku továrna na sodu Solvay, později přejmenovaná na TONASO.

Portál iDNES.cz spustil od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 POHLEDŮ NA ČESKO. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuse psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů