K Nejvyššímu správnímu soudu dorazilo patnáct stížnosti na volby do Evropského parlamentu.

K Nejvyššímu správnímu soudu dorazilo patnáct stížnosti na volby do Evropského parlamentu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Zvrátit výsledky eurovoleb se pokoušejí Piráti, zelení i 13 jednotlivců

  • 24
Patnáct stížností dorazilo k Nejvyššímu správnímu soudu na výsledek voleb do Evropského parlamentu. Česká pirátská strana a Strana zelených zpochybňují především pětiprocentní hranici. Třináct stížností poslaly fyzické osoby. Soud má na rozhodnutí dvacet dní.

O stížnostech informovala vedoucí kanceláře předsedy Nejvyššího správního soudu Petra Lavická.

Desetidenní lhůta pro doručení stížností vypršela v pátek v 16 hodin. "Zmeškání této lhůty nelze prominout, proto stížnosti podané po uplynutí této lhůty soud odmítne jako opožděné," uvedla Lavická. 

Volební senát má na rozhodnutí následujících 20 dní. Lhůta tedy uplyne ve čtvrtek 26. června. Jednání sedmičlenného senátu budou probíhat průběžně, nejbližší se uskuteční 11. června.

Zelení i Piráti podání stížnosti avizovali bezprostředně po volbách, zmiňovali však Ústavní soud (více čtěte zde). Podle stran je pětiprocentní hranice nutná pro získání mandátu diskriminační.

 "Z našeho pohledu zvýhodňuje velké strany. Žádná hranice by tam být neměla. Piráti i zelení získali více než jednu jednadvacetinu hlasů (ČR bude mít v europarlamentu 21 zástupců - pozn. red.), a proto by měli mít nárok na zisk mandátu," řekl dříve iDNES.cz předseda zelených Ondřej Liška.

Nejvyšší správní soud nyní komunikuje s účastníky řízení, vyzývá je k případnému odstranění vad návrhu. Návrh na neplatnost volby kandidáta mohl podat každý volič a všechny strany, které se voleb účastnily.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video