Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sto dní vlády: změna, povodeň, krize

  0:01
Je to vláda, která přinesla mnoho nového. První většinový kabinet po šesti letech a nejmladší v historii České republiky se dnes dočkal sta dní své existence. Sotva ministři Vladimíra Špidly nastoupili do úřadů, zaplavila Čechy velká voda. A když ustoupila, vláda se málem rozpadla. A mezitím se někteří ministři pustili do rázného "čištění" ministerstev po svých předchůdcích. Žádný z dosavadních českých kabinetů ještě nezažil tak dramatických prvních sto dní, během nichž je vláda tradičně hájena před kritikou opozice.

Nejpopulárnější vláda...
"Sestavím pro vás důvěryhodnou vládu," sliboval Vladimír Špidla v předvolebních materiálech. Okamžitě po volbách bylo jasné, co tím myslel. Rozloučil se nejen s týmem Zemanových poradců pod vedením Miroslava Šloufa, ale i s řadou svých někdejších vládních kolegů, kteří až příliš prosluli nejrůznějšími skandály: tak skončila kariéra ministrů Lachnita, Schlinga, Fencla či Kavana.

Špidlovi sázka na "vstřícnou tvář" alespoň zpočátku vyšla. Jeho vládě v září věřilo podle průzkumu CVVM 48 procent obyvatel - takové obliby Zemanova sestava nedosáhla nikdy. Také žebříček nejpopulárnějších politiků vypovídá jasnou řečí: na prvních šesti místech byli v září pouze členové vlády (vede Stanislav Gross s 72 procenty důvěry, Špidla je třetí, má 56 procent).

... a také nejslabší
Ani výjimečně dobrý image, jemuž se nový kabinet v prvních týdnech existence těšil, ale nemohl zakrýt jeho zjevnou slabost. A to přesto, že to je první většinová vláda od voleb v roce 1996. Zemanova sestava sice vládla v menšině, rozdělení moci s ODS pomocí opoziční smlouvy jí však po celé čtyři roky zajišťovalo klidný život. A navíc: Zeman se nemusel dohadovat s žádnými koaličními partnery.

Špidla zpočátku tvrdil, že jeho slibovanou "stabilní" vládu bude spojovat především touha po vstupu do Evropské unie. Stačilo první důležité prohrané hlasování ve sněmovně a maska spadla. Bývalá předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová vládě nedovolila zvýšit po povodních daně a od premiéra se dozvěděla, že je "infantilní". A spolustraníci ji rovnou vyzvali, aby složila mandát.

Nízké sebevědomí některých významných členů kabinetu pak ukázala poslední reakce ministra práce Zdeňka Škromacha (ČSSD), který Marvanové, rozmýšlející si podporu rozpočtu, vzkázal: "Ať si to srovná v hlavě, než bude volat po škrtech. Jestli bude dál kecat takové hlouposti, naštve všechny ostatní."

A co vládnout? Nejistá pozice vlády se už ukazuje v každodenním provozu. Kabinet například sliboval "odpolitizování" klíčových ekonomických a mediálních institucí, jako například dozorčí rady České konsolidační agentury či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Jinými slovy: čekalo se, že nová vládní většina razantně převezme ekonomickou i mediální moc, rozdělovanou v minulém volebním období na základě opoziční smlouvy.

Výsledek: ohlašovaná "noc dlouhých nožů" se stále odkládá. Vláda zatím ve sněmovně dokázala vyměnit jediného poslance ODS v dozorčí radě konsolidační agentury. Vysílací rada, které většina vládní koalice nemůže kvůli vstřícnosti vůči Vladimíru Železnému a jeho spojencům přijít na jméno, zůstává i po říjnové schůzi sněmovny v kompletním složení.

K opravdu razantnímu účtování s minulými lety se odhodlalo alespoň několik ministrů na svých úřadech: například Cyril Svoboda, Petra Buzková či Milan Šimonovský kontrolují a často ruší mnoho rozhodnutí a hlavně smluv podepsaných svými předchůdci.

Hledá se ekonomický lídr
Ekonomičtí komentátoři často tvrdí, že Špidlova vláda nemá svého jasného ekonomického lídra, který by v ní prosazoval své vize. (Jako například kontroverzní ministr průmyslu Miroslav Grégr v Zemanově sestavě.) Klíčová ekonomická rozhodnutí se podle lidí obeznámených s fungováním vlády rodí v neformální skupině Špidla - Sobotka Ivan Pilip - Miroslav Kalousek. Úřadující předseda US-DEU Pilip ani lidovecký šéf rozpočtového výboru Kalousek nejsou však členy vlády.

Špidla a ministr financí Sobotka zase nejsou vzděláním ekonomové. Kromě privatizace Telecomu (vláda jej prodala za 55 miliard korun) a neúspěšného pokusu zvýšit daně (včetně zavedení "milionářské daně") neprovedl dosud kabinet žádné opravdu významné ekonomické rozhodnutí.

Ministři se však mohou hájit: tím, že kvůli povodním neměli na "praktické" vládnutí příliš mnoho času. A ani nejbližší týdny nebudou pro Špidlovu vládu klidnější. Premiérovi se půlce září podařilo odvrátit hrozící rozpad vlády a další zkouška už je na dohled. Pokud Hana Marvanová nakonec nezvedne ruku pro navrhovaný vládní rozpočet, většinová Špidlova vláda v tomto složení skončí.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...