Petici podepsal místopředseda olympijského výboru, senátor, student i živnostník. Ilustrační foto.

Petici podepsal místopředseda olympijského výboru, senátor, student i živnostník. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Sto na sto už nikdy více, říká petice

  • 214
Co mohou dělat voliči, kteří jsou otrávení patovou situací po volbách? Nadávat u piva, krčit rameny v průzkumech veřejného mínění nebo tiše doufat, že se politici dohodnou. Nebo se třeba dožadovat změny peticí. "Již nikdy 100 na 100, prosím!" burcuje Petice za změnu volebního systému.

Přejít na speciál Hledá se vláda

Před dvěma měsíci přišlo téměř 65 procent českých voličů k urnám dát najevo svůj názor na politiku. Změna ale zatím nepřišla. Dosluhuje stará vláda, Sněmovna nemá vedení, poslanci nehlasují o zákonech...

"Vzpomínám na den, kdy jsem šel k volbám. Přišlo nás letos celkem 5 386 495. Odevzdali jsme 5 348 976 platných hlasů. Já prostě nevěřím, že si kdokoli z nás, ať už volil kohokoli, tohle přál...," píše na úvodní stránce svého projektu www.petice.eu jeho autor František Matějka.

Petice končí výzvou: "Najděte řešení, aby se již nikdy nemohl opakovat výsledek voleb ´100 na 100´, prosím! Děkujeme." Dosud se pod ni podepsaly necelé tři stovky lidí. Kromě podpisů je na webu poměrně rozsáhlá diskuse a anketa, v nichž mohou lidé dát najevo svůj názor na politickou situaci, vyjádřit se ke kladům či záporům volebního systému, podělit se o své - více i méně smysluplné - náměty na řešení, případně vysvětlit, proč petici podporují nebo ne.

Odpověděl i Havel, Topolánek a Paroubek nikoli
Svůj názor panu Matějkovi napsal mimo jiné i ombudsman Otakar Motejl, producent Václav Marhoul, šéf komunistů Vojtěch Filip, senátor Edvard Outrata nebo spisovatel Ondřej Neff. Za prezidenta Klause se vyjádřil jeho kancléř. - více zde

Slyšet se nechala i kancelář bývalého prezidenta Václava Havla. "Vážený pane Matějko, Václav Havel je potěšen vaší aktivitou, sám však nyní úmyslně nechce do debaty vstupovat. Volební přepočty však považuje za skutečný problém a sám se ve zvolený okamžik vysloví. Bez jeho někdejšího podání Ústavnímu soudu by to bylo ještě horší. Srdečně zdraví Martin Vidlák, kancelář Václava Havla."

Františka Matějku mrzí, že se zatím nevyjádřili hlavní "hráči". Oslovil prý Mirka Topolánka, Miroslava Kalouska, Martina Bursíka i Jiřího Paroubka.

"Mrzí mě to, možná si mohli deset minut najít. Ale nevíme, co mají v hlavách, co je ve hře, takže takové vyjádření by možná mohlo narušit jednání," připouští Matějka.

"Musím říct, že i když si u zpráv taky zanadávám, tak práce výkonného politika je něco, co lidi asi nedokážou docenit, je to těžká práce. To, jaké jsou výsledky, je jiná věc, ale nechci poukazovat na to, že nic nedělají," dodává s pochopením. "Jsem trpělivý a čekám."

Petice už na internetu visí měsíc. Zatím se pod ni podepsalo 283 lidí. František Matějka, který dříve podnikal a momentálně je se sedmiměsíčním synem na rodičovské dovolené, ji chce vyhodnotit a zaslat politickým představitelům v září nebo v říjnu.

Podepsat se pod své "pivní řeči"
"Přesvědčení, že je potřeba změnit volební systém, ve mně dozrálo 10. června," vypráví Matějka. Vadilo mu, že pravice sice získala o 200 tisíc hlasů víc, ale díky d´Hondtově metodě přepočítávání tyto hlasy měly "nulovou hodnotu".

"A výsledek byl sto na sto. Najednou jeden druhého osočoval, komu přihrála nebo odebrala hlasy aféra Kubice, kdo koho poškodil něčím jiným. Takhle to nikam nevede, řekl jsem si. Musel jsem se s tím vnitřně nějak vypořádat sám."

"Zjistil jsem, že si o tom všichni povídají, diskutuje se o možné změně, například o lichém počtu poslanců, který by pat neumožnil, v novinách i na internetu... Řekl jsem si, že dám ostatním tu možnost, vyjádřit se na jednom místě a možnost vyjádřit se i svým podpisem. Říct nebo se podepsat pod to, co říkají každý den u zpráv nebo u piva."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video