Předseda ODS Petr Nečas.

Předseda ODS Petr Nečas. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sto dní Petra Nečase: funkci premiéra zvládl průměrně na 67 %

  • 111
Premiér Petr Nečas je v úřadě sto dní. Končí mu tak tradiční "doba hájení", v níž se rozkoukával v roli ministerského předsedy. Jak obstál? MF DNES sestavila hodnocení, v němž premiér málokdy exceluje, ale nikde vyloženě nepropadá. Průměrné hodnocení premiéra Petra Nečase je 67 %.

Chování:
95 %

Po hlučném a místy až arogantním Topolánkovi přinesl Nečas jiný styl. Nerozčiluje se, odpovídá i na nepříjemné otázky, odmítl ochranku. Snaží se být "nepapalášem".

Očista ODS:
60 %

Na kongresu ODS se jeho křídlu povedlo vyměnit kontroverzní tváře předsednictva za "čistší". Zda se dokáže zbavit i kmotrů, kteří ničí pověst ODS v regionech, se teprve ukáže.

Boj s korupcí:
50 %

Chce zprůhlednit tendry, ale ponechat akcie na majitele. Má nedostatečný protikorupční program, přitom odmítá jiné návrhy, např. pokuty pro lidi, kteří neprokážou původ obřího majetku.

Jak si šéf ODS v nové roli vede? Bude jeho kabinet skutečně "vládou rozpočtové odpovědnosti, vládou práva a boje proti korupci", jak premiér a jeho ministři při svém nástupu slibovali? A kdo je tady vlastně premiér?

Krátce řečeno: Nečasovo hodnocení, které MF DNES po sto dnech sestavila (s vědomím, že premiér je teprve na začátku), zatím neodpovídá jeho pověsti vzorného studenta. V různých "předmětech" uspěl v průměru na 67 %.

Zatím mu však nehrozí, že by z některého vyloženě propadl.

Přestože Nečas vede nejsilnější vládu od vzniku samostatného Česka (ve Sněmovně má 118 poslanců), je čím dál jasnější, že udržet balanc na premiérském křesle nebude mít lehké.

Zatím se projevila hlavně rivalita s vůdčím politikem TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

"Vládu skutečně řídí Petr Nečas, bez jakýchkoli dvojsmyslů," musel dokonce minulý týden na dotaz Práva ujišťovat ministr životního prostředí za ODS Pavel Drobil.

Plnění slibů:
70 %

Trvá na klíčových reformách, už ale přiznal, že stihl porušit první slib: "Zvyšujeme přímé daně, čímž porušujeme svůj volební slib. Musím se lidem omluvit," řekl Nečas pro Týden

Vztahy s Klausem:
90 %

Nevede s prezidentem válku jako Mirek Topolánek. Klaus si Nečase pochvaluje. Dobré vztahy premiéra a prezidenta jsou pro Česko spíše pozitivní. Zda budou pozitivní i pro Nečase, se ukáže.

Zahraniční politika:
60 %

Snaží se, aby vláda a prezident už nerazili opačné názory. Příliš nejezdí: zatím byl jen v Bratislavě, Budapešti, Bruselu a Berlíně. Podpořil Sarkozyho postoj proti problémovým lidem.

Kalousek ale třeba neváhal udělat díru do vlajkové lodi ODS - projektu takzvané "finanční ústavy" - suchou poznámkou, že rychlé přijetí finanční ústavy je jen zbožným přáním ODS a že návrh bude připravovat on coby ministr financí.

Přetahovaná o "autorská práva" čeká Petra Nečase při tvorbě každé z klíčových reforem - ať už důchodů, zdravotnictví nebo sociálního systému.

"Petr Nečas nemá mediální reputaci býka v aréně, jakou měli Topolánek nebo Paroubek. Ale zatím neprohrál žádný významný boj. Jeho síla se ukáže, až bude jednat o reformách," myslí si premiérův poradce Roman Joch.

Jak to Nečas zvládne, je velká otázka. Když na konci září vyšly do ulic desítky tisíc odborářů, vláda působila, jako by se nechala "překřičet". Mistr neotřelých hlášek Kalousek sice Nečase poráží v rétorice, ale premiér se zlepšuje.

"Jednotka politického pokrytectví, kdyby to byla fyzikálně měřená veličina, by se jmenovala jeden sobotka!" vmetl Nečas nedávno do tváře šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, který ODS vyčítal korupci na ministerstvu obrany a přitom je sám ze strany, která se na neprůhledných zakázkách roky podílela.

Rétorika:
65 %

Umí hovořit důrazně, věcně a přes pověst suchara občas překvapí vtipem. Argumenty podepírá čísly, která chrlí zpaměti. Při protestech odborářů však nedokázal příliš názorně vysvětlit nutnost škrtů.

Vztahy v koalici:
50 %

Nechal si od TOP 09 "ukrást" reformní resorty, vztahy komplikuje i rivalita s M. Kalouskem. Nebojí se použít silné výroky, ať při skandálech v armádě či v nynější kauze ABL.

Odvaha k reformám: 65 %

Bojuje o post "reformního bouráka" s ambiciózním Kalouskem. O hlavních reformách však hovoří nekonkrétně, není jasné, jak silné slovo bude mít on a jak silné TOP 09.

Pokud jde o další motto Nečasovy vlády, boj proti korupci, premiér zatím plní pouze jakýsi povinný základ. Veřejné zakázky chce dávat jen firmám s průhlednou vlastnickou strukturou a podporuje Alexandra Vondru v boji s korupcí na ministerstvu obrany.

Na premiérův nátlak také ODS škrtla z komunální kandidátky starostu a místostarostu Kolína, zapletené do úplatkářského skandálu. (poslechněte si nahrávku s místostarostou)

Vláda naopak odmítá další kroky, které v některých zahraničních zemích ztěžují korupčníkům život, třeba pokutu pro lidi, kteří neumějí vysvětlit, jak si vydělali na mnohamilionový majetek (návrh ČSSD).

Kladným bodem pro premiéra je naopak chystané odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která ohýbala právo ve prospěch Topolánkovy vlády. (čtěte Vesecká končí, místo ní má přijít Pavel Zeman)

Aritmetický průměr ze všech devíti "disciplín" dává Petru Nečasovi za prvních sto dní ve funkci premiéra známku 67,2 %.

Expremiér Miloš Zeman říká, že dobrý premiér se pozná nejdříve po roce či dvou. Zdá se, že nejbližší zkouškou Nečasových sil budou další protesty odborářů.

NEČAS VERSUS PŘEDCHŮDCI

Co za sto dní stihli Mirek Topolánek a Jiří Paroubek

Mirek Topolánek.Mirka Topolánka (ODS) od počátku blokovala remíza ve volbách v roce 2006. Sestavil svou první vládu, která nedostala důvěru a podala demisi. Důvěru dostal až druhý Topolánkův kabinet, a to kvůli "zradě" poslanců ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

Předseda ČSSD Jiří a Paroubek oznámil svou rezignaci. (29. května 2010)Jiří Paroubek (ČSSD) nastupoval do funkce v dubnu 2005 jako náhrada za Stanislava Grosse, který rezignoval po bytové aféře. Podceňovaný Paroubek dokázal během prvních měsíců stabilizovat ČSSD a výrazně zvýšit její volební preference.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video