Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli smrti seniora se personál léčebny proškolí, nařídil magistrát

  18:31aktualizováno  18:31
Pražský magistrát dokončil posuzování případu, jenž v lednu zmobilizoval Ústřední vojenskou nemocnici. Tehdy v ní zemřel senior ve zbědovaném stavu. Přivezli jej ze soukromé léčebny v Chittussiho ulici. Podle magistrátu léčebna chybovala, proto musí proškolit své zaměstnance. LDN závěr úřadu označila za odlišný názor na léčbu.

Soukromá léčebna dlouhodobě nemocných v Praze 6, kterou provozuje společnost Interna Co. | foto: iDNES.cz

„V ošetřovatelské péči došlo k určitým pochybením, především v léčbě dekubitů (proleženin, pozn. red.),“ stojí v písemném vyjádření, které pražský magistrát zaslal iDNES.cz.

Na případ v lednu upozornil iDNES.cz. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na konci loňského roku skončil podvyživený senior s rozsáhlými proleženinami nejvyššího stupně. Po dvou dnech zemřel na infekci (více o případu čtěte zde).

„Do ÚVN byl přeložen pacient, multimorbidní senior bez funkčních rezerv s řadou medicínsky limitujících diagnóz - lékařskou péči nebylo možné jeho úmrtí zabránit,“ konstatoval magistrát.

„Poskytovateli zdravotní péče Interna Co, spol. s r.o. byla uložena (...) nápravná opatření směřující ke zkvalitnění ošetřovatelské péče, spočívající především v proškolení pracovníků v problematice paliativní a terminální péče (tj. péče o umírající, pozn. red.), ošetřování dekubitů a chronických ran,“ uvedl úřad s tím, že léčebna musí opatření provést do 60 dnů od doručení závěrů.

Školení magistrát uložil soukromé léčebně dlouhodobě nemocných v pražské Chittussiho ulici. Provozuje ji zmíněná firma Interna Co. Podle ředitelky léčebny a zároveň jednatelky firmy Aleny Morávkové je zmiňované pochybení „odlišným názorem komise na přístup k léčbě kožních defektů“.

Podle ní byl přijat pacient do LDN už s proleženinami a léčebna následně zvolila jinou metodu, než kterou za vhodnou označila komise lékařů a odborníků, jež pro magistrát vypracovávala stanovisko. „I s odstupem několika měsíců jsme přesvědčeni o tom, že náš postup byl správný,“ uvedla Morávková. K požadavku magistrátu na proškolení uvedla to, že školení probíhá průběžně už několik let.

„Šetření odborné komise Magistrátu hlavního města Prahy potvrdilo náš názor, že péče, kterou jsme poskytli pacientovi, byla z lékařského hlediska naprosto v pořádku a odpovídala zdravotnímu stavu pacienta,“ tvrdí Morávková.

Nemocnice dál případ řešit nebude

Rozhodnutí magistrátu přišlo na základě podnětu ÚVN. Ta úřadu v lednu napsala, že má podezření, že kvůli zanedbání péče v léčebně zemřel pacient.

"Dle stavu pacienta se bylo možné důvodně domnívat, že poskytovatel zdravotních služeb, u něhož byl pacient do doby přeložení do ÚVN  hospitalizovaný, zřejmě neposkytl pacientovi služby na náležité odborné úrovni," uvedla v lednu  nemocnice.

Jiné trestní oznámení policisté odložili

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová redakci iDNES.cz napsala, že policisté obdrželi trestní oznámení, které se týkalo úmrtí ženy ročníku narození 1932. Ta po převozu z této léčebny zemřela rovněž v ÚVN.

Podle informací iDNES.cz žena byla převezena do nemocnice v bezvědomí s krvácením do mozku.

Oznámení pozůstalého směřovalo na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Vyšetřovatel oznámení 31. března 2014 odložil s tím, že řádným šetřením nebyly zjištěny žádné skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin,“ uvedla Zoulová. Státní zástupce následně zamítl stížnost pozůstalého proti postupu policie.

Pro ÚVN rozhodnutím magistrátu záležitost skončila. „Nemocnice obdržela stanovisko Magistrátu hlavního města Prahy na konci června 2014. Bereme ho na vědomí,“ reagovala nyní mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Další trestní oznámení v souvislosti s léčebnou

Morávková v lednu letošního roku sdělila, že si vyžádá kontrolu ze strany města i Všeobecné zdravotní pojišťovny a avizovala také, že podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Trestní oznámení léčebna nakonec nepodala. Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová iDNES.cz sdělila, že žádné takové neevidují. Policie letos obdržela ale jiné trestní oznámení v souvislosti s léčebnou. Podle informací iDNES.cz jej podal pozůstalý jedné z pacientek LDN (viz box).

Nejde o první pochybení léčebny. Před šesti lety magistrát rovněž konstatoval, že léčebna chybovala v péči o manžela lékařky Mileny Choděrové. Tehdy ale nijak léčebnu netrestal. Na falšování chorobopisů a hrubé zanedbávání péče pak poukázala v minulosti i MF DNES, jejíž reportér se nechal v léčebně na týden zaměstnat (reportáž čtěte zde).

Na otázku, zda magistrát při posuzování podnětu od ÚVN přihlédl i k minulým pochybením, magistrát prostřednictvím mediálního asistenta Ivana Šilera již nereagoval.

ÚVN podle její mluvčí od letošního ledna další podobný případ nezaznamenala ani u výše zmiňované léčebny, ani u jiného zařízení pro dlouhodobě nemocné a seniory.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Myslivci budou divočáky v zamořené zóně u Zlína chytat do speciálních klecí.
VIDEO: Myslivci začínají chytat divočáky v zamořeném Zlínsku do klecí

Osm odchytových klecí by mělo v nejbližších dnech začít fungovat v části Zlínska, kde se šíří nákaza africkým morem prasat. Myslivci budou dění u důmyslných...  celý článek

Grafomotorička Martina Simonidesová.
Některé děti neumí správně psát, radši sedí u televize, říká grafomotorička

Stovky dětí se učí nejen správně mluvit u logopeda, ale i správně psát a držet tužku v ruce u grafomotorika. „Třetina předškoláků by potřebovala intenzivně...  celý článek

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Udusanou cestou k pompéznímu paláci. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.